.jpg)
A negatív következmények közé sorolta az elemző a likviditás- és a kockázatvállalási hajlandóság csökkenése miatt a vállalati hitelek drágulását. Ez a beruházási ütem csökkenéséhez vezethet, ami a lakosság csökkenő fogyasztásával végül a gazdasági növekedés lassulásához vezethet - tette hozzá. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a jelenlegi helyzet a likviditás bőségét és a kockázatvállalási hajlandóságot egy még egészséges szintre csökkenti csak, és a kedvező globális konjunktúra átsegíti a piacokat a negatív hatásokon.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 522,06 pontos csökkenéssel, 27.520,87 ponton zárt pénteken. A csütörtöki záró értékhez képest ez 1,86 százalékos gyengülés. |
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is hasonlóan vélekedett, ám az elemző úgy látja, a történetnek messze nincs vége, további "csontvázak hullanak még ki a szekrényből". Az amerikai problémák elsődleges reakciójaként a befektetők elfordultak a kockázatoktól, és emiatt növekedtek a felárak, közöttük a feltörekvő piaci felárak is, ahova Magyarország - legalábbis az euró bevezetéséig - tartozik. Az első reakciók hatása az is, hogy a forint árfolyama gyengült.
A forint nagyjából a két héttel ezelőtti szintre gyengült vissza pénteken a bankközi devizapiacon. Az eurót 252,60/70 forintnál jegyezték délután fél három felé, 2,30 forinttal erősebben, mint az előző nap délután. |
Az elemző szerint az amerikai növekedés kismértékű lassulása amúgy sem okvetlenül jelentene világméretű lassulást, sőt lehet, hogy a világ más régióira még fellendítően is hathat. Egy jelentősebb gazdasági lassulás azonban már világméretű problémát is jelenthet.
Az elemzők elmondták azt is: Magyarországon hasonló problémákra azért sem kell számítani, mert a hazai bankok egyáltalán nem foglalkoznak másodlagos jelzáloghitelezéssel.
Újabb tőkeinjekció az EKB-tól - most 61 milliárd euró
A csütörtöki 95 milliárd euró után pénteken is adott jelentős tőkeinjekciót az Európai Központi Bank az európai pénzpiacoknak, ez alkalommal 61 milliárd eurót, háromnapos pénzpiaci felhasználásra, megelőzendő a kereskedésben jelentkező nehézségeket, amit az amerikai jelzálogkölcsönök okozta problémák idézhetnek elő. Most már túl nagy a likviditás a pénzpiacon, az EKB-nak sikerült ott bizalmat teremteni, a kamatszint megnyugodott - közölték kereskedők. Utóbbi csütörtökön 4,6 százalékig szaladt a rövid távú piacon, pénteken a szint 4,10-4,18 százalékig ereszkedett vissza.
Az EKB ilyen jelentős összeget ilyen rövid idő alatt még nem bocsátott a pénzpiacok rendelkezésére. Legutóbb közel hasonló nagyságrendű pénzzel a 2001. szeptemberi amerikai terroresemények után jelentkezett a pénzpiacokon, akkor összesen 109,6 milliárd euróval segítette ki azokat.
Az amerikai Fed csütörtökön előbb 12 milliárd dollárt tett hozzáférhetővé a piacoknak, de a sajtójelentések szerint ezt megtoldotta egy azonos összegű pénzinjekcióval. Ez a 24 milliárd dollár szokásos intervenciós lépéseinek nagyságrendjét jóval meghaladja már.
Rendkívüli kamatvágás is benne van a pakliban
Az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Fed pénteken közölte, hogy időszakos likviditásteremtéssel további 19 milliárd dollárral segíti a bankrendszeren keresztül a jelzáloghitel-válság miatt elbizonytalanodott pénzpiacokat.
A Fed nyilatkozata nem hivatkozik a csütörtök óta korábbi hasonló céllal megnyitott pénzlehetőség összegére, ami a jelentések szerint 24 milliárd dollár volt, viszont utal arra, hogy a jelen körülmények között egyes bankok nehézségekkel találhatják szemben magukat, a letéteket kezelő pénzintézetek "szokatlan" finanszírozási igényekkel találkozhatnak a pénz- és hitelpiaci mozgások kapcsán.
Elemzők szerint a Fed egyelőre elégséges támogatással szolgált, a pénzpiaci kamatszint alább szállt. Egyes véleményekből kitűnik: vannak, akik a Fed-től egy váratlan alapkamat-csökkentést várnak, esetleg a jövő héten.
Legfrissebb devizaárfolyamok
Friss tőzsdei árfolyamok
Zuhanás: már a jegybankok sem tudták tétlenül nézni
MTI