1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A várakozásokat messze alulmúló gyorsbecslésnél is rosszabb lett a harmadik negyedéves hazai GDP adat: a gazdaság csupán 0,9 százalékkal nőtt a várt 1 százalék helyett
A harmadik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,9 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptári hatás kiszűrésével 1 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A korábban közölt gyorsbecslés szerint a harmadik negyedévben a GDP 1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptári hatás kiszűrésével 1,1 százalékkal. A statisztikai becslés megbízhatóságának hibahatára +/- 0,2 százalékpont.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2007 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest mért gazdasági növekedés 0,3 százalék volt. Az árutermelő ágazatok közül az ipar 3,1 százalékos, a szolgáltató ágazatok közül pedig a szállítás, raktározás, posta távközlés 0,9 százalékos növekedése volt a legjelentősebb. A háztartások fogyasztási kiadása 0,2 százalékkal, a közösségi fogyasztás 3,2 százalékkal csökkent. Az export 4 százalékkal, az import ennél nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal emelkedett.

Az első három negyedévben a bruttó hazai termék 1,5 százalékkal emelkedett. Az árutermelő ágazatok bruttó hozzáadott értéke 2,5 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig 1,1 százalékkal nőtt. A végső fogyasztás 2,9 százalékkal csökkent, ezen belül a háztartások fogyasztása 2,4 százalékkal esett vissza. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 0,1 százalékkal nőtt, így a belföldi felhasználás stagnált. Az export 15,7 százalékkal, míg az import 13,7 százalékkal bővült.

Tavaly a harmadik negyedévben a GDP 3,9 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptári hatás kiszűrésével a növekedés 4 százalékot tett ki.

A KSH közlése szerint az idén a III. negyedévben a növekedés húzóerejét az ipar 7,4 százalékos teljesítménynövekedése jelentette, amely továbbra is meghatározó mértékben járult hozzá a korábbi negyedévekhez hasonlóan jelentős, 14,6 százalékos exportnövekedéshez. A háztartások végső fogyasztása 2 százalékkal csökkent.

Az árutermelő ágazatok - mezőgazdaság, ipar és építőipar - hozzáadott értéke a nemzetgazdasági átlagnál lassabban, 0,4 százalékkal nőtt. Az ipar hozzáadott értéke továbbra is dinamikusan, 7,4 százalékkal bővült. A feldolgozóipar a többi ágazatot messze meghaladó mértékben, 8 százalékkal emelkedett, elsősorban a dinamikusan bővülő exportértékesítés következtében. A mezőgazdaság teljesítménye ugyanakkor - elsősorban az aszály miatt - 18 százalékkal esett vissza.

Az építőipar hozzáadott értéke a második negyedévi tendenciát folytatva, de annál gyorsabb ütemben, 15,2 százalékkal csökkent. A termelés csökkenése az építőipar minden területén jellemző volt, de különösen az egyéb építmények - az autópályák, autóutak - építése esett vissza. Ebben elsősorban a korábbiaktól jelentősen elmaradó állami megrendelések játszottak szerepet.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 2007 harmadik negyedévében a nemzetgazdasági átlagnál gyorsabban, 1,2 százalékkal nőtt. A szolgáltatások közül jelentősebb, 3,6 százalékos emelkedés mutatkozott a szállítás, raktározás, posta és távközlés területén, főként a távközlés folyamatosan bővülő teljesítménye miatt.

Az átlagosnál nagyobb, 3 százalékos mértékben emelkedett a hozzáadott érték a pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások területén, ezen belül a korábbi tendenciával ellentétben a gazdasági szolgáltatások mutattak erőteljesebb növekedést. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménye megegyezett az előző év azonos negyedévi szinttel.

A háztartások fogyasztási kiadásainak csökkenésével összhangban a kiskereskedelem és a vendéglátás forgalma is csökkent, amit a nagykereskedelem teljesítményének növekedése részben ellensúlyozott.

A kormányzati szektor szolgáltatásainak teljesítménye a második negyedév adatainál mérsékeltebb csökkenést mutat. Ezen belül továbbra is az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke csökkent a legnagyobb mértékben.

A GDP felhasználási oldalát tekintve a harmadik negyedévben a végső fogyasztás 2,3 százalékkal esett vissza. A végső fogyasztás összetevői közül a háztartások végső fogyasztása 2 százalékkal csökkent. Ezen belül a háztartások fogyasztási kiadása 0,8 százalékkal mérséklődött, míg a kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatások 7,1 százalékkal, az előző negyedévben mértnél kisebb ütemben csökkentek. A végső fogyasztás másik összetevője, a közösségi fogyasztás szintén kisebb mértékben, 3,8 százalékkal csökkent.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás a harmadik negyedévben 1,8 százalékkal mérséklődött. Ezen belül az építési beruházások jelentősen visszaestek, amit a feldolgozóipari gépberuházások emelkedése csak részben tudott ellensúlyozni.

A GDP felhasználási oldalán mérséklődött az export és import növekedésének az export javára mutatkozó ütemkülönbsége. A cserearány javulása mellett az export volumene 14,9 százalékkal, míg az import volumene 14,6 százalékkal nőtt.

A termékforgalom exportja 15,9 százalékkal, az importja 12,1 százalékkal bővült. Az idegenforgalom egyenlege a tavalyinál kedvezőtlenebbül alakult, a szolgáltatás-külkereskedelem egyéb területein az export növekedésének mértéke alacsonyabb volt a tavalyinál, míg az importban erőteljes bővülés volt tapasztalható.


Az elemzőket nem lepték meg a számok

Nem okoztak meglepetést a GDP harmadik negyedéves részletes adatai az elemzőknek. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője azt mondta: ugyan lényegében nem változtak az adatok az előzetesen közöltekhez képest, de nem kedvező, hogy még a korábban jelzett szerény növekedéshez képest is negatív irányban korrigálták a számokat.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta: jelentősen javult ugyan az idén a külkereskedelmi mérleg, mégsem okoz akkora növekedést a GDP-ben. Szerinte ennek az az oka, hogy a javulás hátterében elsősorban az uniós gabonaintervenciós készletek kivitele áll, ez viszont nem járul hozzá a gazdasági növekedéshez.

Nyeste Orsolya szerint az aktualizált konvergencia programban megjelölt, az idénre várt 1,7 százalékos gazdasági növekedés reális. De - mint mondta - továbbra is kérdéses, hogy közép-, illetve hosszú távon mitől fog felgyorsulni a növekedés.

Suppan Gergely is kérdésesnek nevezte a gazdasági növekedés középtávú kilátásait. Prognózisa szerint jövőre csupán 2,4-2,5 százalékkal emelkedik a GDP.

Államháztartás: mínusz 1339 milliárd - eddig
Túl optimista a kormány?
Bye-bye GDP?
.GDP: megyünk mi még egy alá is?
Megdöglött a Pannon Puma: 1 százalékos GDP-bővülés
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG