1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Közvélemény-kutatás: konzervatívak, de a baloldali gazdaságpolitikára mégis fogékonyak a magyarok. Visszasírjuk a Kádár-rendszert?
Bár túlnyomó részben baloldali gazdaságpolitikára fogékonyak a magyarok, társadalmi-kulturális szempontból inkább konzervatívnak tekinthetők - állítja a politikai elemzéseket készítő Progresszív Intézet, amely a magyarok értékválasztásának vizsgálatából kiindulva elkészítette az ország politikai térképét.

A vizsgálat összegzése szerint az értékválasztás nem határozza meg a pártválasztást, sőt, az egyes pártok szavazótáborainak sincs koherens értékrendszerük: egyazon választópolgárban a konzervatív értékrend megfér például az MSZP-szimpátiával, hovatovább a szocialista szavazók majdnem annyira konzervatívak, mint a fideszesek. A kutatók szerint ha magyarok valóban az értékválasztásunk alapján szavaznánk, az SZDSZ be sem jutna a Parlamentbe, míg a Jobbik sokkal nagyobb teret nyerne.

Véleménye szerint a soron következő választáson hány magyar párt tud
képviselőt delegálni az Európai Parlamentbe? Szavazzon!
A Progresszív Intézet markáns képet rajzol fel a kutatás alapján: a magyar társadalom jelentős mértékben baloldali gazdaságpolitikára fogékony, azaz igényli az állam mind nagyobb támogatását. A megkérdezettek 88 százaléka ragaszkodik a Kádár-rendszerben megszokott állami gondoskodáshoz. Társadalmi-kulturális szempontból viszont inkább konzervatívak: a megkérdezettek 68 százaléka sorolható ide.

A kép azonban ennél árnyaltabb: a társadalom három, jól beazonosítható csoportra oszlik a kutatás szerint. A legnagyobb csoport, a megkérdezettek 40 százaléka nyitott, alkalmazkodó, etatista (az állami gondoskodás kiterjesztését látná szívesen). Ők gazdasági értelemben ugyan erősen baloldaliak (például elutasítják az öngondoskodást), ugyanakkor inkább liberálisak, vagyis kevésbé ragaszkodnak a családban betöltött hagyományos szerepekhez. Mérsékeltebben tekintélyelvűek és elfogadóbbak a cigánysággal szemben, míg inkább elutasítják az egyház állami szerepvállalását.

A második tábor, a megkérdezettek 37 százaléka bezárkózó, tekintélyelvű, paternalista. Ők messze a legtekintélyelvűbbek, a legelutasítóbbak a társadalmi különbözőségekkel szemben, s a kemény büntetés hívei. Globalizáció- és cigányellenesek, fogékonyak az összeesküvés-elméletekre, mindemellett ők azok, akik a leginkább igényt tartanak az állami segítségnyújtásra.

A legkisebb (23 százalék) csoport tradicionalista, piacpárti, amely a társadalmi-kulturális értékeket tekintve a legellentmondásosabb: nagyon liberális és nagyon konzervatív is egyben. Ők a legelfogadóbbak a globalizációval, és rájuk jellemző legkevésbé az etnocentrizmus (azaz a magyarság különlegességébe vetett hit). Ugyanakkor meglepően konzervatívok például a nők családban betöltött szerepével kapcsolatban, elutasítják a homoszexualitást, pártolják a halálbüntetést. Gazdasági dimenzióban egyértelműen jobboldaliak: hívei az egykulcsos adónak, és nem kérnek az állami segítségből, emellett vallják a magántulajdon elsőbbségét.

A kutatás arra a meglepő eredményre jutott, hogy Magyarországon teljesen mindegy, hogy a társadalmat milyen szociológiai jellemzők alapján tekintjük, a létrejövő kis csoportok között értékválasztás terén csak nagyon kicsi különbségek mutatkoznak. A kutatók szerint a lakosság döntően konzervatív és etatista. Vagyis Magyarországon hiába vallja valaki magát bal- vagy jobboldali érzelműnek, egyaránt inkább a konzervatív értékeket képviseli.

A vizsgálat arra is kereste a választ, hogy ezek alapján miért szavaznak az emberek mégis másként, ha pártválasztásról van szó. A választ a törésvonalak adják meg, amelyek mentén a társadalom nagyobb csoportokra oszlik. Ilyen törésvonal például a város-vidék dimenzió, ami a szavazói viselkedést meghatározza, de a megvallott értékekben már nem látni különbséget. Ennél még markánsabban az 1989 előtti rendszerhez való viszony befolyásolja a mai pártszimpátiákat: a Kádár-rendszerhez való érzelmi-politikai viszonyulás sokkal markánsabb törésvonalat jelent a pártválasztás tekintetében, mint a gazdasági, vagy társadalmi-kulturális értékválasztás. Míg Nyugat-Európában a gazdasági kérdések számítanak a legalapvetőbb ideológiai törésvonalnak, ezeknek Magyarországon nincs szerepük egyelőre - állítják a kutatók.

Attitűd és számok
A kutatás módszertanát és a közvélemény-kutatás elvégzését a Publicus Intézet végezte. A politikai térkép elsősorban ideológia értékmeghatározást nyújt, és nem az egyes pártokhoz való viszonyulásból indul ki. A 2008. október 1. és 9. között végezett kutatás során 1196 főnek tettek fel egy 73 attitűdállításból álló kérdéssort. A válaszok alapján rajzolódnak ki a politikai térkép határai és a domborzat részét képező társadalmi és választói csoportok.
A pártoknak tehát több kihívással kell megküzdeniük. Egyrészt értékalapon nincsenek jól körberajzolható társadalmi csoportok, bár pártválasztásukban jól beazonosíthatóak - a törésvonalak mentén. Másrészt komoly erkölcsi és stratégiai dilemma, hogy egy párt mennyiben követheti a társadalmi értékalapú elvárásokat. A politikai pártok Magyarországon egyértelműen a haszonélvezői az értékrendek és a hozzájuk kapcsolódó fogalmak zűrzavarának: politikájukat lényegében a választók érték-preferenciájától függetlenül alakíthatják ki.

Az MSZP 2006-os választási győzelméhez tehát komoly akadályt kellett leküzdenie. Az állami szerepvállalásra kevésbé építő - a Fideszétől jobbra álló - gazdaságpolitikát kellett eladnia annak a szavazótábornak, amelyik alapvetően - hasonlóan a Fidesz szavazótáborához - szintén az állami gondoskodást óhajtja.

Érdekes a Jobbik és a KDNP jelensége. Ezen két párt 2006-os programja közel állt a magyar néplélekhez, támogatottságukat tekintve mégis a sor végén állnak. Ez a tény is azt igazolja, hogy a törésvonalak felülírják az értékeket - olvasható a vizsgálat értékelésében.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG