Bizonyos kórházakban az egynapos kivizsgálás díja 2 millió forintra is rúghat, ha pedig mentőrepülővel kell a sérült nyaralót hazaszállítani, az Európa területéről 6-8 millió forintba, a kontinensen kívülről pedig akár 25 millió forintba is kerülhet.
Biztosítás nélkül ma már meggondolatlanság elutazni
Mielőtt csomagoláskor az utazási lista végére érnénk, feltétlenül győződjünk meg arról, hogy a biztosításkötés sem maradt ki a teendők sorából. A legtöbb biztosítónál ma már az indulás pillanatában, interneten keresztül is megköthetjük biztosításunkat.
Érvényes utasbiztosítással elkerülhetők a milliós kezelési díjak, sőt, szükség esetén akár orvosi kíséretet is kaphatunk, itthonról megszervezik a szállás és a repülőjegy átfoglalását, és segítenek a nyelvi akadályok leküzdésében is. Az EUB-hoz például évente több ezer bejelentés érkezik, amelyek több mint fele a külföldön bekövetkező balesetek, megbetegedések miatt történik - és leginkább nyáron.
Az EU sem véd meg minket "Sokan tévesen azt hihetik, hogy az Európai Unió országain belüli utazásokhoz nincs szükség utasbiztosításra, mert EU-s polgárként az alapszolgáltatások mindenkit megilletnek, azonban ez nem teljesen fedi a valóságot" – hívta fel rá a figyelmünket Bóna Katalin, az Union Biztosító életbiztosítási ügyvezető igazgatója. Ennek egyrészt feltétele, hogy rendelkezzünk Európai Egészségbiztosítási Kártyával, amelyet a regionális egészségbiztosítási pénztárban, illetve annak kirendeltségein igényelhetnek a Magyarországon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek. Tehát ez a kártya nem azonos a Magyarországon használt tb-kártyával. Másrészt érdemes azzal is tisztában lenni, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya csak az adott ország alapszolgáltatásait fedezi, ami országonként – így a kedvelt nyári úti célnak számító mediterrán országok esetében is – eltérő lehet. A probléma pont ezekből a különbségekből következik, hiszen egy átlagutazótól nem lehet elvárni, hogy az adott ország alap egészségügyi szolgáltatásaival tisztában legyen. Míg például a betegszállítást Magyarországon a tb fizeti, addig ez máshol nincs így. |
Minél gyorsabban hívjon orvosi segítséget!
„Idén tavasszal egyik ügyfelünk rendkívül súlyos autóbalesetet szenvedett a lengyel-cseh határ közelében, mentőhelikopter szállította a prágai kórházba. Sérülései nagyon súlyosak voltak, az intenzív osztályra vitték. Mivel a kórházban csak csehül beszéltek, a prágai asszisztencia-szolgálat munkatársainak közreműködését kértük a nyelvi nehézségek kiküszöbölésére. Szerencsére a sérült állapota stabilizálódott, és a külföldi orvosokkal folyamatosan konzultálva megkezdtük a hazaszállítás megszervezését. Orvosi kíséret mellett a hölgyet mentőhelikopterrel szállították a prágai repülőtérre, ahonnan speciális mentőrepülővel hozták haza. Biztosítás nélkül a megpróbáltatásoknak komoly, 4 millió forintos költsége is lett volna.” – mondta el Molnár László, a Generali csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) vezérigazgató-helyettese.
A fenti példán kívül nyáron jellemző a gyomorrontás, a vakbélgyulladás, a vírusfertőzés, a megfázás, vagy ritka vírusok által terjesztett kór. Ha külföldön megbetegszünk, érdemes rögtön orvoshoz fordulnunk, nem kell megvárnunk, míg fekvőbeteggé válunk. Ilyenkor fontos mielőbb kapcsolatba lépni a biztosítónk 24 órás telefonos segélyszolgálatával, amely azonnal megfelelő orvos-elérhetőséget ad, és megszervezi az ellátást is.
Azért is fontos ez, mert az utasbiztosítások esetében az egészségügyi problémák a káresemények 80%-át teszik ki, számol be tapasztaltairól az Union Biztosító.
Okosodnak a biztosítások
A piaci tendenciáknak megfelelően az utasbiztosítások is egyre okosabbak, vagyis egyre több személyre szabott igényt tudnak kielégíteni. Az általános biztosítás ugyanis nem biztos, ha elég ha azért utazunk valahova, mert valamely extrém sportot akarjuk kipróbálni. AZ EUB-nál például már vannak olyan biztosítások, melyek külön védelmet nyújtanak a búvárkodás, vízisízés, vitorlázás, windszörfözés, tengeri kajakozás, jetskizés, quadozás, stb. során bekövetkező sportbalesetekre, illetve fedezik a búvárkodás miatt esetleg szükségessé váló, úgynevezett hiperbár-kamrás kezelés költségeit is.
De ma már köthetünk szállodai- vagy kempingbiztosítást, sőt, a repülőjáratok késése miatt minket ért veszteségek kiküszöbölésére is köthetünk ma már biztosítást.
Mit tartalmaz általánosságban egy utasbiztosítás? - egészségügyi biztosítást (pl.: megbetegedés vagy baleset esetén kórházi elhelyezés, betegszállítás) balesetbiztosítást (pl.: baleseti halál, baleseti rokkantság) - poggyászbiztosítást (pl.: poggyászkésedelem, csomagbiztosítás sporteszközökre, műszaki cikkekre és okmányokra is vonatkozóan) - jogvédelmet (pl.: ügyvédi – szakértői költségek, óvadék) - személyi felelősségbiztosítást (pl.: harmadik személynek okozott balesetből eredő testi sérülés) - utazási segítségnyújtást és biztosítást (pl.: beteglátogatás megszervezése, külföldi tartózkodás meghosszabbítása, telefonköltség megtérítése) |
Privátbankár - Zsiborás Gergő