Az alakja miatt "sörnyitónak" becézett épületet "formai egyszerűségéért", valamint impozáns felhőkarcolós megjelenéséért és méretéért ítélte az építészekből és mérnökökből álló Magas Épületek és Városi Környezet Tanácsa (CTBUH) a legkiemelkedőbbnek. Ez a testület határozza meg időről időre, hogy melyik a világ legmagasabb építménye.
A sanghaji tornyot a New Yorkban alapított Kohn Pederson Fox Associates tervezte. A cégnek világszerte vannak irodái. A tanács válogatóbizottságának munkáját Tim Johnson építész vezette, aki a "győztes" felhőkarcoló újszerű szerkezeti megoldásait dicsérte. Az épület alapkövét 1997-ben rakták le, s az irodáknak, szállodának, múzeumnak és kilátónak helyet adó 492 méter magas, 101 emeletes, 377 ezer négyzetméternyi hasznos alapterületű torony végül idén készült el. Az épület felső részére eredetileg a ház testét áttörő kör alakú lyukat terveztek, ám mivel ez sokakat a japán felkelő nap szimbólumára emlékeztetett, végül trapéz alakú nyílást építettek: így nyerte el a torony "sörnyitós" külsejét.
A sanghaji győztes mellett három további, idén befejezett felhőkarcoló vívta ki a nemzetközi építésztestület elismerését: a New York Times Building New Yorkban, a 51 Lime Street Londonban és a Bahraini Kereskedelmi Világközpont Manamában.
Az idei díjazottak: papírlapok Londonban, propellerek Bahrainban és egy klasszikus New Yorkból
Ezt a tendenciát támasztja alá Daniel Kieckhefer, az építési adatokat gyűjtő Emporis cég szóvivőjének ismertetése is: idén 24, legalább 244 méter magas épület készült el világszerte, míg 2005-ben csupán nyolcat fejeztek be ebben a kategóriában. Jövőre viszont 47 akkora vagy nagyobb torony elkészülte várható - bár a pénzügyi válság hátráltathatja néhányuk átadását.
Hogyan vegyük rá a vevőt, hogy megvegye a lakást?
Budapest szíve halálra van ítélve?
Még perel a feltaláló az üvegbeton szabadalmáért
Jövőre feltámad az építőipar?
MTI