1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ leggazdagabb országaiban is igen népszerűtlen a globalizáció folyamata, mert a bizonytalanság érzetét kelti a lakosságban - áll a Financial Times és a brit Harris közvélemény-kutató közös felmérésben.
A világ leggazdagabb országaiban is igen népszerűtlen a globalizáció folyamata, mert a bizonytalanság érzetét kelti a lakosságban - áll a Financial Times és a brit Harris közvélemény-kutató közös felmérésben.

Az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Németországban, Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban feltett körkérdések közül arra, hogy a globalizáció kedvező vagy kedvezőtlen hatást gyakorol-e az adott országra, a hat állam mindegyikében a válaszolók kisebbsége adott pozitív választ. Nagy-Britanniában, Amerikában és Spanyolországban a megkérdezettek kevesebb mint ötöde mondta azt, hogy kedvezőnek tartja a globalizációt.

A felmérésből kiderült az is, hogy a gazdag országok lakossága a kormányoktól várja azoknak a negatív hatásoknak a kivédését, amelyek szerintük a hazai gazdaságnak a feltörekvőkkel folytatott kereskedelem érdekében történt liberalizációjából erednek.

A gazdag, nagy országoknak a globalizációval szembeni félelmeire már független londoni elemző házak is felhívták a figyelmet. A Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő néhány hete, az EU alapításának 50. évfordulójára Londonban kiadott átfogó elemzésében azt írta: Franciaországban az átlagos feldolgozóipari órabér 30 euró, miközben Magyarországon és Csehországban 6, Lengyelországban 4,80, Szlovákiában 4,60, Romániában 2, Bulgáriában 1,40 euró.

Ennek egyik eredménye például az, hogy 2007-ben Szlovákiában több személyautót gyártanak egy lakosra számítva, mint bárhol máshol a világon, és emiatt a régi EU-tagállamokban az az érzet keletkezett, hogy az unió bővítése trójai falóként az EU határian belülre hozta be a globalizációt - állt a Moody"s londoni elemzésében.

A hétfőn közölt FT/Harris felmérésből az is kiderül, hogy globalizáció vezérlő erejének tartott nagyvállalati szektor sem népszerűbb, mint maga a globalizáció. Az Egyesült Államokban és a nagy európai EU-tagállamokban a megkérdezettek alig 5 százaléka, vagy még ennél is kisebb hányada mondta azt, hogy nagyrabecsüléssel tekint a nagy cégeket irányító vállalatvezetőkre.

Ugyanakkor a megkérdezett britek 80 százaléka úgy tartja, hogy az igazgatók túl sokat keresnek, 60 százalékuk szerint ezért több adót is kellene rájuk kivetni, és ugyanennyien mondták azt, hogy a kormánynak közvetlen beavatkozással kell maximálnia a cégvezetők fizetését. A felmérésbe bevont hat ország mindegyikében többségben voltak azok, akik szerint a legmagasabb jövedelműekre nagyobb adókat kell kiróni.

az ellenérzéseket valószínűleg táplálják azok a beszámolók is, amelyek a befektetési szektorban kifizetett hatalmas pénzekről szólnak. A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem banki jellegű londoni gazdaságelemző cég - néhány hete kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban a londoni City befektetési bankjainak alkalmazottai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3200 milliárd forint) jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint az idei szezonban a  City bankárai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti jutalomban a tavalyi 3000 prémiummilliomos helyett.

A kormányzó brit Munkáspárt balszárnyának egyik prominens kabinettagja, Peter Hain, aki jelenleg a munkaügyi tárcát vezeti, már utalt is arra, hogy a kormány esetleg közbelép. Hain néhány hete az egyik brit lapnak azt mondta: a Citynek saját érdekében állna a példamutatás, ha nem akarja kitenni magát szélesebb körű szabályozást vagy adómódosításokat célzó támadásoknak. Hozzátette: a kérdés vagy önszabályozással, erkölcsi és társadalmi felelősséget mutató módon oldódik meg, vagy "más megoldások merülnek fel".

Sarkozy: nem kell szabad verseny az unióban?
.Felbomlik az euróövezet? Nem lehetetlen
Egy évtized, és az EU a süllyesztőbe kerül?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG