2010 augusztusában a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene az előző évihez hasonló volt. A több éve tapasztalható visszaesés júliusi és augusztusi megtorpanása azt eredményezte, hogy az év első nyolc hónapjában – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 3,3%-kal csökkentek az eladások. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az augusztusi értékesítés volumene 0,6%-kal elmaradt az előző hónap szintjétől - derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 augusztusában 662 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, az év első nyolc hónapjában összességében 4733 milliárd forint forgalom realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 45%-a élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 17%-a üzemanyag-, 14%-a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 24% volt 2010. január–augusztusban.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai 2010 augusztusában lényegében nem változtak, az első nyolc hónapban 2,8%-kal kisebb volumenű forgalmat bonyolítottak az előző év azonos időszakához képest. 2010 augusztusában az eladások jelentős részét (91%-át) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai 1,3%-kal mérséklődtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem augusztusi volumene elmaradt az előző hónap szintjétől - írja a jelentés.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2010 augusztusában 1,2%-kal emelkedett, az első nyolc hónapban 2,4%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól. 2010. augusztusban a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, a textil-, ruházati és lábbeli-, valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben csökkent, a többi üzletben növekedett a forgalom volumene. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai mérséklődtek az előző hónaphoz képest.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010 augusztusában lényegében nem változott, az év első nyolc hónapjában 6,8%-kal csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az augusztusi eladások 1,1%-kal meghaladták az előző havit.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010. augusztusban az Európai Unió 27 tagállamában az előző év azonos időszakához mérten átlagosan 0,8, az eurózóna országaiban 0,6%-kal növekedtek a kiskereskedelmi eladások. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok szerint 10 tagállamban tapasztaltak bővülést, 1-ben stagnálást, 9-ben csökkenést. A legnagyobb növekedést (6,7%) Lengyelországban, a legnagyobb visszaesést (6,9%) Litvániában mérték.
A jelentés szerint az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek értékesítésének 2007 óta tartó negatív trendje júliusban megfordult, a növekedés augusztusban is folytatódott. Az eladások augusztusban 18,9%-kal emelkedtek a tavalyi év alacsony bázisához képest, azonban összességében 2010 első nyolc hónapjában még így is 18,6%-os csökkenést mutatnak.
Privátbankár