A napilap információit megerősítette Rogán Antal bizottsági elnök is, aki elmondta: azért jelölnek csak két tagot, mert a látszatát is szeretnék elkerülni annak, hogy bárki nyomást kíván gyakorolni a jegybank monetáris tanácsának munkájára.
A jegybankelnök fizetésének 5 millió forintos csökkentésével a Monetáris Tanács tagjai is kevesebbet visznek haza: a korábbi 3 milliós tiszteletdíj 700 ezer forintra csökkent, hiszen a tanácstagok fizetése az elnök havi apanázsához kötött. Az Index információi szerint sokan ennyi pénzért nem vállalták el a presztízs állást. |
Gerhardt Ferenc 2005 és 2007 között volt az MNB banküzemi szakterületének vezetője igazgatói kinevezéssel. Fél évig a jegybank alelnöki teendőit is ellátta. Jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese. Korábban számos magyarországi pénzintézetnél dolgozott, így a CIB-nél, az ING-nél, a Konzumbanknál, az MKB-nál és az Allianz Hungáriánál.
Nem lesz azonnali kamatcsökkentés?
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint a magyar jegybank két új monetáris tanácsi tagjának hétfői kijelölése után sem valószínű fordulat az MNB kamatpolitikájában.
Gerhardt - Járaihoz köthető, de azt mondja, amit Simor A közeljövőben maradhat a jelenlegi kamatszint - felelte újságírói kérdésre a gazdasági bizottsági meghallgatás után Gerhardt Ferenc, a monetáris tanács tagjelöltje. Gerhardt Ferenc az inflációt jelölte meg az egyes számú ellenségnek, utalva az MNB legfontosabb feladatára a forint értékállandóságának megőrzésére. Ez a vélemény egybecseng azzal, amit a legutóbbi kamatdöntő üléseken Simor András rendre elmondott. |
A JP Morgan londoni elemzői szerint a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének módosítása "megkérdőjelezi a testület döntéshozatalának függetlenségét", ám meg kell várni a két további jelölt megnevezését ahhoz, hogy egyértelmű következtetéseket lehessen levonni a pénzügypolitikai kihatásokról.
A ház szakértői hétfői kommentárjukban mindazonáltal "megalapozatlannak" nevezték azokat az aggodalmakat, hogy az új monetáris tanácsi tagok belépése "azonnali" kamatcsökkentést fog eredményezni.
"A kormány nem foglalta el a Monetáris Tanácsot"
Az elemzők szerint a piac számára viszonylag ismeretlen, de jegybanki tapasztalattal rendelkező tagokat jelöltek a monetáris tanácsba, olyanokat, akiknek a személye megnyugtatóan hat, hiszen nem igazolódtak azok a félelmek, hogy a kormány "elfoglalja a tanácsot".
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az MTI-nek elmondta, hogy a piac abszolút megnyugvással fogadhatja jelölteket, mert a monetáris tanács nem kerül politikai befolyás alá. Igaz, személyüknek nincs nagy forinterősítő hatása sem, ami azt mutatja, hogy a magyar deviza pozícióját sokkal inkább a nemzetközi hatások befolyásolják majd.
Árokszállási Zoltán, az ERSTE Bank Hungary elemzője az MTI-nek elmondta, a két jelölt leginkább Járai Zsigmond korábbi jegybankelnökhöz köthető, mivel mindketten pozícióban voltak vezetése idején a Magyar Nemzeti Bankban. Most még nem nagyon lehet tudni, hogy a szigorúbb vagy az enyhébb monetáris politikát képviselik-e majd.
Ugyanakkor azzal, hogy most csak két tagot jelöltek, nyitva maradt a lehetősége annak, hogy később a kormányhoz közelebb állók is helyet kapjanak a tanácsban - mondta.
Hozzátette, egyelőre nem tud sokat a jelöltekről, de úgy véli összességében tevékenységük nem jelent majd nagy változást a kamatpolitikára nézve. Már csak azért sem, mert az elemző szerint a jelenlegi helyzetben nem nagyon lehet kamatot csökkenteni az inflációs folyamatok miatt. Kifejtette, a kormány nemrég bejelentett fiskális csomagja már nem hozott újabb pozitívumot Magyarország piaci megítélésében, miközben az eurózónában hamarabb elkezdődhet a kamatemelési ciklus a korábban vártnál, ami Magyarországon is szűkítheti majd a kamatcsökkentés lehetőségét.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó térségi szakértői a jelöltek megnevezése után adott kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy a jelek szerint "a Fidesz óvatos a nemrég ismertetett konszolidációs csomag és a monetáris tanácsi változtatások piaci reakciójával kapcsolatban", ezért most csak két olyan személyről döntött, akiknek jelölése valószínűleg nem vált ki negatív piaci reakciót, "vagy további negatív kommentárokat az EKB (az euróövezeti jegybank) részéről". Az RBC Capital Markets globális befektetési bankcsoport londoni részlegének szakelemzői hétfői kommentárjukban azt emelték ki, hogy mindkét új jelöltnek van jegybanki háttere, és emiatt kinevezésük "kezdetben pozitív lehet" piaci szempontból. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének minapi értékelése szerint ha a kinevezési szabályok módosításának eredményeként enyhébbé válna a magyar jegybanki politika, az akár olyan mértékű forintgyengülést is okozhat, amelynek a devizahitelesekre gyakorolt negatív hatása messze meghaladná az esetleges kamatcsökkentések kedvező reálgazdasági hatásait. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői legutóbbi előrejelzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ha az új tagok belépésük után nem sokkal már kamatcsökkentéseket támogatnának, azzal sérülhet az MNB pénzügypolitikai hitelessége, és felerősödnének az új monetáris tanács függetlenségével kapcsolatos aggodalmak. A GS szerint mindez jó eséllyel a forint gyengülését eredményezné, emiatt nehezebbé válna az infláció kordában tartása, és emelkedne a devizaalapú hitelek adósságszolgálati költsége is, aminek "politikai ára a kormányzatot terhelné".
|
MTI, Privátbankár, Népszabadság