1p
Hétfőn csak két tagot jelöl a jegybank Monetáris Tanácsába a parlament - a piac megnyugodott, de bizonytalanságot szül, hogy csak két jelöltről szavaznak ma
Hétfőn csak két tagot, Bártfai-Mager Andreát és Gerhardt Ferencet jelölheti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsába a parlament gazdasági bizottsága - írta a Népszabadság hétfői számában.

A napilap információit megerősítette Rogán Antal bizottsági elnök is, aki elmondta: azért jelölnek csak két tagot, mert a látszatát is szeretnék elkerülni annak, hogy bárki nyomást kíván gyakorolni a jegybank monetáris tanácsának munkájára.

A jegybankelnök fizetésének 5 millió forintos csökkentésével a Monetáris Tanács tagjai is kevesebbet visznek haza: a korábbi 3 milliós tiszteletdíj 700 ezer forintra csökkent, hiszen a tanácstagok fizetése az elnök havi apanázsához kötött. Az Index információi szerint sokan ennyi pénzért nem vállalták el a presztízs állást.
Mindkét jelölt korábban dolgozott az MNB-ben. Bártfai-Mager Andrea 2001-től az MNB bankfőosztályát vezette, majd 2006-tól előbb főosztályvezetői, később igazgató-helyettesi beosztással a pénzügyi stabilitási szakterületet vezette. Bártfai-Mager Andrea 2007 és 2010 között a Gazdasági Versenyhivatal versenytanácsának versenyjogi és fogyasztóvédelmi tárgyú versenyfelügyeleti ügyekben eljáró tagja volt. Jelenleg a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Kft. ügyvezető igazgatója.

Gerhardt Ferenc 2005 és 2007 között volt az MNB banküzemi szakterületének vezetője igazgatói kinevezéssel. Fél évig a jegybank alelnöki teendőit is ellátta. Jelenleg a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese. Korábban számos magyarországi pénzintézetnél dolgozott, így a CIB-nél, az ING-nél, a Konzumbanknál, az MKB-nál és az Allianz Hungáriánál.

Nem lesz azonnali kamatcsökkentés?

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint a magyar jegybank két új monetáris tanácsi tagjának hétfői kijelölése után sem valószínű fordulat az MNB kamatpolitikájában.

Gerhardt - Járaihoz köthető, de azt mondja, amit Simor
A közeljövőben maradhat a jelenlegi kamatszint - felelte újságírói kérdésre a gazdasági bizottsági meghallgatás után Gerhardt Ferenc, a monetáris tanács tagjelöltje.
Gerhardt Ferenc az inflációt jelölte meg az egyes számú ellenségnek, utalva az MNB legfontosabb feladatára a forint értékállandóságának megőrzésére. Ez a vélemény egybecseng azzal, amit a legutóbbi kamatdöntő üléseken Simor András rendre elmondott.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó térségi szakértői a jelöltek megnevezése után adott kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy "a Fidesz óvatos a konszolidációs csomag és a monetáris tanácsi változtatások piaci reakciójával kapcsolatban", ezért most csak két olyan személyről döntött, akiknek jelölése valószínűleg nem vált ki negatív piaci reakciót, "vagy további negatív kommentárokat az EKB (az euróövezeti jegybank) részéről".

A JP Morgan londoni elemzői szerint a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének módosítása "megkérdőjelezi a testület döntéshozatalának függetlenségét", ám meg kell várni a két további jelölt megnevezését ahhoz, hogy egyértelmű következtetéseket lehessen levonni a pénzügypolitikai kihatásokról.

A ház szakértői hétfői kommentárjukban mindazonáltal "megalapozatlannak" nevezték azokat az aggodalmakat, hogy az új monetáris tanácsi tagok belépése "azonnali" kamatcsökkentést fog eredményezni.

"A kormány nem foglalta el a Monetáris Tanácsot"

Az elemzők szerint a piac számára viszonylag ismeretlen, de jegybanki tapasztalattal rendelkező tagokat jelöltek a monetáris tanácsba, olyanokat, akiknek a személye megnyugtatóan hat, hiszen nem igazolódtak azok a félelmek, hogy a kormány "elfoglalja a tanácsot".

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az MTI-nek elmondta, hogy a piac abszolút megnyugvással fogadhatja jelölteket, mert a monetáris tanács nem kerül politikai befolyás alá. Igaz, személyüknek nincs nagy forinterősítő hatása sem, ami azt mutatja, hogy a magyar deviza pozícióját sokkal inkább a nemzetközi hatások befolyásolják majd.

Árokszállási Zoltán, az ERSTE Bank Hungary elemzője az MTI-nek elmondta, a két jelölt leginkább Járai Zsigmond korábbi jegybankelnökhöz köthető, mivel mindketten pozícióban voltak vezetése idején a Magyar Nemzeti Bankban. Most még nem nagyon lehet tudni, hogy a szigorúbb vagy az enyhébb monetáris politikát képviselik-e majd.

Ugyanakkor azzal, hogy most csak két tagot jelöltek, nyitva maradt a lehetősége annak, hogy később a kormányhoz közelebb állók is helyet kapjanak a tanácsban - mondta.

Hozzátette, egyelőre nem tud sokat a jelöltekről, de úgy véli összességében tevékenységük nem jelent majd nagy változást a kamatpolitikára nézve. Már csak azért sem, mert az elemző szerint a jelenlegi helyzetben nem nagyon lehet kamatot csökkenteni az inflációs folyamatok miatt. Kifejtette, a kormány nemrég bejelentett fiskális csomagja már nem hozott újabb pozitívumot Magyarország piaci megítélésében, miközben az eurózónában hamarabb elkezdődhet a kamatemelési ciklus a korábban vártnál, ami Magyarországon is szűkítheti majd a kamatcsökkentés lehetőségét.

 

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének felzárkózó térségi szakértői a jelöltek megnevezése után adott kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy a jelek szerint "a Fidesz óvatos a nemrég ismertetett konszolidációs csomag és a monetáris tanácsi változtatások piaci reakciójával kapcsolatban", ezért most csak két olyan személyről döntött, akiknek jelölése valószínűleg nem vált ki negatív piaci reakciót, "vagy további negatív kommentárokat az EKB (az euróövezeti jegybank) részéről".

Az RBC Capital Markets globális befektetési bankcsoport londoni részlegének szakelemzői hétfői kommentárjukban azt emelték ki, hogy mindkét új jelöltnek van jegybanki háttere, és emiatt kinevezésük "kezdetben pozitív lehet" piaci szempontból.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének minapi értékelése szerint ha a kinevezési szabályok módosításának eredményeként enyhébbé válna a magyar jegybanki politika, az akár olyan mértékű forintgyengülést is okozhat, amelynek a devizahitelesekre gyakorolt negatív hatása messze meghaladná az esetleges kamatcsökkentések kedvező reálgazdasági hatásait.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői legutóbbi előrejelzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ha az új tagok belépésük után nem sokkal már kamatcsökkentéseket támogatnának, azzal sérülhet az MNB pénzügypolitikai hitelessége, és felerősödnének az új monetáris tanács függetlenségével kapcsolatos aggodalmak. A GS szerint mindez jó eséllyel a forint gyengülését eredményezné, emiatt nehezebbé válna az infláció kordában tartása, és emelkedne a devizaalapú hitelek adósságszolgálati költsége is, aminek "politikai ára a kormányzatot terhelné".

 

MTI, Privátbankár, Népszabadság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG