.jpg)
A jelentésből kiderül, hogy a 34 vizsgált országnak több mint fele nem ültette át a gyakorlatba az egészen pontosan a "külföldi állami hivatalnokok megvesztegetése ellen irányuló OECD-egyezményt". Eközben az aláíró országok adják a világ exportjának kétharmadát, s ezekben az országokban található a világ legjelentősebb multinacionális vállalatainak a székhelye is.
Ugyanakkor az elemzés megállapítja, hogy az elmúlt egy év alatt javult a helyzet, s már 14 országban lehet beszámolni előrehaladásról, míg tavaly csak 12, 2005-ben pedig mindössze 8 ország tartotta magát többé-kevésbé az előírásokhoz.
Az OECD nyolc legjelentősebb exportőr országai közül Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában és az Egyesült Államokban volt jelentős előrehaladás a végrehajtásban, s alig volt előrelépés Kanadában, Japánban és az Egyesült Királyságban. A legnagyobb probléma, hogy a végrehajtáshoz nincs meg a politikai akarat, hiányosságok vannak az egyes országok jogrendjében, s kevés az anyagi erőforrás a felderítéshez és a bűnvádi eljárásokhoz.
Antikorrupciós koordinációs testület alakul
Civileket és társadalmi szervezeteket is meghív a kormány az antikorrupciós koordinációs testületbe - közölte Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón. Takács Albert elmondta, az először augusztus 2-án összeülő grémium elnöke az igazságügyi tárca vezetője, de tagja az egészségügyi, valamint a gazdasági miniszter is, a Legfőbb Ügyészség képviselője és az adatvédelmi biztos. Az első ülésen döntenek arról, hogy melyek azok a társadalmi szervezetek és kik azok a civil szaktekintélyek, akiknek hosszú távon számítanak a munkájára.
A testületben nem lesz kormányzati túlsúly. Alapvető feladatai közé tartozik a korrupciós jelenségek azonosítása, valamint annak feltárása, hogy ez milyen területeken tapasztalható. A tervező, döntéselőkészítő, tanácsadó szerepet betöltő grémium rövid és hosszú távú stratégiát dolgoz ki a korrupció elleni küzdelem erősítése érdekében.
Balsai István fideszes képviselő szerint attól a kormánytól, amelyik nem egyszer és nem kétszer a költségvetési adatokkal manipulált, s így a korrupció melegágyát teremtette meg, számos állami döntéssel ösztönözte a korrupciót, e téren nem lehet eredményt várni. Balsai István emlékeztetett a Fidesz demokrácia csomagjára, amelyet - mint mondta - a kormányoldal a parlamentben még általános vitára sem tartott alkalmasnak. Ezért a korrupciógyanús ügyek a parlament előtt rejtve maradnak - tette hozzá.
Korrupció, stabilitás: ezzel nem hetvenkedhetünk
Itt mindent lehet? Fogatlan oroszlán az EU
Kotorászás a zsebekben: mindenki benne van
MTI