A magyar gazdaság még nem érte el mélypontját, a kkv-szektorban komoly pénzügyi, likviditási gondok várhatók, és arra számít, hogy a bankszektor idei nettó eredménye lényegesen rosszabb lesz a tavalyinál, néhány bank veszteséges is lehet.
Erdei Tamás az MTI-nek adott interjúban elmondta: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) javaslata - ezt a szövetség hivatalosan még mindig nem kapta meg - nem csupán a devizaalapú hiteleket korlátozná, hanem valamennyi lakáshitelt visszafogná. Az MNB rendkívül restriktív intézkedésre tesz javaslatot, amely az igénylők jelentős részének lehetetlenné tenné a hitelhez jutást. Az sem elhanyagolható szempont, hogy mindez milyen hatással lenne az ingatlanpiacra valamint az építő- és építőanyag-iparra - tette hozzá.
A pénzügyi stabilitást szolgáló javaslatokkal - ezek közé sorolta a forinthitelek felé való terelést, a jelzáloghitelek megfelelő korlátok közé szorítását, a hitel/érték arány szabályozását - maximálisan azonosulni tud a szövetség. A forint- és euróalapú hitelek esetében egyaránt 80 százalékos hitel/fedezet arányt (LTV) tartanának elfogadhatónak a bankok, az egyéb devizahitelek esetében azonban ennél kisebb LTV-be is belemennének.
A szövetség ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja annak központi szabályozását, hogy a jövedelem mekkora része fordítható törlesztésre. Ennek kockázatát ugyanis a bankok viselik, azt pedig, hogy mennyire prudenciálisan járnak el, a felügyelet ellenőrzi.
Bár az MNB egyoldalúan lépett, azt szeretnénk, ha az érdekelt felek a tárgyalóasztal mellett gyorsan kompromisszumot kötnének, amely figyelembe veszi nemcsak a jegybank pénzügyi stabilitási és a PSZÁF prudenciális, de a bankok hitelezési szempontjait is. "Szeretnénk tárgyalásos úton, a szakértők szintjén rendezni a nézeteltéréseket" - mondta Erdei.
A bankszövetség elnöke szerint, ha sikerül a jelenlegi tendenciát fenntartani, a forintkamatok csökkenésével és a törlesztési terhek közeledésével fokozatosan növekedni fog a kereslet a forinthitelek iránt.
A bankszövetség előtt további fontos feladatok is vannak - mondta az elnök. Ezek között említette a Magatartási Kódexhez kapcsolódóan a hitelintézeti törvény (Hpt.) módosítását, aminek előkészítését "gőzerővel" meg kell kezdeni ahhoz, hogy még az idén átmenjen a parlamenten.
A banki magatartási kódex hatékonysága esetenként nem biztosított a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) szerint, ugyanis a már bajban lévő fogyasztókon nem segít. A FEOSZ közleménye szerint a kódex több olyan rendelkezést tartalmaz, amely a későbbi hitelfelvevőknek segíthet, de nem biztosított a kódex hatékony érvényesülése. A kódexszel a FEOSZ megítélése szerint az a legnagyobb probléma, hogy csupán önkéntes vállaláson alapul. |
Erdei Tamás szerint kiemelten fontos a bizalom visszaszerzése, különösen, hogy az elmúlt időszakban bankellenes hangulat alakult ki, s választási kampány közeleg, amelyek idején slágertéma szokott lenni a bankszektor. "Fontos, hogy a lakosság és a vállalkozók bízzanak abban, hogy a bankok nem élnek vissza helyzetükkel, üzletpolitikájukkal nem kívánnak károkat okozni" - mondta. Ezt szolgálja a Magatartási Kódex, valamint a PSZÁF és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerepkörének megerősítése.
Óvott ugyanakkor attól, hogy a politika saját céljaira használja fel a bankellenességet. "Az egészséges pénzügyi rendszer az alappillére minden gazdaságnak, a bizalomvesztés pedig komoly károkat tud okozni a gazdaságban, ezért senkinek nem lehet érdeke" - emelte ki.
A magas hitelkamatok Erdei szerint egy ideig még maradnak, a betéti kamatok néhány hónapon belül csökkenni fognak, s akkor a hitelkamatok is mérséklődhetnek valamelyest, ám legfeljebb negyed-fél százalékponttal, mondta.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Közép-Európa nem kivételezett a bankokkal
Simor: nincs mese, most kell szigorítani
Csak az kapjon hitelt, aki vissza is tudja fizetni
MTI