1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai vállalakozók egyre erősebben érzik, hogy a gazdasági válsággá fejlődött pénzügyi krízis Európában is kiterjedt és elhúzódó lesz
A hazai vállalakozók egyre erősebben érzik, hogy a gazdasági válsággá fejlődött pénzügyi krízis Európában is kiterjedt és elhúzódó lesz.

Az Ecostat TOP-100 nagyvállalati konjunktúra indexe 2009 januárjában 57 százalék, másfél éves visszatekintésben a legalacsonyabb érték, a kis- és középvállalatok hangulatát mutató index értéke pedig 62 százalék, mintegy 15,5 százalékponttal alacsonyabb az előző havi értéknél.

A gazdaságkutató intézet jelentése szerint a hazai vállalakozók egyre erősebben érzik, hogy a gazdasági válsággá fejlődött pénzügyi krízis Európában is kiterjedt és elhúzódó lesz.

A nagyvállalati üzleti várakozások decemberben átmenetileg javultak a fejlett országokban ekkortájt meghirdetett gazdaságélénkítő programok hatására, amelyektől a vállalkozások kedvező fordulat bekövetkezését várták. A cégek várakozásai eddig nem igazolódtak, a bizalmi indexek tendenciája október óta meredeken csökken.

A válságot az EU ipari és építőipari vállalatai szenvedték meg a leginkább, a novemberi rendelésállományok 40 százalékot meghaladó mértékben maradtak el az egy évvel korábbitól. A kedvezőtlen hatások rövid időn belül a hazai beszállítókra is átterjedhetnek.

A hazai nagyvállalatok visszajelzései szerint 45 százalékuk teljesítménye csökkent, 40 százalékuké nem változott az elmúlt három hónapban. Ez idő alatt a cégek 15 százaléka tudta növelni teljesítményét. A termelési előrejelzések ennél borúlátóbbak, negyedéven belül csökkenő teljesítménnyel számol a cégek több mint fele, növekvővel mindössze 8 százalékuk. A működésük szempontjából meghatározó gazdasági feltételekben rövid távon nem számítanak javulásra. A fizetőképes kereslet mindkét relációban szűkül, a vállalkozások visszajelzései szerint a hazai piacokon számottevő értékesítési nehézségektől tartanak.

Az exportpiacokon a válság elhúzódása miatt a nagyvállalatok 15 százaléka csökkenő, háromnegyede változatlan igényekkel számol. A termékei és szolgáltatásai iránt jelentkező külföldi igények növekedését a nagyvállalatok 11 százaléka vélelmezi. Külföldi piacképességük megítélése a nagyvállalatok 13 százalékánál kedvező, 16 százalékuknál borúlátó, többségük, 71 százalékuk a piacképességben nem érzékel érdemi változást.

A TOP-100 vállalatok visszajelzése szerint az alkalmazotti létszám 37 százalékuknál megfelelő, a gazdálkodási nehézségekre figyelemmel kismértékű elbocsátást 44 százalékuk, jelentősebbet 8 százalékuk tervez végrehajtani.

Az üzleti környezet tényezői közül a cégek háromnegyede problémásnak ítéli a hitelhez jutás feltételeit, kétharmaduk erős kritikával illeti a körbetartozások terjedését. A TOP-100 vállalatcsoport fele az adó- és járulékterhek növekedésétől, 45 százalékuk az adózás rendjének szigorításától tart.

A hazai kkv-k üzleti bizalmi trendje 2008 első háromnegyed évében stabil és egyenletes volt, a bizalmi indexek szeptemberi eredménye után azonban e kedvező tendencia megtört, a gazdasági kilátások negatív változásával a trend meredeken csökkenőre fordult. A 2008 végén és 2009 elején jelzett gyenge üzleti várakozások a vállalatok működési feltételeiben bekövetkező változásokkal, mindenek előtt a kereslet csökkenésével, a hitelfeltételek szigorodásával, drágulásával indokolhatók.

A hazai kis- és közepes méretű vállalkozások üzleti trendje 2008 első háromnegyed évében stabil és egyenletes volt, e kedvező tendencia októberben megtört, a gazdasági kilátások negatív változásával a trend meredeken csökkenőre fordult. A 2008 végére és 2009 elejére szóló gyenge üzleti várakozások a vállalatok működési feltételeiben bekövetkező változásokkal, mindenek előtt a kereslet csökkenésével, a hitelfeltételek szigorodásával, drágulásával indokolhatók.

Az elmúlt három hónapban a kis- és középvállalatok 46 százalékánál csökkent, 34 százalékuknál nem változott a teljesítmény. A cégek ötöde növelte termelését. A gazdasági válság mélyülésével a kkv-k 53 százaléka teljesítménye három hónapon belüli csökkenését, 32 százalékuk stagnálását prognosztizálja.

A hazai tulajdonú cégek meghatározó többsége fejlődésük legfőbb akadályát a túlzott munkáltatói terhekben, a bizonytalan gazdasági környezetben és a gyenge hazai vásárlóerőben jelölte meg.

A következő fél évben a kis- és középvállalatok 40 százaléka belföldi piacain csökkenő, 46 százalékuk szinten maradó kereslettel számol. Külföldön az értékesítési lehetőségek a cégek 63 százalékának megítélése szerint nem változnak, mindössze 8 százalékuk szerint bővülnek. Az exportlehetőségek romlásától csaknem 30 százalékuk tart.

A saját vállalatánál foglalkoztatott létszámot a cégek 12 százaléka kismértékben bővíthetőnek, 47 százalékuk éppen elégségesnek minősítette. Az év első felében kismértékű létszámleépítésben 36 százalékuk, jelentős elbocsátásban 5 százalékuk gondolkodik.

Marad a gyes, a gyed, az eva és az ekho
Gyurcsány: Ne játsszunk tovább óvodásat
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
"Nyugodtan kockáztasson meg egy választást, miniszterelnök úr!"
Az SZDSZ javaslata: négypontos csomag
Veres: a kormánynak kell korrigálni a költségvetést
MDF: Ez a válság az utolsó figyelmeztetés

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG