.jpg)
A gazdaságkutató intézet jelentése szerint a hazai vállalakozók egyre erősebben érzik, hogy a gazdasági válsággá fejlődött pénzügyi krízis Európában is kiterjedt és elhúzódó lesz.
A nagyvállalati üzleti várakozások decemberben átmenetileg javultak a fejlett országokban ekkortájt meghirdetett gazdaságélénkítő programok hatására, amelyektől a vállalkozások kedvező fordulat bekövetkezését várták. A cégek várakozásai eddig nem igazolódtak, a bizalmi indexek tendenciája október óta meredeken csökken.
A válságot az EU ipari és építőipari vállalatai szenvedték meg a leginkább, a novemberi rendelésállományok 40 százalékot meghaladó mértékben maradtak el az egy évvel korábbitól. A kedvezőtlen hatások rövid időn belül a hazai beszállítókra is átterjedhetnek.
A hazai nagyvállalatok visszajelzései szerint 45 százalékuk teljesítménye csökkent, 40 százalékuké nem változott az elmúlt három hónapban. Ez idő alatt a cégek 15 százaléka tudta növelni teljesítményét. A termelési előrejelzések ennél borúlátóbbak, negyedéven belül csökkenő teljesítménnyel számol a cégek több mint fele, növekvővel mindössze 8 százalékuk. A működésük szempontjából meghatározó gazdasági feltételekben rövid távon nem számítanak javulásra. A fizetőképes kereslet mindkét relációban szűkül, a vállalkozások visszajelzései szerint a hazai piacokon számottevő értékesítési nehézségektől tartanak.
Az exportpiacokon a válság elhúzódása miatt a nagyvállalatok 15 százaléka csökkenő, háromnegyede változatlan igényekkel számol. A termékei és szolgáltatásai iránt jelentkező külföldi igények növekedését a nagyvállalatok 11 százaléka vélelmezi. Külföldi piacképességük megítélése a nagyvállalatok 13 százalékánál kedvező, 16 százalékuknál borúlátó, többségük, 71 százalékuk a piacképességben nem érzékel érdemi változást.
A TOP-100 vállalatok visszajelzése szerint az alkalmazotti létszám 37 százalékuknál megfelelő, a gazdálkodási nehézségekre figyelemmel kismértékű elbocsátást 44 százalékuk, jelentősebbet 8 százalékuk tervez végrehajtani.
Az üzleti környezet tényezői közül a cégek háromnegyede problémásnak ítéli a hitelhez jutás feltételeit, kétharmaduk erős kritikával illeti a körbetartozások terjedését. A TOP-100 vállalatcsoport fele az adó- és járulékterhek növekedésétől, 45 százalékuk az adózás rendjének szigorításától tart.
A hazai kkv-k üzleti bizalmi trendje 2008 első háromnegyed évében stabil és egyenletes volt, a bizalmi indexek szeptemberi eredménye után azonban e kedvező tendencia megtört, a gazdasági kilátások negatív változásával a trend meredeken csökkenőre fordult. A 2008 végén és 2009 elején jelzett gyenge üzleti várakozások a vállalatok működési feltételeiben bekövetkező változásokkal, mindenek előtt a kereslet csökkenésével, a hitelfeltételek szigorodásával, drágulásával indokolhatók.
A hazai kis- és közepes méretű vállalkozások üzleti trendje 2008 első háromnegyed évében stabil és egyenletes volt, e kedvező tendencia októberben megtört, a gazdasági kilátások negatív változásával a trend meredeken csökkenőre fordult. A 2008 végére és 2009 elejére szóló gyenge üzleti várakozások a vállalatok működési feltételeiben bekövetkező változásokkal, mindenek előtt a kereslet csökkenésével, a hitelfeltételek szigorodásával, drágulásával indokolhatók.
Az elmúlt három hónapban a kis- és középvállalatok 46 százalékánál csökkent, 34 százalékuknál nem változott a teljesítmény. A cégek ötöde növelte termelését. A gazdasági válság mélyülésével a kkv-k 53 százaléka teljesítménye három hónapon belüli csökkenését, 32 százalékuk stagnálását prognosztizálja.
A hazai tulajdonú cégek meghatározó többsége fejlődésük legfőbb akadályát a túlzott munkáltatói terhekben, a bizonytalan gazdasági környezetben és a gyenge hazai vásárlóerőben jelölte meg.
A következő fél évben a kis- és középvállalatok 40 százaléka belföldi piacain csökkenő, 46 százalékuk szinten maradó kereslettel számol. Külföldön az értékesítési lehetőségek a cégek 63 százalékának megítélése szerint nem változnak, mindössze 8 százalékuk szerint bővülnek. Az exportlehetőségek romlásától csaknem 30 százalékuk tart.
A saját vállalatánál foglalkoztatott létszámot a cégek 12 százaléka kismértékben bővíthetőnek, 47 százalékuk éppen elégségesnek minősítette. Az év első felében kismértékű létszámleépítésben 36 százalékuk, jelentős elbocsátásban 5 százalékuk gondolkodik.
Marad a gyes, a gyed, az eva és az ekho
Gyurcsány: Ne játsszunk tovább óvodásat
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
"Nyugodtan kockáztasson meg egy választást, miniszterelnök úr!"
Az SZDSZ javaslata: négypontos csomag
Veres: a kormánynak kell korrigálni a költségvetést
MDF: Ez a válság az utolsó figyelmeztetés
MTI