1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha az Európai Központi Bank bekeményítene, az már hatással lenne az MNB döntéseire is. Egyelőre azonban nincs miért aggódni Magyarországon. London értékel.
Londoni elemzői vélemények szerint nem lesz érdemi hatása a magyar pénzügypolitikára az euróövezeti jegybank (EKB) csütörtökön bejelentett, a piacon már előzetesen tényként várt negyed százalékpontos kamatemelésének, de ha az eurójegybank még tovább szigorít, az már befolyásolhatja az MNB kamatdöntéseit.

A citybeli szakértők szerint azonban az elsődleges befolyásoló tényező az olajár, valamint a továbbra is "igen magas" magyarországi inflációs várakozás.

Az európai kamatemelésnek nincs hatása a magyar pénzügypolitikára

Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni befektetési csoport közép-európai közgazdásza a EKB-döntés csütörtöki bejelentése után úgy nyilatkozott, az emelést mindenki várta, így nyilván az MNB Monetáris Tanácsa is. A magyar pénzügypolitikában egyébként változatlanul megvan a további fél százalékpontos kamatemelés kockázata, bár a Monetáris Tanács jelenleg jó eséllyel erősen törekszik arra, hogy ne mutasson "túlzottan héja" alapállást, tekintettel a "nagyon erős" forintra, amelyet a pénzügypolitikai testület nem akar "gyors ütemben sokkal erősebbre felhajtani", mondta a londoni Dresdner-elemző. A szakértő szerint mindezek alapján a csütörtöki euróövezeti kamatemelésnek még nincs hatása a magyar pénzügypolitikára.

Arra a kérdésre, hogy milyen következményei lehetnek az MNB későbbi kamatdöntéseire, ha az EKB még tovább szigorít, Tenconi azt mondta: viszonylag széleskörű várakozás az, hogy az euróövezeti jegybank szeptemberben egy újabb, negyed százalékpontos emelést végrehajt. Ha ez megtörténik, és az EKB alapállása még ezután is kemény marad, annak már valóban lehet érdemi befolyása a magyar pénzügypolitikára.

Tenconi szerint azonban még ez előtt a legfontosabb tényező az, hogy miként alakulnak az olajárak a következő két hónapban, mert ennek jelentős befolyása lesz a magyarországi inflációs kilátásra, és így a Monetáris Tanács pénzügypolitikai alapállására is. Az olajár magyarországi inflációs hatását más londoni elemzők is aggasztónak tartják.

Inkább az olajár miatt aggódjunk

A Merrill Lynch befektetési csoport nemrégiben külön elemzést adott ki Londonban a magas olajárak kelet-európai inflációs hatásairól. Eszerint a meredeken dráguló olaj a következő három hónapban 0,4-1,00 százalékpont közötti mértékben fogja emelni a térségi országok éves összevetésű inflációs ütemeit. A ház londoni elemzői szerint Magyarországon az olajársokk közvetlen inflációs hatása "közel lehet a 0,6 százalékponthoz", ugyanakkor a kedvező bázishatások hasonló mértékűek, vagyis a két tényező kioltja egymást, egyelőre 6,5-7,0 százalékos sávban befagyasztva az éves magyar inflációs számokat.

Enyhítési ciklus csak 2009 második felétől

A 4cast nevű, pénzügyi intézményeknek - köztük jegybankoknak - makro-előrejelzésekkel szolgáló londoni elemző csoport csütörtökön kiadott új elemzése szerint a magyarországi inflációs várakozások már több mint két éve "rendkívül magasak" - jó ideje a legmagasabbak a térségben -, és ez azzal a jelentős kockázattal jár, hogy e várakozások csak nagyon nehezen fognak csökkenni.
 
A 4cast londoni elemzői szerint jóllehet a legutóbbi forinterősödés azt jelentheti, hogy az MNB szigorító ciklusa "nagyon közel jár" a tetőzéshez, a Monetáris Tanácsnak azonban hosszú ideig feszesen tartott pénzügypolitikai kondíciókkal kell szembeszállnia az inflációs várakozásokkal. Ezért ha nem is lesz további magyarországi kamatemelés, az első csökkentésig is hosszú időnek kell még eltelnie, az inflációs várakozások kordában tartása végett - a ház előrejelzése szerint 2009 második felében várható az MNB enyhítési ciklusának kezdete. 

Már most további szigorról suttognak

A londoni elemzői közösségben általános várakozás az is, hogy a célt messze meghaladó euróövezeti infláció miatt az EKB még tovább szigorít. A Barclays Capital befektetési bankcsoport Londonban kiadott minapi elemzésében azt jósolta, hogy az euróövezet harmonizált fogyasztóiár-inflációja augusztusban - az olajáraktól függően - akár 4,1 százalékon is tetőzhet. Ezt figyelembe véve a ház szerint nőtt az esély arra, hogy az EKB szeptemberben vagy októberben végrehajt egy második negyed százalékpontos kamatemelést is.

A Merrill Lynch minap kiadott londoni előrejelzése szerint korábban sem volt messze az 50 százaléktól annak az esélye, hogy az EKB-kamatciklus 4,50, vagy akár 4,75 százalékig folytatódik tovább, de a magas euróövezeti infláció miatt most már ez a valószínűség is "egyértelműen 50 százalék felett van"

Az EKB nem lesz a politikusok kedvence

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - az egyik vezető független, nem befektetési banki jellegű londoni gazdasági előrejelző intézet - a csütörtöki EKB-döntés után kiadott kommentárjában mindazonáltal azt írta: már ez az emelés sem lesz népszerű az európai politikusok körében, akik eddig is bírálták az eurójegybankot annak kemény alapállása miatt.

A CEBR szerint a vélemények megoszlanak arról, hogy a csütörtöki emelés egyszeri lépés volt-e a feltételezett további inflációs nyomások visszaszorítására, vagy az EKB újabb szigorításokkal folytatja robusztus pénzügypolitikáját a felgyorsult infláció miatt.

Annyi bizonyos, hogy az euróövezeti infláció tovább emelkedik a következő hónapokban, ahogy folytatódik a magas nyersanyagárak átszűrődése. Az EKB "héjái" ezt újabb kamatemelést sürgető jelként fogják értelmezni, bár fél szemmel a gazdaság folytatódó lassulására is odafigyelhetnek, áll a CEBR csütörtöki londoni elemzésében.

Eurós szigor: az elemzők szóltak előre

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG