.jpg)
A Start kártya alaptípusa 2005 októberétől vehető igénybe annak érdekében, hogy egyszerűen adminisztrálható járulékkedvezménnyel ösztönözzék a munkáltatókat a pályakezdő fiatalok foglalkoztatására. Ezt az alaptípust egészítették ki az idén július elsejétől a Start Plusz és Start Extra kártyákkal.
A Start Plusz kártyát azok válthatják ki és foglalkoztathatók járulékkedvezménnyel, akik tartósan álláskeresők, vagy gyes, gyed, gyet illetve ápolási díj igénybevételét követő egy éven belül vállalnak munkát. Erre a kártyára jogosultak azok is, akik gyermekük egy éves kora után a gyes igénybevételével együtt kívánnak munkát vállalni.
Egy lábbelin is borulhat az adó-alibi
A tartósan álláskereső kategória annyit jelent, hogy a kártya igénylése előtti 16 hónapból legalább 12 hónapig volt az illető személy regisztrált álláskereső. |
A másik új típusú kártyára, a Start Extra kártyára azok jogosultak, akik ötven év feletti, vagy legfeljebb alapfokú végzettségű tartósan álláskeresők. Az ilyen személyek foglalkoztatásakor a kártya érvényességének első évében egyáltalán nem kell járulékot és tételes egészségügyi hozzájárulást fizetni, a második évben pedig összes kötelezettségként 15 százalékos járulékot.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint ez az adózási mód munkaviszonyban történő foglalkoztatás esetén - többek közt - akkor alkalmazható, ha a közterhek megfizetése a hónap első napján érvényes havi minimálbér után az általános szabályok szerint megtörtént - áll az APEH ezirányú tájékoztatójában. A START-kártyával történő alkalmazáshoz azonban a munkáltató számára kedvezményes járulékfizetési feltételek kapcsolódnak, ami mindenképpen az általános szabályoktól való eltérést jelent, így különös szabálynak tekinthető. Ezért a tájékoztató szerint ha a magánszemély és az őt munkaviszonyban foglalkoztató vállalkozás az EKHO szabályai szerint kívánnak eljárni, a munkáltató egyidejűleg nem alkalmazhatja a START-kártyához kötődő kedvezményes járulékfizetési szabályokat. |
A Start alaptípus is két éves időszakra szóló kedvezményt jelent. A pályakezdő 25 éves koráig, felsőfokú végzettség esetén 30 éves koráig használhatja a kártyát. A kedvezmény ugyanaz, mint a Start Plusz kártyánál, azaz az első évben összes kötelezettségként 15, a második évben 25 százalékos járulékot kell fizetni a munkáltatónak.
Mennyi marad a borítékban? Számolja ki velünk!
A munkáltató csak a felsőfokú végzettségűeknél veheti igénybe a minimálbér kétszereséig a kedvezményt, az alap- és középfokú végzettségnél csak a minimálbér másfélszereséig.
Ebből az alaptípusból 2005 októbere óta 78.040 kártyát igényeltek a fiatalok, és 75.140 kártyát adtak ki azoknak, akik jogosultak voltak erre a kedvezményre. Időközben a kártyák egy része már lejárt, jelenleg 61.614 ilyen alaptípus kártya van érvényben.
A Start kártyákkal igénybe vett járulékkedvezmény miatt a társadalombiztosítás nem jut kevesebb járulékhoz, mert a különbözetet korábban a Munkaerőpiaci Alap egyenlítette ki, az új típusú kártyáknál erre európai uniós források is felhasználhatók.
Devizás számlák: 1 évre eldőlhet minden
Számla, eredet-igazolás? Minek az!
Plazmatévét kap karácsonyra? Ne felejtse leadózni!
Ezentúl rendőrképzést is kapnak az adóellenőrök
Egyszerűbb adózást hozott a Mikulás (hanganyag)
Márciustól havonta fizethetnek az ekhósok
MTI, Privátbankár