.jpg)
Ugyanakkor horvát elemzői vélemények szerint a Mol-nak van elég készpénze és lehetősége arra, hogy hiteleket vegyen fel részvényei visszavásárláshoz, és nincs szüksége üzletrészek eladására. A híresztelések mögött inkább az orosz Lukoilnak a Mol megszerzésére irányuló törekvése állhat - idézi a Wirtschaftsblatt a Hypo Alpe-Adria horvátországi részvénypiaci elemzőjét. A Lukoil már régóta tervezi az expanziót a térségben: Szerbiában piacvezető, vegyes vállalatot tervez a szlovén Petrollal, de az ügyletet még nem hozták tető alá.
A Mol-nak 25 százalék plusz egy részvénye van az INA-ban, a pakettet 2003-ban vásárolta 505 millió dollárért |
A Mol és az OMV egyesülése révén növekedne a részvényesi érték és erősebb vállalat jönne létre, amely jobban ellen tudna állni a nagy olajtársaságok felvásárlási kísérleteinek - idézi varsói keltezésű jelentésében a Thomson Financial Mark Mobiust, a Templeton Asset Management ügyvezető igazgatóját. A Templeton a Mol-részvények mintegy két százalékát tartja kézben. "Azt javasoljuk, hogy a két vállalat vezetősége tanulmányozza alaposan egy ilyen ügylet lehetőségét".
Arra a kérdésre, hogy a Mol és az OMV fúziója mit jelentene a vezető lengyel olajcég, a PKN Orlen számára, Mobius így válaszolt: "sebezhető pozícióba kerülne, hogy enyhén fejezzem ki magamat."
Az OMV a múlt héten bejelentette, hogy 8,6 százalékkal 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban, és "baráti tárgyalásokat javasolt az együttműködésről." A Mol visszautasította az ajánlatot és sajátrészvény-vásárlásba kezdett, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig kijelentette, hogy a kormány ellenséges felvásárlási kisérletnek tekinti az akciót és minden lehetséges eszközzel meg fogja akadályozni.
Gyurcsány intervencióra készül a Mol-OMV ügyben
Újabb pletykák a Molról - 38 milliárdos forgalom
Teletankolt a Mol - a magyar olaj útja
Bevásárolt Molból az OMV (hanganyag)
A magyar tőke célpontja: Szlovákia, Románia, Horvátország (hanganyag)
MTI