"Lehetséges, hogy a közeljövőben a tőzsde új partnereket fog keresni" - jelentette ki a televízióban Jan Klenor, a Patria Finance igazgatója. E cégé a tőzsde részvényeinek 24,85 százaléka.
" Ha a részvényesek úgy látják, hogy előnyös lenne az eladás, akkor ez bármikor megtörténhet" - mondta Petr Koblic, a tőzsde igazgatója. "El tudom képzelni, hogy négy sikeres év után a prágai értéktőzsde vonzó menyasszony" - jegyezte meg. A prágai értéktőzsde iránt a prágai lapok szerint a konkurens varsói vagy a bécsi tőzsde is érdeklődik.
Cseh források szerint várható, hogy a Patria Finance tőzsdeügynökség mellett más tulajdonosok is eladhatják részvényeiket: a Tiger Holding (13,54 százalék), a Komercní Banka (11,51 százalék) és a CSOB (0,38 százalék). Együttesen ez 50,28 százalék, vagyis a többség.
A prágai tőzsde eladását a értéktőzsdék jelenlegi európai egyesülési folyamata is ösztönzi. Megfigyelők szerint ilyen szempontból a bécsi tőzsde Közép-Európa nagy játékosa, amely már korábban jelezte, mennyire érdeklődik a budapesti és a ljubljanai értéktőzsdék iránt.
A prágai értéktőzsde jelenleg 15 éves. 1992-ben 12 csehszlovákiai bank és öt értékforgalmazó cég alapította. A tőzsde adózott eredménye tavaly 198,5 millió korona volt. Részvényenként 620 korona osztalékot fizetett, a 2006-os 490 korona után. A prágai értéktőzsde jóval kisebb, mint varsói vagy bécsi.
Éledezik a tőzsde, de ennek az évnek már mindegy
Nagyot kaszált a válságon az amerikai tőzsde
Keserédes számok Csehországból: vége a jó világnak
Prágai vasszigor: vigyázzon, hol köp/iszik/dobál!
MTI