Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere hangsúlyozta: az újabb privatizációk súlyosan sértik a magyar gazdaság és az emberek érdekeit, nem segítik a tartós és stabil növekedés megteremtését, emellett végletegesen kiszolgáltatottá teszik Magyarországot, és lerontják esélyeit a felzárkózásra.
"A kormány újabb közvagyon értékesítésére készül, ez szerintünk ellentétes Magyarország érdekeivel, ellentétes a magyar nemzet érdekeivel, ezért felszólítjuk a kormányt, hogy sürgősen vonja vissza ezt a javaslatot, állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját" - mondta Varga Mihály.
A Pénzügyminisztérium honlapján május 16-án közzétett vagyontörvény tervezete szerint értékesíthető lesz a Szerencsejáték Zrt., a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. és a Nemzeti Színház Zrt. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon, hasonlóan a Hochtief-csoport birtokában lévő Budapest Airport Zrt. esetében is. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken, így több mint 24 százaléknyi részvény eladhatóvá válik. Ugyancsak értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. mintegy 25 százaléka azzal, hogy a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is. A vagyontörvény tervezete alapján eladható lesz még a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. A Tokaj Kereskedőház is értékesíthetővé válik a jelenlegi 99 százalékos tartós állami tulajdon megszűnésével.
Varga Mihály kérdésre válaszolva leszögezte: a privatizáció nem megoldás a magyar gazdaság problémáira, ebben a helyzetben a Fidesz szerint nem értékesíteni kell, hanem a vagyongazdálkodás olyan eszközeit használni, amelyek esetleg még gyarapíthatják is az állami vagyon körét. Amit a Fidesz szerint privatizálni kellett, azt már értékesítették 1998 és 2002 között, így az azóta eltelt időben történt privatizációkat a párt szükségtelennek tartja. Az alelnök közölte: ha a Fidesz kormányra kerül, akkor törekednek majd arra, hogy ahol lehetőség lesz, felülvizsgálják a szerződéseket.
A Fidesz értékelése szerint az eddigi privatizációkat a kudarcok sorozata jellemzi, hiszen - mint Varga Mihály kifejtette - a Postabank eladásakor azt mondták, a bevételből az M5-ös autópályát építik, de ez nem valósult meg, a Mol részvényeit a legrosszabb árfolyamon értékesítették, a Nemzeti Tankönyvkiadót a legkisebb árat ajánló vásárló vette meg, míg a Budapest Airport és az Antenna Hungária esetében nem történtek meg az ígért fejlesztések. |
A Fidesz gazdasági kabinetvezetője a Magyar Villamos Művek tervezett privatizációja kapcsán azt mondta, bár a kormány szerint csak 25 százalékot akarnak értékesíteni, ezt úgy is el lehet adni, hogy ehhez kötődnek a vállalati irányítás jogosítványai. A Fidesz egy százalék erejéig sem akar ehhez a döntéshez asszisztálni - jelentette ki.
Varga Mihály azt mondta, hogy 2002 óta a Medgyessy-Gyurcsány kormány a privatizációs bevételeket is hozzászámolva lényegében megduplázta az államadósság mértékét, 40 milliárd dollár adósságot csinált. A Fidesz alelnöke arra külön felhívta a figyelmet, hogy a kormány a magyar gazdák kizárásával készül a termőföldek értékesítésére, ugyanis a szétaprózódott állami földeket összevonva, egyben akarják eladni.
Mint elhangzott, Hiller István, az MSZP volt elnöke, oktatási miniszter 2005. szeptemberében Pokorni Zoltán Fidesz-alelnökkel folytatott találkozója után a privatizáció végleges lezárásáról beszélt. "Ha maradt egy szikrányi becsület Hiller Istvánban, akkor el kell gondolkodnia azon, hogy bírja-e bárkinek a bizalmát ebben az országban" - tette hozzá Varga Mihály.
A kormányszóvivői iroda reagálásában az MTI-vel közölte: állami vállalatok magánosítására csak az ország gazdaságpolitikai érdekeit figyelembe véve, egyedi kormányzati vagy országgyűlési döntés alapján kerülhet sor. "Ilyen tartalmú kormányzati javaslat vagy országgyűlési döntés azonban nem született" - írják a kommünikében. A közlemény szerint az állami vagyonról szóló törvény tervezetének legfőbb célja, hogy az állami vagyonnal való gazdálkodás átlátható és hatékony legyen. A kormányszóvivői iroda arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvénynek köszönhetően változhat a tartós állami tulajdonú társaságok listája, mert egyes vállalatok esetében nincs olyan érv, ami miatt hosszú távon, akár 10-20 éven keresztül állami tulajdonban kéne azokat tartani. Ez azonban csupán elméleti lehetőséget, nem pedig privatizációt jelent - szerepel a közleményben.
Veres: egy szervezetbe kerül az állami vagyonkezelés
Csökken az állami tulajdon, változik a privatizáció
Ealdják a Budapest Airport többségi részét
Egekben a Hollóházi: porcelángyárat vegyenek!
MTI