1p
A Fidesz arra szólítja fel a kormányt, hogy állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját - jelentette ki Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke
A Fidesz arra szólítja fel a kormányt, hogy állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját - jelentette ki Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.

Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere hangsúlyozta: az újabb privatizációk súlyosan sértik a magyar gazdaság és az emberek érdekeit, nem segítik a tartós és stabil növekedés megteremtését, emellett végletegesen kiszolgáltatottá teszik Magyarországot, és lerontják esélyeit a felzárkózásra.

"A kormány újabb közvagyon értékesítésére készül, ez szerintünk ellentétes Magyarország érdekeivel, ellentétes a magyar nemzet érdekeivel, ezért felszólítjuk a kormányt, hogy sürgősen vonja vissza ezt a javaslatot, állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját" - mondta Varga Mihály.

A Pénzügyminisztérium honlapján május 16-án közzétett vagyontörvény tervezete szerint értékesíthető lesz a Szerencsejáték Zrt., a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. és a Nemzeti Színház Zrt. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon, hasonlóan a Hochtief-csoport birtokában lévő Budapest Airport Zrt. esetében is. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken, így több mint 24 százaléknyi részvény eladhatóvá válik. Ugyancsak értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. mintegy 25 százaléka azzal, hogy a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is. A vagyontörvény tervezete alapján eladható lesz még a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. A Tokaj Kereskedőház is értékesíthetővé válik a jelenlegi 99 százalékos tartós állami tulajdon megszűnésével.

Varga Mihály kérdésre válaszolva leszögezte: a privatizáció nem megoldás a magyar gazdaság problémáira, ebben a helyzetben a Fidesz szerint nem értékesíteni kell, hanem a vagyongazdálkodás olyan eszközeit használni, amelyek esetleg még gyarapíthatják is az állami vagyon körét. Amit a Fidesz szerint privatizálni kellett, azt már értékesítették 1998 és 2002 között, így az azóta eltelt időben történt privatizációkat a párt szükségtelennek tartja. Az alelnök közölte: ha a Fidesz kormányra kerül, akkor törekednek majd arra, hogy ahol lehetőség lesz, felülvizsgálják a szerződéseket.

A Fidesz értékelése szerint az eddigi privatizációkat a kudarcok sorozata jellemzi, hiszen - mint Varga Mihály kifejtette - a Postabank eladásakor azt mondták, a bevételből az M5-ös autópályát építik, de ez nem valósult meg, a Mol részvényeit a legrosszabb árfolyamon értékesítették, a Nemzeti Tankönyvkiadót a legkisebb árat ajánló vásárló vette meg, míg a Budapest Airport és az Antenna Hungária esetében nem történtek meg az ígért fejlesztések.
A fideszes politikus kitért arra, az elmúlt években az MSZP-SZDSZ kormányok a közvagyon jelentős részét privatizálták, mindig arra hivatkozva, hogy szükség van a bevételekre. Ugyanakkor - tette hozzá - az eddigi vagyonértékesítés nem járult hozzá Magyarország gyorsabb és stabilabb növekedéséhez vagy az életszínvonal emelkedéséhez, sőt a magyar gazdaság rosszabb helyzetbe került, hiszen az unión belül jelenleg Magyarországon a legkisebb a gazdasági növekedés és a legnagyobb az államháztartási hiány.

A Fidesz gazdasági kabinetvezetője a Magyar Villamos Művek tervezett privatizációja kapcsán azt mondta, bár a kormány szerint csak 25 százalékot akarnak értékesíteni, ezt úgy is el lehet adni, hogy ehhez kötődnek a vállalati irányítás jogosítványai. A Fidesz egy százalék erejéig sem akar ehhez a döntéshez asszisztálni - jelentette ki.

Varga Mihály azt mondta, hogy 2002 óta a Medgyessy-Gyurcsány kormány a privatizációs bevételeket is hozzászámolva lényegében megduplázta az államadósság mértékét, 40 milliárd dollár adósságot csinált. A Fidesz alelnöke arra külön felhívta a figyelmet, hogy a kormány a magyar gazdák kizárásával készül a termőföldek értékesítésére, ugyanis a szétaprózódott állami földeket összevonva, egyben akarják eladni.

Mint elhangzott, Hiller István, az MSZP volt elnöke, oktatási miniszter 2005. szeptemberében Pokorni Zoltán Fidesz-alelnökkel folytatott találkozója után a privatizáció végleges lezárásáról beszélt. "Ha maradt egy szikrányi becsület Hiller Istvánban, akkor el kell gondolkodnia azon, hogy bírja-e bárkinek a bizalmát ebben az országban" - tette hozzá Varga Mihály.

A kormányszóvivői iroda reagálásában az MTI-vel közölte: állami vállalatok magánosítására csak az ország gazdaságpolitikai érdekeit figyelembe véve, egyedi kormányzati vagy országgyűlési döntés alapján kerülhet sor. "Ilyen tartalmú kormányzati javaslat vagy országgyűlési döntés azonban nem született" - írják a kommünikében. A közlemény szerint az állami vagyonról szóló törvény tervezetének legfőbb célja, hogy az állami vagyonnal való gazdálkodás átlátható és hatékony legyen. A kormányszóvivői iroda arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvénynek köszönhetően változhat a tartós állami tulajdonú társaságok listája, mert egyes vállalatok esetében nincs olyan érv, ami miatt hosszú távon, akár 10-20 éven keresztül állami tulajdonban kéne azokat tartani. Ez azonban csupán elméleti lehetőséget, nem pedig privatizációt jelent - szerepel a közleményben.

Veres: egy szervezetbe kerül az állami vagyonkezelés
Csökken az állami tulajdon, változik a privatizáció
Ealdják a Budapest Airport többségi részét
Egekben a Hollóházi: porcelángyárat vegyenek!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG