1p
Eladási nyomás alá kerülhetnek a magyar befektetési eszközök, miután a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió elhalasztotta a költségvetési felülvizsgálat lezárását
Eladási nyomás alá kerülhetnek a magyar befektetési eszközök, miután a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió elhalasztotta a költségvetési felülvizsgálat lezárását. Az IMF és az EU ragaszkodott ahhoz, hogy a kormánynak át kell gondolnia javaslatait - írja internetes kiadásában a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap helyzetértékelése szerint jóllehet Magyarország számára nem sürgetően szükséges az IMF-finanszírozás, a tárgyalások kudarca azonban idegességet okozhat az ország adósságállománya miatt egyébként is aggódó befektetők körében. Az előzetes várakozások alapján a tárgyalások e hét elején értek volna véget, de a megbeszéléseket kezdettől fogva az IMF és a kormányilletékesek súlyos nézeteltéréseiről szóló sajtóbeszámolók kísérték - írta a Financial Times.
   
A Fidesz-kormány, amely áprilisi földcsuszamlásszerű választási győzelme után "vonakodva beleegyezett" a hazai össztermék 3,8 százalékának megfelelő idei államháztartási hiánycél teljesítésébe, abban reménykedett, hogy 2011-re nagyobb költségvetési mozgástérhez juthat - írják. Az IMF azonban "nyers hangvételben" tudatta Magyarországgal, hogy változatlanul a 3 százalék alatti jövő évi hiánycél a megfelelő biztosítéka a szükséges konszolidációs folyamatnak és az adósságpálya fenntarthatóságának, és e hiánycélt tartani kell - áll a Financial Times írásában.

Magyarországnak a forint romlásával és az adósságfinanszírozási költségek emelkedésével kell számolnia az IMF és az Európai Bizottság magyarországi tárgyalásainak megszakadása nyomán - írja vasárnapi elemzésében a Reuters, hozzátéve, hogy a befektetői bizalom megtartása érdekében a jövőben szükség lesz megállapodásra jutni.

A lap szerint a Valutaalap kiemelte a kormány egyes javaslatainak rövid távú mivoltát, és jelezte, hogy további, nem torzító jellegű, tartós reformokra van szükség, különösen 2011-ben. Az IMF emellett szót emelt a pénzügyi szektorra kiróni tervezett 200 milliárd forintos adó mérete és szerkezete ellen, úgy ítélve meg, hogy az elvonás összege magas, és az adó valószínűleg kedvezőtlen hatással lesz a hitelezésre és a növekedésre.
   
Peter Attard Montalto, a Nomura pénzügyi csoport elemzője a Financial Timesnak azt mondta: nagyon ritkán fordul elő, hogy a tárgyalások így elakadjanak, mivel az egyes országok "általában nagyon igyekeznek azon, hogy e küldöttségek megelégedésére szolgáljanak". A szakértő szerint most erőteljesen negatív, kockázatoktól szabaduló, deviza-, részvény-, adósság- és kamatpiaci eladási hullámmal jellemezhető időszak következik. Ez emelheti az állami hitelfelvétel költségeit, és növelheti a sok esetben devizában eladósodott magyarok terheit - áll a Financial Times cikkében. Egy euóért hétfő reggel már 288,9 forintot kellett fizetni a devizapiacon - pénteken még 282 körül járt a kurzus.

A forint és a magyar államkötvények gyengülhetnek, miután a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió úgy fejezte be tárgyalásait a magyar kormánnyal, hogy "nem támogatta Orbán Viktor miniszterelnöknek a költségvetési hiány féken tartására vonatkozó terveit" - írta online kiadásában a Bloomberg Businessweek című amerikai üzleti hetilap vasárnap.

A lap felidézi, hogy az EU-bizottság - bár elismerte a kormány elkötelezettségét a szerkezeti reformok mellett - azon a véleményen volt, hogy egyes törvénytervezetek jelenlegi formájukban ellentmondanak az EU-jogszabályoknak. Az unió aggodalmának adott hangot a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos magyar hozzáállás miatt is, miután Fidesz-illetékesek lemondásra szólították fel az MNB elnökét, és a kormány terveket jelentett be a bankelnök fizetésének csökkentésére - írta a londoni gazdasági lap.
   
A Financial Times hozzátette: az IMF és a magyar kormány egyaránt jelezte, hogy kapcsolatban marad egymással a még fennálló nézeteltérések áthidalása végett. A cikk szerint jóllehet az előző kormány a finanszírozási kondíciók javulásával tavaly leállította a lehívásokat a 2008-ban összeállított 20 milliárd eurós IMF-EU-világbanki készenléti keretből, elemzők ugyanakkor a folytatódó IMF-támogatást fontos biztonsági hálónak tekintik, mivel Magyarország adósságrátája közelíti a hazai össztermék 80 százalékát.

Ezermilliárd dollárra kívánja felduzzasztani a pénzügyi válságok megakadályozására szolgáló hitelkeretét az IMF és szeretné, ha az ehhez szükséges 250 milliárd dolláros pótlólagos juttatásra már novemberig biztosítékokat kapna - mondta a szervezet vezérigazgatója a Financial Timesnak.

A Financial Times felidézi, hogy a befektetők körében már a múlt hónapban idegességet keltett, amikor Fidesz-illetékesek Görögországéhoz hasonlították Magyarország költségvetési helyzetét. A kormány gyorsan visszakozott, és jelezte, hogy újabb, elővigyázatossági jellegű, kétéves IMF/EU-keretről szeretne megállapodásra jutni, erről azonban a kérdéses költségvetési ügyek miatt nem esett szó a múlt héten - írta a londoni napilap.
  
Elemzői találgatások szerint a kormány az októberi helyhatósági választások utánig el akarja halasztani a népszerűtlen kiadási és bevételi intézkedéseket - áll a Financial Times cikkében.

Legfrissebb devizaárfolyamok

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG