.jpg)
A hitelminősítők elsősorban az ilyen besorolású cégadósok törlesztési teljesítményét figyelik, mert a befektetésre ajánlott kategóriában - főleg az "A" osztályban - gyakorlatilag nem fordul elő fizetési leállás.
A Moody"s friss adatai szerint a mozgó tizenkét havi nem fizetővé válási ráta januárban 1,1 százalék volt a cég listáján szereplő spekulatív besorolású cégek között a tavalyi utolsó hónapban mért 0,9 százalék után; ez utóbbi még két évtizedes mélypont volt.
A cég előrejelzési modellje szerint a nem teljesítővé váló, magas hozamú besorolási sávban szereplő cégadósok globális aránya 4,6 százalékra emelkedik az év végéig, és jövő januárban 4,8 százalékos arány várható. Az átlagon belül 2008 végén a Moody"s 5,2 százalékos nem teljesítői arányt jósol az amerikai cégadósi körben, és 3,3 százalékost Európában.
A ház kiemeli, hogy ez az alapeseti előrejelzés nem számol amerikai recesszióval. Jelentősebb amerikai recesszió esetén a globális nem fizetővé válási arány a spekulatív osztályzatú cégadósok körében meghaladhatja a 10 százalékot. A londoni elemzői közösségben nem egyöntetű az idei amerikai recesszió esélyének megítélése.
Éppen a Moody"s Investors Service állapította meg Londonban kiadott rendszeres amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek e héten megjelent legújabb összeállításában: a januári amerikai elbocsátási adatok "nem elég drámaiak" ahhoz, hogy recesszió jelenlétét sugallják. Emellett az ipari alapfémek árindexének 2007 vége óta mért 9,1 százalékos globális drágulása a világgazdaság egészégére nézve is megkérdőjelezi a meredek lassulás esélyét.
A Fitch Ratings ugyancsak e héten tartott londoni szakszemináriumán, amelyen elsősorban az amerikai nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósi körből kiindult likviditási válságnak a felzárkózó térségre gyakorolt hatását vizsgálták, a cég szakértői szintén azt mondták: a Fitch nem számít arra, hogy az amerikai gazdaság technikai értelemben az idén recesszióba süllyed, vagyis két egymást követő negyedévben negatív GDP-növekedést produkál. A Fitch előrejelzése az, hogy az amerikai gazdaság növekedése zéró lesz az idei első és második negyedévében.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - ugyanakkor havi előrejelzéseiben rendre 40 százalékos eséllyel jósolja az idei amerikai recessziót, a Goldman Sachs befektetési ház londoni részlegének egyik legutóbbi előrejelzése szerint pedig az idén akár két-három negyedévig tartó amerikai recesszió is lehetséges.
Már a tisztes adósokkal is szigorúbbak a bankok
JP Morgan: a remény keleten van
Rontott a Fitch: Itt van Latin-Amerika?
Még jobban eladósodnak a háztartások? (hanganyag)
MTI