1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az általánossá vált likviditási válság mindenekelőtt a közép-európai országokat sújtja - véli a Le Monde című francia napilap
Az általánossá vált likviditási válság mindenekelőtt a közép-európai országokat sújtja: gazdasági vitalitásuk és pénzügyi egyensúlyuk került veszélybe, és semmilyen tapasztalatuk nincsen az ilyenfajta helyzet kezelésére - vélte hétfőn délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.

A hetvenes években a piac kríziseitől a vasfüggöny megvédte ezeket az országokat, most viszont olyan, a helyzetnek egyáltalán nem megfelelő intézkedéseket hozhatnak, amelyekkel akár politikai instabilitást is okozhatnak - figyelmeztet cikkében Martin Hutchinson.
   
A kelet-európai országok fizetési mérlege deficites, ami a cikkíró szerint nem is csoda, hiszen masszívan vonzzák a külföldi tőkét. A gazdasági növekedés dinamikus, a munkaerő még olcsó, és Kelet-Európa könnyen exportál az Európai Unió fejlettebb országai felé. De gazdasági recesszió és hitelválság esetén ezek a folyamatok gyengülnek, sőt visszájára fordulnak, a pénzügyi források hirtelen elapadhatnak - mutat rá Hutchinson.

Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok

Robert Zoellick, a Világbank elnöke hétfőn közölte: a pénzügyi szabályozók rendszerének felülvizsgálatára és reformjára van szükség az elmúlt évtizedek legsúlyosabb pénzügyi válsága közepette.  Zoellick szerint új vezető pénzügyi-gazdasági csoportra lenne szükség, amely a feltörekvő gazdaságokat - mint például Brazília, Kína, India, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika - valamint a hét legfejlettebb ipari országot foglalná magában.

Véleménye szerint minden ország más "törékenységi szinten" áll. Észtország, Lettország és Litvánia gyorsan modernizálta gazdaságát, magas életszínvonallal rendelkezik, de a költségvetési hiányuk továbbra is jelentős. Ugyanez a helyezet az Európai Unióhoz csak a közelmúltban csatlakozott Bulgáriában és Romániában is, amely országok egyébként "szegények és rosszul irányítottak". Velük szemben Lengyelországban, Szlovéniában és Csehországban a fizetési deficit lecsökkent és a kormányok jobban megértették a piacgazdaság logikáját.
   
A lap szerint Magyarország és Szlovákia a két szélsőség között helyezkedik el: a populista vezetők inkoherens politikát folytatnak. Magyarországnak nem sikerült kordában tartania az állami kiadásokat; költségvetési deficitet és fizetési deficitet halmozott fel. Szlovákia az elmúlt években kétszer értékelte fel nemzeti valutáját, hogy minél előbb részesüljön az unióshoz közelítő életszínvonal pozitív hatásaiból. 

Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe? Szavazzon!

Az amerikai kormány 250 milliárd dollárt tervez fordítani banki részvények vásárlására a pénzintézetek feltőkésítése érdekében - írta a The New York Times internetes kiadásában. A CNBC televízió értesülése szerint a washingtoni adminisztráció a befagyott hitelpiacok kiolvasztását célzó közvetlen tőkeinjekciós programban valószínűleg bankok ezreinek nyújt majd segítséget. Az összeg felét a 9 legnagyobb bank kapja majd.

A hitelválság elsősorban a növekedést és a forrásokhoz való hozzáférést fenyegeti Kelet-Európában. A negatív fizetési mérleg növekedése miatt és a politikai instabilitással növekedő populista hangulatban a berlini fal összeomlása óta nem tapasztalt bizonytalan helyzetbe kerültek ezek az országok. "Finoman kell kezelni a válságot azért, hogy a gazdasági összeomlás és a fizetésképtelenség elkerülhető legyen" - írta a Le Monde.

Minden, amit a válságról tudni akar a Privátbankáron: Hitelválság 2008

Nyomtalanul eltűnhetnek az "orgiák" résztvevői
A válságnál is lesz nagyobb probléma
Magyarországot a veszélyzónába sorolták
Ez most nem fog menni: visszavonták az adótörvény- és költségvetési javaslatot
Elbukott a piacgazdaság - máris vége a válságnak?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG