A hetvenes években a piac kríziseitől a vasfüggöny megvédte ezeket az országokat, most viszont olyan, a helyzetnek egyáltalán nem megfelelő intézkedéseket hozhatnak, amelyekkel akár politikai instabilitást is okozhatnak - figyelmeztet cikkében Martin Hutchinson.
A kelet-európai országok fizetési mérlege deficites, ami a cikkíró szerint nem is csoda, hiszen masszívan vonzzák a külföldi tőkét. A gazdasági növekedés dinamikus, a munkaerő még olcsó, és Kelet-Európa könnyen exportál az Európai Unió fejlettebb országai felé. De gazdasági recesszió és hitelválság esetén ezek a folyamatok gyengülnek, sőt visszájára fordulnak, a pénzügyi források hirtelen elapadhatnak - mutat rá Hutchinson.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
Robert Zoellick, a Világbank elnöke hétfőn közölte: a pénzügyi szabályozók rendszerének felülvizsgálatára és reformjára van szükség az elmúlt évtizedek legsúlyosabb pénzügyi válsága közepette. Zoellick szerint új vezető pénzügyi-gazdasági csoportra lenne szükség, amely a feltörekvő gazdaságokat - mint például Brazília, Kína, India, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika - valamint a hét legfejlettebb ipari országot foglalná magában. |
Véleménye szerint minden ország más "törékenységi szinten" áll. Észtország, Lettország és Litvánia gyorsan modernizálta gazdaságát, magas életszínvonallal rendelkezik, de a költségvetési hiányuk továbbra is jelentős. Ugyanez a helyezet az Európai Unióhoz csak a közelmúltban csatlakozott Bulgáriában és Romániában is, amely országok egyébként "szegények és rosszul irányítottak". Velük szemben Lengyelországban, Szlovéniában és Csehországban a fizetési deficit lecsökkent és a kormányok jobban megértették a piacgazdaság logikáját.
A lap szerint Magyarország és Szlovákia a két szélsőség között helyezkedik el: a populista vezetők inkoherens politikát folytatnak. Magyarországnak nem sikerült kordában tartania az állami kiadásokat; költségvetési deficitet és fizetési deficitet halmozott fel. Szlovákia az elmúlt években kétszer értékelte fel nemzeti valutáját, hogy minél előbb részesüljön az unióshoz közelítő életszínvonal pozitív hatásaiból.
Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe? Szavazzon!
Az amerikai kormány 250 milliárd dollárt tervez fordítani banki részvények vásárlására a pénzintézetek feltőkésítése érdekében - írta a The New York Times internetes kiadásában. A CNBC televízió értesülése szerint a washingtoni adminisztráció a befagyott hitelpiacok kiolvasztását célzó közvetlen tőkeinjekciós programban valószínűleg bankok ezreinek nyújt majd segítséget. Az összeg felét a 9 legnagyobb bank kapja majd. |
A hitelválság elsősorban a növekedést és a forrásokhoz való hozzáférést fenyegeti Kelet-Európában. A negatív fizetési mérleg növekedése miatt és a politikai instabilitással növekedő populista hangulatban a berlini fal összeomlása óta nem tapasztalt bizonytalan helyzetbe kerültek ezek az országok. "Finoman kell kezelni a válságot azért, hogy a gazdasági összeomlás és a fizetésképtelenség elkerülhető legyen" - írta a Le Monde.
Minden, amit a válságról tudni akar a Privátbankáron: Hitelválság 2008
Nyomtalanul eltűnhetnek az "orgiák" résztvevői
A válságnál is lesz nagyobb probléma
Magyarországot a veszélyzónába sorolták
Ez most nem fog menni: visszavonták az adótörvény- és költségvetési javaslatot
Elbukott a piacgazdaság - máris vége a válságnak?
MTI