Elég erős a brit gazdaság még egy szigorításhoz
Nagy-Britanniában a gazdasági növekedés viszonylag erős, elemzők szerint talán kibír még egy kis központi banki szigort. A brit GDP az első negyedévben 0,7 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó negyedhez képest, és 2,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, közölték a brit statisztikai hivatalban pénteken második becslésként, megerősítve az első becslést a negyedévi többletre, de javítva az első, 2,8 százalékos becslésen az éves többletre.
A korábbi évekkel ellentétben a brit növekedés most kissé lassúbb éves összehasonlításban, mint az euróövezeti, amely 3,1 százalékos volt az első negyedévben, de kevésbé lassult, mint az euróövezeti ütem, amely 3,3 százalékos volt a tavalyi utolsó negyedben, a brit pedig 3,0 százalékos. Negyedévről negyedévre az euróövezeti növekedés 0,6 százalékra lassult a tavalyi utolsó negyedévi 0,9 százalékról, miközben a brit ütem nem változott.
Nagy-Britanniában a lakossági fogyasztás növekedési üteme lassult az első negyedben a tavalyi utolsó negyedhez képest, 0,6 százalékra, de éves összehasonlításban 3,1 százalékra futott fel a többlet, ez 2004 vége óta a leggyorsabb ütem volt. A beruházások 1,7 százalékkal, éves összehasonlításban 7,7 százalékkal gyarapodtak, ami - az erős lakossági fogyasztással együtt - a gazdaság némi túlfűtöttségére vall, ahhoz képest, hogy a brit pénzügyminisztérium hosszú távú elemzése szerint a gazdaság inflációmentes növekedési lehetősége évente legföljebb 2,75 százalék.
Ezért a Bank of England jelenleg lelkiismeret-furdalás nélkül figyelhet fő feladatára, az árstabilitásra. E hónap elején negyed százalékponttal 5,50 százalékra emelte irányadó kamatát, a kéthetes repót, a nagy áprilisi inflációs kisiklás után. A tavaly augusztusban kezdett ciklusban negyedszer szigorított újabb negyed ponttal. Általános elemzői vélekedés szerint a bank januárban túl korán folytatta az emelést, a májusig tartó halogatással viszont elkésett, és így több mint tízmilliárd fontos rekord húsvétnak örvendhettek a brit kiskereskedők.
Tesco-botrány Angliában
Mire számíthat, ha a britekhez megy dolgozni?
MTI