Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az adattal kapcsolatban elmondta: a lassuló bruttó bérkiáramlás nem okoz inflációs nyomást, ami akár hatással lehet a jegybank következő kamatdöntésére is. Felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly a nagy elbocsátások idején elsősorban az alacsony keresetűektől, fizikai munkavállalóktól váltak meg a cégek. Ez magasabb bérdinamikát eredményezett, most azonban fordult a helyzet: az alacsonyabb fizetésű munkavállalók újbóli alkalmazásával lassul a bérkiáramlás növekedése. Ez is tükrözi a foglalkoztatottság növekedését - tette hozzá.
A nettó bérek növekedésében az szja-változások kedvező hatása tükröződik. A gyorsuló reálbérnövekedés ugyanakkor nem jár együtt a fogyasztás bővülésével, a lesújtó kiskereskedelmi adatok várhatóan júniusban sem javulnak érdemben. A belső fogyasztás érezhető növekedése várhatóan csak később indul be, ami ugyan nem kedvez a növekedési kilátásoknak, de pozitív a finanszírozás szempontjából. Az MNB legutóbbi adatai alapján is látszik, hogy a háztartások finanszírozási képessége rekordmértékűre emelkedett - tette hozzá.
Suppan Gergely szerint a júliustól visszaeső infláció tovább gyorsíthatja a reálbér növekedési ütemét. Az elemző az év hátralévő részében is nagyon lassú bruttó bérkiáramlásra és a foglalkoztatás fokozatos bővülésére számít.
MTI