.jpg)
Januárban a kiskereskedelmi eladások 48 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 14 százaléka az üzemanyag, 13 százaléka a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott le, a többi üzlettípus részesedése 25 százalék volt.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek 2009. januárban 1,5 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában. Tavaly januárhoz képest az idei év első hónapjában az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma 1,6 százalékkal mérséklődött. Az élelmiszer-, ital- és dohányáru-szaküzletek eladásai 0,6 százalékkal csökkentek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem januári forgalmának volumene a 2008. decemberihez viszonyítva nem változott.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2009. januárban 5,7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszaki szinttől. Az idén januárban csak a textil-, ruházati és lábbeli-, valamint az összes forgalomban csekély súlyt képviselő a használtcikk-üzletek és a csomagküldő hálózat eladásai növekedtek, a többi tevékenységcsoportban visszaesett a kiskereskedelmi forgalom volumene.
A legnagyobb mértékben az iparcikk jellegű vegyes, illetve a bútor-háztartásicikk-, építőanyag-üzletek eladásai csökkentek az előző év azonos hónapjához képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2009. januárban 0,6 százalékkal emelkedett a 2008. decemberihez viszonyítva.
Az idén januárban az üzemanyag-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 0,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjában mért szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az üzemanyagkutak eladásai 0,5 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene jelentősen, 31,9 százalékkal csökkent januárban 2008 januárjához képest.
Az Eurostat, az EU statisztikai hivatala gyorsbecslése szerint - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009. januárban az Európai Unióban átlagosan 1,2 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,2 százalékkal csökkentek a kiskereskedelmi eladások az előző év azonos hónapjához képest. A tagállamok közül a legnagyobb mértékben Nagy-Britanniában nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene, a legnagyobb mértékű visszaesést Lettországban és Litvániában mérték.
A KSH megjegyzi, hogy az európai uniós szabályozásnak megfelelően, a 2008-as gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerére való áttérés a kiskereskedelemi forgalom tartalmi meghatározásában is változást okozott. A 2008-as osztályozás az üzemanyag-értékesítést is a kiskereskedelem részének tekinti.
Csak a szupermarketeknek megy jól
Hihetetlen: Magyarország lett az olcsó szomszéd
Lassan elfelejthetjük a sarki kisboltokat
2006 óta van válság, de csak most jöttünk rá
MTI