1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdasági recesszió a mélypontjához közelít, és a fő globális piacokon jelenleg mutatkozó árfolyamerősödések nagy valószínűséggel már fordulatot jeleznek
A világgazdasági recesszió a mélypontjához közelít, és a fő globális piacokon jelenleg mutatkozó árfolyamerősödések nagy valószínűséggel már fordulatot jeleznek, áll az egyik vezető londoni befektetési ház csütörtökön kiadott átfogó elemzésében, amely szerint ki fog derülni, hogy az eddigi piaci árazások szélsőségesen eltúlzott veszteség-várakozásokat tükröztek a pénzügyi szektorban.

A Barclays Capital - amelynek most közzétett havi világgazdasági jelentése az utóbbi időszak messze legderűlátóbb citybeli előrejelzése - azt írta: a korábbi piaci erősödési próbálkozásokat a megállíthatatlanul ömlő rossz gazdasági hírek, a gazdaságpolitikai lépések feletti kiábrándultság és a bankokkal szembeni, egyre rosszabb piaci hangulat fojtotta el. Ez utóbbi rossz hangulat annak ellenére alakult ki, hogy a globális pénzügyi szektor első negyedévi teljesítménye a jelek szerint meglehetősen jó, és mindenképpen sokkal jobb a korábbi várakozásoknál, áll az elemzésben.

A Barclays Capital szerint azonban a jelenlegi piaci fellendülésekről valószínűsíthető, hogy a korábbi, rövid életű erősödéseknél jobb megalapozottságúak, ezért a cég javasolja a befektetőknek az agresszívabb pozíciók kiépítését, és kitettségük szélesítését a kockázatosabb befektetési konstrukciókban.

A ház szerint ezt a véleményt két fő tényező támasztja alá: egyrészt a jelenlegi piaci árazások olyan szélsőségesen pesszimista gazdasági feltételezésekre alapulnak, amelyeknél jobb tényleges eredményeket "nem lesz nehéz elérni", másrészt a cég azzal számol, hogy a recesszió a mélypont körül jár, és a következő három hónap gazdasági hírei az eddigi "minden rossz" után már "valamelyest vegyesebbek, jobbak lesznek".

A várakozások szélsőségesen rossz mivoltát a Barclays Capital egyebek mellett azzal illusztrálja, hogy az S&P 500-as tőzsdei mutatóban szereplő vállalatokra a részvényelemzői közösség az előző csúcspont és a várt mélypont között átlagosan mintegy 95 százalékos eredménycsökkenést jósol, és a piacok ezt árazzák. A cég szerint azonban ez "egészen rendkívüli mértékben borúlátó" nézet, mivel ilyen mértékű vállalati eredményromlásra még soha nem volt példa, beleértve az 1930-as évek nagy depresszióját is.

A Barclays Capital elemzése szerint a ház a reálgazdasági kilátásokat illetően is "óvatosan derűlátó". A cég szerint ezt az támasztja alá, hogy az elmúlt 6-9 hónap meredek kibocsátási visszaesése a masszív léptékű raktárkészlet-leépítés minden jellemzőjét magán viseli. A globális kiskereskedelmi értékesítés és a világgazdasági kibocsátás adatai szerint azonban a termelés visszaesésének mértéke mára jóval meghaladta a kereslet csökkenését, és most már a feldolgozó szektor kibocsátása alaposan elmarad a kereslettől. Az ilyen helyzet "általában gyorsan átfordítja magát", fogalmaznak a Barclays Capital londoni elemzői.

A cég a banki veszteség-várakozásokról azt írta: a piacok - a jövőbeni jövedelmeket is beszámítva - hozzávetőleg 4200 milliárd dollárra árazzák azt a rosszhitel-veszteséget, amelyet a globális bankrendszer a jelenlegi recessziós ciklusban szerintük elszenved. A Barclays Capital szerint azonban ez több mint a kétszerese a reálisan elképzelhető veszteségnek. Az elemzés szerint a kialakult pánik nyomán a piaci árfolyamok "a fantázia területére" süllyedtek.

A cég szerint ugyanez mondható el azokról az előrejelzésekről, amelyek az euróövezet felbomlásáról láttak napvilágot. Jóllehet "teljesen egyértelműnek kellene lennie", hogy még a heveny pénzügyi szorításba került néhány valutauniós tagállam számára is "öngyilkosság" lenne a kilépés, az elmúlt negyedévben az euróövezet szétesésével kapcsolatos félelem mind erősebben beépült a piaci árazásokba.
 
A Barclays Capital a csütörtöki elemzéshez fűzött előrejelzésében jövőre már az összes gazdasági erőcentrumban  növekedést jósol. Prognózisa szerint az amerikai gazdaság teljesítménye reálértéken az idén 2,9 százalékkal csökken, de 2010 egészében már 2,3 százalékkal növekszik. A cég az euróövezetre az idén 3,2 százalékos GDP-mínuszt, jövőre 0,8 százalékos növekedést valószínűsít. A valutauniós átlagon belül Németország hazai összterméke 2009-ben 4,5 százalékkal csökken, 2010-ben azonban 1,4 százalékkal bővül az előrejelzés szerint. A ház Magyarországra az idén 4,8 százalékos visszaesést, jövőre 1,3 százalékos reálnövekedést jósol.

Nagy kockázat nagy nyereséget hozhat - na de ekkorát?
Obama: dereng a fény az alagút végén 
A helyzethez igazodik az IMF 
"Válságban nincs szükség a kirakatharcokra" 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG