.jpg)
A Barclays Capital szerint azonban a jelenlegi piaci fellendülésekről valószínűsíthető, hogy a korábbi, rövid életű erősödéseknél jobb megalapozottságúak, ezért a cég javasolja a befektetőknek az agresszívabb pozíciók kiépítését, és kitettségük szélesítését a kockázatosabb befektetési konstrukciókban.
A ház szerint ezt a véleményt két fő tényező támasztja alá: egyrészt a jelenlegi piaci árazások olyan szélsőségesen pesszimista gazdasági feltételezésekre alapulnak, amelyeknél jobb tényleges eredményeket "nem lesz nehéz elérni", másrészt a cég azzal számol, hogy a recesszió a mélypont körül jár, és a következő három hónap gazdasági hírei az eddigi "minden rossz" után már "valamelyest vegyesebbek, jobbak lesznek".
A várakozások szélsőségesen rossz mivoltát a Barclays Capital egyebek mellett azzal illusztrálja, hogy az S&P 500-as tőzsdei mutatóban szereplő vállalatokra a részvényelemzői közösség az előző csúcspont és a várt mélypont között átlagosan mintegy 95 százalékos eredménycsökkenést jósol, és a piacok ezt árazzák. A cég szerint azonban ez "egészen rendkívüli mértékben borúlátó" nézet, mivel ilyen mértékű vállalati eredményromlásra még soha nem volt példa, beleértve az 1930-as évek nagy depresszióját is.
A Barclays Capital elemzése szerint a ház a reálgazdasági kilátásokat illetően is "óvatosan derűlátó". A cég szerint ezt az támasztja alá, hogy az elmúlt 6-9 hónap meredek kibocsátási visszaesése a masszív léptékű raktárkészlet-leépítés minden jellemzőjét magán viseli. A globális kiskereskedelmi értékesítés és a világgazdasági kibocsátás adatai szerint azonban a termelés visszaesésének mértéke mára jóval meghaladta a kereslet csökkenését, és most már a feldolgozó szektor kibocsátása alaposan elmarad a kereslettől. Az ilyen helyzet "általában gyorsan átfordítja magát", fogalmaznak a Barclays Capital londoni elemzői.
A cég a banki veszteség-várakozásokról azt írta: a piacok - a jövőbeni jövedelmeket is beszámítva - hozzávetőleg 4200 milliárd dollárra árazzák azt a rosszhitel-veszteséget, amelyet a globális bankrendszer a jelenlegi recessziós ciklusban szerintük elszenved. A Barclays Capital szerint azonban ez több mint a kétszerese a reálisan elképzelhető veszteségnek. Az elemzés szerint a kialakult pánik nyomán a piaci árfolyamok "a fantázia területére" süllyedtek.
A cég szerint ugyanez mondható el azokról az előrejelzésekről, amelyek az euróövezet felbomlásáról láttak napvilágot. Jóllehet "teljesen egyértelműnek kellene lennie", hogy még a heveny pénzügyi szorításba került néhány valutauniós tagállam számára is "öngyilkosság" lenne a kilépés, az elmúlt negyedévben az euróövezet szétesésével kapcsolatos félelem mind erősebben beépült a piaci árazásokba.
A Barclays Capital a csütörtöki elemzéshez fűzött előrejelzésében jövőre már az összes gazdasági erőcentrumban növekedést jósol. Prognózisa szerint az amerikai gazdaság teljesítménye reálértéken az idén 2,9 százalékkal csökken, de 2010 egészében már 2,3 százalékkal növekszik. A cég az euróövezetre az idén 3,2 százalékos GDP-mínuszt, jövőre 0,8 százalékos növekedést valószínűsít. A valutauniós átlagon belül Németország hazai összterméke 2009-ben 4,5 százalékkal csökken, 2010-ben azonban 1,4 százalékkal bővül az előrejelzés szerint. A ház Magyarországra az idén 4,8 százalékos visszaesést, jövőre 1,3 százalékos reálnövekedést jósol.
Nagy kockázat nagy nyereséget hozhat - na de ekkorát?
Obama: dereng a fény az alagút végén
A helyzethez igazodik az IMF
"Válságban nincs szükség a kirakatharcokra"
MTI