A Munka Törvénykönyve a munkáltató vezetői vonatkozásában különleges szabályokat tartalmaz, és a vezetők között is megkülönbözteti a szűkebb értelemben vezetőket, akikhez az adott szervezet első számú vezetője és helyettese tartoznak, valamint a tágabb értelemben vett vezetőket, akikhez azon fontos munkakört betöltő munkavállalók tartoznak, akiknek munkakörét a munkáltató meghatározó jelentőségűnek és ezek betöltőit vezetőnek nyilvánítja. Ezen vezetők kizárólag munkaviszony keretében foglalkoztathatók, s a munkaviszony létesítésekor ezen vezetőket a vezetői minőségükről írásban tájékoztatni kell. A továbbiakban elsősorban ez utóbbi, a munkáltató döntése alapján vezetőnek minősülő munkavállalókra vonatkozó különleges szabályokat foglaljuk össze röviden.
A Munka Törvénykönyve a vezető állású munkavállalóra az általánostól eltérő szabályokat állapít meg a rendkívüli felmondás gyakorlására nyitva álló határidők vonatkozásában. Így a rendkívüli felmondás joga az annak alapjául szolgáló ok bekövetkeztétől – eltérően a nem vezető állású munkavállalókra alkalmazandó egy éven belüli időtartamtól - három éven belül, illetve ha az bűncselekményt valósít meg, a büntethetőség elévüléséig gyakorolható.
A vezető állású munkavállaló munkaviszonyát abban az esetben is megszüntetheti a munkáltató, ha annak közeli hozzátartozója tagja lett a munkáltatóval azonos vagy hasonló tevékenységet végző, vagy a munkáltatóval szoros gazdasági kapcsolatban lévő társaságnak, vagy vezetőként munkaviszonyt vagy egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesített egy ilyen gazdasági társasággal.
A BALÁZS & HOLLÓ Ügyvédi Iroda a gazdasági jog terén 1995 óta áll ügyfelei rendelkezésére a magyar mellett angol, német, francia, olasz és orosz nyelven. Az általános jogterületeken (társasági jog, munkajog, ingatlanjog) kívül az iroda speciális területei közé tartozik a csőd- és felszámolási jog, az építőipari jog, a szellemi alkotások joga, a környezetvédelmi jog, a gyógyszer- és élelmiszeripari termékek regisztrációja, valamint a jogi képviselet ellátása gazdasági perekben rendes és választottbíróságok előtt. További információ >> |
A vezetőnek minősülő munkavállaló nem az előbbi bekezdésben részletezett tilalmak megsértésével, a munkakörében eljárva gondatlanul okozott károkért tizenkét havi átlagkeresetének megfelelő összeg mértékéig felel. Nem vezető állású munkavállaló esetében ez a mérték a havi átlagkereset 50%-a, amely a munkaszerződés által a havi átlagkereset másfélszeres mértékéig emelhető. Az általános szabályoktól eltérően amennyiben a vezető munkaviszonyát jogellenesen szünteti meg, tizenkét hónapra járó átlagkeresetének megfelelő összeget köteles a munkáltató részére megfizetni. Nem vezető állású munkavállaló ez utóbbi esetben a felmondási idejére eső átlagkeresetével felel.
A vezetőnek minősülő munkavállaló beosztására tekintettel a saját munkaidő-beosztását és szabadságát – a munkaszerződés keretei között – maga állapítja meg, azonban a rendkívüli munkavégzésért őt ellenérték nem illeti meg.
Ahogyan azt már említettük a munkáltató törvény szerinti első számú vezetőjére, illetve helyettesére (pl.: ügyvezető, vezérigazgató, stb.) az említett szabályokon túl további rendelkezések is vonatkoznak.
A fenti, a vezetőkre és vezetőnek minősülő munkavállalókra vonatkozó szabályokra tekintettel tehát érdemes mérlegelni mind a munkaadónak, mind a vezető állású munkavállalónak egy speciális, a vezető állásúakra vonatkozó munkaszerződés megkötésének lehetőségét a munkaviszony létrehozásakor.
Szigorú szabályok: honnan tudjuk, mit eszünk?
Az üzletben nincsenek barátok: menjen biztosra!
Hasznos tippek, hogy ne kerüljön Szibériába
Fusson a pénze után, megéri!
Privátbankár