A vizitdíj eltörlésének kilátásba helyezése miatt már márciusban sokan elhalasztották az addig 300 forintba kerülő orvosi vizitet, kivártak a receptfelírással. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a márciusi 24 milliárd forintos havi gyógyszerár-támogatás áprilisban 2,5 milliárddal nőtt - mondta a lapnak a főosztályvezető.
Molnár Márk a kiugró áprilisi költést követően az év hátralévő részében a kiadások konszolidációjára, ám egy enyhén növekvő trend folytatódására számít, így a gyógyszerkassza-előirányzatot várhatóan 10-15 milliárddal túllépi a biztosító. Ám ez szerinte nem okoz deficitet, hiszen a 30-35 milliárd forintra becsült gyógyszergyártói befizetések fedezik a páciensek megugrott igényét.
A gyógyszerkaszsza megtakarítási lehetőségei így sem apadtak el, ugyanis folytatódik a gyógyszercégeknek meghirdetett árlicit, a múlt év első felében tapasztalt ütemhez képest azonban a gyógyszerárak csökkentésének a mérséklésére számít az idén a főosztályvezető.
A lap megtudta azt is, hogy júliustól szeptemberig öt-hat első generikus orvosság kerül föl a tb-listára. Köztük van például egy Alzheimer-kór gyógyítására szolgáló szer, amely a 30 százalékos árcsökkentés hatására harmadával mérsékli a betegek havi 5-10 ezer forintra tehető gyógyszerkiadását. Bővül a szív- és érrendszeri, a cukorbetegség és a csontritkulás kezelésére való első generikus készítmények köre is.
Vadonatúj innovatív szerek is fölkerülnek a tb-listára. Augusztus elsejétől hat új originális rákgyógyszert támogat majd a biztosító, köztük a vérképző szervi daganatok, a máj- és a tüdődaganat kezelésére alkalmazott biológiai készítményeket.
Benyeljük: rengeteg a hamis gyógyszer
A kormánynak volt igaza patikaügyben?
Egészségügy: szabályozva jöhetne a magántőke
Még nem hiányzik a vizitdíj
Világgazdaság