.jpg)
A megszavazott előterjesztéssel kapcsolatban Surján László fideszes EP-képviselő, a költségvetés néppárti felelőse elmondta: az emeléssel az Európai Parlament "csak mérsékelni tudta a költségvetés megfaragásának tanácsi szándékát. A tagállamok - köztük Magyarország is - évről-évre nem élnek az uniós költségvetés adta lehetőségeikkel, és nem tudják maradéktalanul felhasználni a felzárkóztatásukra szánt kereteket. A 2008-as költségvetésből például 4,5 milliárd eurót nem sikerült lehívniuk, így a 2009-es költségvetésben az Európai Bizottság már be sem tervezte ezeket a felzárkóztatásra szánt összegeket, a Tanács pedig még a tervezetet is tovább csökkentette."
A 2 milliárd eurós parlamenti emelésből közel egymilliárd euró az európai polgárok biztonságának növelését célzó néppárti módosító indítványoknak köszönhető - folytatta Surján.
Mint kifejtette, "napjainkban a gazdasági válság miatt központi kérdés az uniós polgárok biztonsága. Ez a biztonság jelenti egyrészt a versenyképesség, az innováció, a kis- és közepes vállalkozások fokozottabb támogatásán keresztül a munkahelyek megőrzését és a gazdasági növekedés segítését. Másrészt ide sorolható az energiabiztonságra, ezen belül is a Nabucco projektre, az élelmiszerbiztonságra, a külső határok erősítésére fordított keretek növelése."
Surján László szerint a 2008-as uniós költségvetés végrehajtása és a 2009-es költségvetési tervezés világossá tette, hogy az Európai Uniót fel kell készíteni a gazdasági válsághoz hasonló kihívásokra történő gyorsabb reagálásra, valamint lényegesen egyszerűsíteni kell a felzárkóztatási keretekhez való hozzáférést.
A fideszes EP-képviselő elítélte azon tagállamok gyakorlatát, amelyek az unió által meg nem követelt, mesterséges akadályokat is állítanak a pályázók útjába. Tűrhetetlennek nevezte, hogy például "Magyarországon olykor a vállalkozásoktól 70 százalékos önrészesedést követelnek, pedig csak 30 százalék az uniós előírás."
Az uniós költségvetést a várható tényleges kifizetések szintje mellett a maximális kiadási plafon, vagyis a kötelezettségvállalások szintjén is külön szokták számszerűsíteni: ez utóbbi jövőre 133,8 milliárd euró lesz.
A képviselők - mint például a parlamenti vitában Szent-Iványi István liberális EP-képviselő is - bírálták, hogy a kötelezettségvállalási szint és a valóban felhasznált összegek közötti különbség évről évre növekszik. A parlament egyebek közt a kohéziós alap hatékonyabb felhasználását várja az Európai Bizottságtól - az EU "kormányától" - és a tagállamoktól.
Szent-Iványi emellett kevésnek tartotta az EU külpolitikai céljainak megvalósítására fordított összegeket. Szerinte többet kellene áldozni erre, ha az unió valóban globális szereplőként akar fellépni.
Harangozó Gábor szocialista EP-képviselő a témához benyújtott írásbeli hozzászólásában azon meggyőződésének adott hangot, hogy az elfogadott uniós gazdaságfejlesztési csomag nem csak a pluszforrásaival, hanem az eljárások egyszerűsítésével és gyorsításával is hozzájárulhat a gazdaság élénkítéséhez.
Veres: már csak 2010-ig kell várnunk
Elfogadták a költségvetést: 209 igen, 171 nem
Trichet: a stabilitást tilos féredobni
MTI