1p
Az új kormány feltehetően már a megalakulását követően tárgyalásokba kezd a Nemzetközi Valutaalappal, de a piacok nagyon jól fogadták a biztos többséget
Az új kormány feltehetően már a megalakulását követően tárgyalásokba kezd a Nemzetközi Valutaalappal, de a piacok nagyon jól fogadták a biztos többséget - áll a választások második fordulója kapcsán készült gyorselemzésben, melyet az Equilor küldött el szerkesztőségünknek.

A 2010-es országgyűlési választások első körében megismert erőviszonyoknak megfelelően a második forduló nem tartogatott túlzott meglepetéseket, abban a tekintetben, hogy a Fidesz megkapta az ún. alkotmányozó többséget, azaz a képviselői mandátumok több mint kétharmadát - áll az Equilor gyorsjelentésében. Bár egy budapesti mandátum sorsára még csütörtökig várni kell, a jelenlegi hivatalos adatok szerint a Fidesz-KDNP a 386 fős országgyűlésben 262 mandátumhoz jutott, az MSZP 59 mandátumot, a Jobbik 47-t, míg az LMP 16 mandátumot szerzett a választásokon. A Fidesz-KDNP és a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja által közösen indított jelöltek közül egy fő kapott mandátumot (így jön ki a frakciószövetség 263 fős többsége), míg a parlamentbe egy fő független jelölt is bejutott.

A magyar gazdaságra nézve veszélyt jelent, hogy a Fidesz, a magyar vállalkozások támogatása jegyében elijesztheti a külföldi befektetőket - írta hétfőn a magyar választásokról szóló beszámolójának internetes változatában a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadása (WSJE). Az amerikai üzleti körök kedvelt napilapja szerint ez az elijesztés abban nyilvánulhat meg, hogy szigorúbb szabályokat hoznak a közbeszerzési, illetve a privatizációs eljárásokra, illetve korlátozhatják a külföldi tulajdonlás arányát a vállalatokban.

A WSJE a választások kimenetelét értékelve megállapította, hogy Magyarország kommunizmus utáni történelmében ez az eddig elért legnagyobb arányú többség, ami "elsöprő erejű" hatalmat ad a kormánynak ígéretei beváltására. Ezen ígéretek közül a lap kiemelte az adócsökkentést, a közigazgatás áramvonalasítását, a szociális kiadások emelését, valamint az állampolgárság megadását a külföldön élő magyaroknak.
MTI

Ennek a felhatalmazásnak a birtokában tehát az új Fidesz-KDNP kormánynak lehetősége van olyan, a gazdaság szempontjából mélyreható reformokat véghezvinni, mint az adórendszer átalakítása, egyszerűsítése, az önkormányzati struktúra átkalibrálása az önkormányzatok feladatkörének újragondolásával, az oktatási rendszer hozzáigazítása a vállalati szektor igényeihez, vagy az egészségügyi rendszer megreformálása.

Hogyan reagálhat a piac?

Ahogy azt a választások első fordulóját követően kiadott villámhírünkben is jeleztük, a külföldi brókerházak és a nagyobb nemzetközi intézményi befektetők a választási kampány során több alkalommal is hangoztatták, hogy egy erős, biztos többséggel bíró új kormány felállását tartották a szavazás legpozitívabb lehetséges kimenetelének. További konszenzus – részben a kormányt alakító Fidesz vezető gazdaságpolitikusaitól származó nyilatkozatok alapján – hogy az új kormány feltehetően már a megalakulását követően tárgyalásokba kezd a Nemzetközi Valutaalappal a korábbi hitelszerződésben foglalt kötelezettségekről, így például esetlegesen az idei költségvetési hiánycél megnöveléséről.

A piaci szereplők túlnyomó többségének véleménye az, hogy az IMF vezetése beleegyezhet a 2010-es hiánycél megemelésébe, cserébe viszont a fentebb említett szerkezeti reformok véghezvitelét várhatja el az új kormánytól. Várakozásaink szerint a piac ezt a szcenáriót fogja árazni a következő hetekben. (Itt megjegyeznénk, hogy a görög államadósság mizéria körüli hírek még mindig képesek felülírni minden egyéb piaci történést.)

A tőke- és pénzpiacokon eddig kedvezőek a visszajelzések. A magyar fizetőeszköz jelentősen erősödött ma reggelre mind az euróval, mind az amerikai dollárral szemben, az euró egysége már 262.08 forintba is került ma reggel, miközben múlt pénteken 265 forint körüli szinten is jegyezték az árfolyamot. A Magyarország kockázat megítélését mutató ún. CDS felár eközben lényegében nem változott a pénteki állapotokhoz képes és továbbra is 185 bázisponton áll. A forinthoz hasonló pozitív reakciót mutat viszont a magyar részvénypiac: a BUX index fél órával a nyitást követően 1.8%-os pluszban van, ami jelentősen meghaladja a piaci átlagot.

A választás nem befolyásolja a piaci megítélésünket

A befektetők várhatóan pozitívan értékelik majd a következő hetekben és hónapokban a Fidesz azon retorikáját, amely szerint a kormány a 2011-2013 közötti időszakban fokozatosan a régiós szintre csökkentené a vállalkozásokra és az élőmunkára kivetett adóterhet - áll az Equilor összegzésében. Az adócsökkentési terv jó eséllyel dinamizálhatja a gazdaságot, azonban az összkép csak akkor lehet teljes a piaci szereplők szemében, ha az adócsökkentésből fakadó kiesést az új kormány képes lesz akár a kiadások megkurtításával ellensúlyozni a büdzsében. Az új kormány által követett gazdaságpolitika szempontjából kiemelten fontos lehet a Fidesz-KDNP miniszterelnök jelölje által ma 11:00-kor tartott nemzetközi sajtótájékoztató, amely akár újabb pozitív impulzust küldhet a piacra, amennyiben a piac ”visszahallja” a beszédben a szerkezeti reformok végrehajtására való hajlandóságot.

Forinterősödés: a piac beárazta a kétharmadot

Összességében, bár a befektetők a választásokat megelőzően nagyjából már beárazták az erős felhatalmazású kormány létrejöttét, a kétharmados többség tegnapig nyitott volt. Ennek biztossá válásával a külföldi befektetők részéről komolyabb vételi érdeklődés bontakozhat ki az elkövetkező napokban a magyar tőkepiaci termékek iránt, hozzátéve, hogy az eurózóna perifériáján lévő tagállamok adósságválsága körüli aggodalmak bármikor képesek lehetnek ennek a magyar piaci eufóriának a mérséklésére.

Londonban örülnek a Fidesznek - reformokra számítanak
Megvan a Fidesz kétharmada
A befektetők egyértelmű irányt várnak
Két választókerület kivételével mindenhol a Fidesz vezet
Mindenhol lezárult a szavazás - eredmények csak hetek múlva
Szonda Ipsos: a Fidesznek meg lesz a kétharmad

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG