A 2010-es országgyűlési választások első körében megismert erőviszonyoknak megfelelően a második forduló nem tartogatott túlzott meglepetéseket, abban a tekintetben, hogy a Fidesz megkapta az ún. alkotmányozó többséget, azaz a képviselői mandátumok több mint kétharmadát - áll az Equilor gyorsjelentésében. Bár egy budapesti mandátum sorsára még csütörtökig várni kell, a jelenlegi hivatalos adatok szerint a Fidesz-KDNP a 386 fős országgyűlésben 262 mandátumhoz jutott, az MSZP 59 mandátumot, a Jobbik 47-t, míg az LMP 16 mandátumot szerzett a választásokon. A Fidesz-KDNP és a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja által közösen indított jelöltek közül egy fő kapott mandátumot (így jön ki a frakciószövetség 263 fős többsége), míg a parlamentbe egy fő független jelölt is bejutott.
A magyar gazdaságra nézve veszélyt jelent, hogy a Fidesz, a magyar vállalkozások támogatása jegyében elijesztheti a külföldi befektetőket - írta hétfőn a magyar választásokról szóló beszámolójának internetes változatában a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadása (WSJE). Az amerikai üzleti körök kedvelt napilapja szerint ez az elijesztés abban nyilvánulhat meg, hogy szigorúbb szabályokat hoznak a közbeszerzési, illetve a privatizációs eljárásokra, illetve korlátozhatják a külföldi tulajdonlás arányát a vállalatokban. |
Hogyan reagálhat a piac?
Ahogy azt a választások első fordulóját követően kiadott villámhírünkben is jeleztük, a külföldi brókerházak és a nagyobb nemzetközi intézményi befektetők a választási kampány során több alkalommal is hangoztatták, hogy egy erős, biztos többséggel bíró új kormány felállását tartották a szavazás legpozitívabb lehetséges kimenetelének. További konszenzus – részben a kormányt alakító Fidesz vezető gazdaságpolitikusaitól származó nyilatkozatok alapján – hogy az új kormány feltehetően már a megalakulását követően tárgyalásokba kezd a Nemzetközi Valutaalappal a korábbi hitelszerződésben foglalt kötelezettségekről, így például esetlegesen az idei költségvetési hiánycél megnöveléséről.
A piaci szereplők túlnyomó többségének véleménye az, hogy az IMF vezetése beleegyezhet a 2010-es hiánycél megemelésébe, cserébe viszont a fentebb említett szerkezeti reformok véghezvitelét várhatja el az új kormánytól. Várakozásaink szerint a piac ezt a szcenáriót fogja árazni a következő hetekben. (Itt megjegyeznénk, hogy a görög államadósság mizéria körüli hírek még mindig képesek felülírni minden egyéb piaci történést.)
A tőke- és pénzpiacokon eddig kedvezőek a visszajelzések. A magyar fizetőeszköz jelentősen erősödött ma reggelre mind az euróval, mind az amerikai dollárral szemben, az euró egysége már 262.08 forintba is került ma reggel, miközben múlt pénteken 265 forint körüli szinten is jegyezték az árfolyamot. A Magyarország kockázat megítélését mutató ún. CDS felár eközben lényegében nem változott a pénteki állapotokhoz képes és továbbra is 185 bázisponton áll. A forinthoz hasonló pozitív reakciót mutat viszont a magyar részvénypiac: a BUX index fél órával a nyitást követően 1.8%-os pluszban van, ami jelentősen meghaladja a piaci átlagot.
A választás nem befolyásolja a piaci megítélésünket |
Forinterősödés: a piac beárazta a kétharmadot |
Londonban örülnek a Fidesznek - reformokra számítanak
Megvan a Fidesz kétharmada
A befektetők egyértelmű irányt várnak
Két választókerület kivételével mindenhol a Fidesz vezet
Mindenhol lezárult a szavazás - eredmények csak hetek múlva
Szonda Ipsos: a Fidesznek meg lesz a kétharmad
Privátbankár - Zsiborás Gergő