Az ipari termelés az előző év azonos időszakihoz viszonyítva 2009 júniusában 18,8%-kal csökkent, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés volumene az év első hat hónapjában 22,5%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 1,7%-kal emelkedett.
2009 első hat hónapjában az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 26%-kal, júniusban 21,7%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A júniusi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év hatodik hónapjában a feldolgozóipari export egynegyedét adó járműgyártás kivitele 34,4%-kal alacsonyabb volt az előző év júniusinál. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari export közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 15%-kal csökkent.
Ipar - hivatalosan Az évközi iparstatisztika a bányászat, feldolgozóipar és energiaipar nemzetgazdasági ágakat tekinti együttesen összes iparnak, melynek hivatalos megnevezése: Ipar, víz- és hulladékgazdálkodás nélkül. (KSH) |
Tetőzés? 7% felett a magyar GDP-visszaesés |
2009 júniusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 24,4%-kal visszaesett 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 22,8%-kal, az új belföldi rendelések nagyobb mértékben, 33,4%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 18,6%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első hat hónapjában (10,7%-os létszámcsökkenés mellett) 13,5%-kal alacsonyabb volt az előző év első félévinél. 2008 azonos időszakához viszonyítva 2009 első hat hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában mérséklődött. Az előző hónapokhoz hasonlóan a legnagyobb mértékű volumencsökkenést Közép-Dunántúlon (31,5%) regisztráltuk.
ÚMFT: 2850 milliárd forint támogatást osztanak ki
Ha nőne a GDP, észre se vennénk most
Mélyponton az ipari termelés
Kisebb az ipari bukta, tovább javult a külker mérleg
A válság után is érdemes exportálni
Privátbankár