A magyarhoz hasonló intézkedések már máshol is előfordultak, Észtországban például a nálunk bejelentett tizennégy hónapnál hosszabb volt az elvonási periódus, a végén pedig kárpótolták a pénztártagokat. „Fontos, hogy fenntartható nyugdíjrendszere legyen az országnak, hogy rendelkezzen olyan megtakarításokkal, amelyekkel a romló korfát ellensúlyozni tudja” – mondta el a szakember.
Pajer Tamás, az ING Alapkezelő befektetési igazgatója kifejtette, hogy a magánnyugdíjpénztári portfólió mintegy hetven százaléka van magyar eszközökben, ebből valamivel több mint 58 százalék kötvény, a maradék pedig részvény. Vagyis az átutalások szüneteltetése miatt nagyjából 200 milliárd forint hiányozhat a kötvénypiac keresleti oldaláról, ez azonban nem fogja megrengetni a piacot, hiszen azt a nemzetközi hangulat és a hitelminősítők véleménye fogja meghatározni – magyarázta a szakember.
Az persze a befektetési igazgató szerint is hordoz magában némi kockázatot, hogy egyelőre semmiféle garancia nincs arra, hogy 2012-től újraindulnak az átutalások, illetve megszűnnek a válságadók. A strukturális átalakítási tervek egyelőre nem látszanak, nem tudni, hogyan tud takarékoskodni az állam.
Ismét recesszióba fordulhat a világ
Kövesse valós időben a piacokat! Real-time deviza-, hazai és külföldi részvény-, árupiaci és indexalapú CFD árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson! >>> |
"Új világrendbe lépünk"
Az ING elemzése szerint az alacsony nominális GDP, a fejlett országok alacsony növekedésének világa jön. A fejlődő világ GDP-jének relatív részesedése növekedésnek indul, a fejlett országoké csökken, a növekedési divergencia egyre nő.
Az amerikai gazdaságnak nem jósolnak semmi jót a szakemberek, szerintük a belföldi fogyasztás alacsony marad a munkanélküliség miatti félelmek miatt.
Privátbankár - Fokasz Oresztész