
„Mivel az izmok a test erőművei, a kollégáimmal olyan gépet terveztünk, amely a térdízület mozgásából elektromosságot képes előállítani” - mondta el May Donelan, a kanadai Simon Fraser egyetem tudósa. Maga az eszköz egy járógéphez hasonlít, és körülbelül másfél kilót nyom a generátorral együtt.
A szerkezet viselője mozgásának energiáját alakítja át elektromos energiává a térd és egy generátor összekapcsolásával. A térd kinyújtásakor egy kerék elfordul, megfogatva a generátort, ami áramot termel. A térd behajlításakor a gép kikapcsol, így nem terheli túlságosan a viselőjét. Mozgásérzékelőt is szereltek bele, így képes automatikusan be- és kikapcsolni.
A gépet úgy tervezték, hogy használatához ne legyen sokkal több energiára szükség, mint amit egyébként is felhasználunk a járáskor. A kutatók megmérték az önkéntesek oxigén-felhasználását és széndioxid-kibocsátását, így meggyőződhettek róla, hogy a használat tényleg nem túl megerőltető.
„Az emberek kiváló hordozható energiaforrások. Egy átlagos paraméterekkel rendelkező ember zsír formájában annyi energiát tárol, mint egy 1000 kilós elem. Étellel tölthetjük fel magunkat, és nagy szerencsénkre egy 35 grammos müzliszeletben annyi hasznos energia van, mint egy 3,5 kilós lítium-ion elemben” – fogalmazott Donelan. A szerkezetet a jövőben használhatják számítógépek áramellátására olyan helyeken, ahol az elektromosság nem általánosan elterjedt szolgáltatás.
Az eszköz célcsoportjába a kezdetekben azok tartoznak, akiknek az élete függhet a hordozható energiától - mint például a művégtaggal rendelkezőknek. A kutatók természetesen a lehetséges katonai felhasználásról sem feledkeztek meg.
Folyékony víz a Szaturnusz holdján!
Házas? Ez már csak rosszabb lehet!
Milliós zsírpárnák: kilóra megmondják, mennyit ér az élete
Fény derülhet a világegyetem egyik nagy titkára
A hülye is kiszámolja: 70%, hogy vízbe esik a műhold
LiveScience