.jpg)
Az Egyesült Államokban - amely a leginkább olajfüggő a fejlett ipari gazdaságok között - a 100 dolláros olajár a fogyasztás visszaesésével fenyeget. Amerikában a fogyasztói költések tartják életben a gazdaság kétharmadát. Az olajár emelkedése magával húzza az üzemanyagárat, aminek döntő hatása van az amerikaiak fogyasztás pszichológiájára - mutatott rá a vezető pénzügyi napilap.
A Global Insight intézet számítása szerint minden 10 dolláros olajár-emelkedés durván 19 centes benzinár-növekedéssel jár. Ez a fogyasztás 0,3 százalékos zsugorodását, a munkahelyek számának 100 ezerrel történő csökkenését eredményezi, továbbá a fogyasztói infláció fél százalékos emelkedését váltja ki. Mindezek a tényezők együttesen 0,2 százalékponttal vethetik vissza a 2008 első félévére várt egyébként is lassú, 1,1 százalékos növekedési ütemet.
A The Washington Post pocséknak nevezte az év nyitányát, a 100 dolláros olajárat. A lap szerint ez a gazdaság lassulásának a jele. Egyes befektetők stagflációtól, a stagnáló gazdaság és az infláció veszélyes elegyétől tartanak, amely a 70-es években sújtotta az Egyesült Államokat.
Áremeléssel kísérleteznek a befektetők
Péntek reggel a befektetők ismét némi áremeléssel kísérleteznek a kőolaj szabadpiacán, miután csütörtökön a nap végére a gyors profitkivétel a legújabb rekordok, sőt, a szerdai zárók alá süllyesztette az árakat.
A legújabb rohamot az indította el, hogy a csütörtökön megjelent adatok szerint az amerikai stratégiai tartalék hetedik hete csökkent a múlt héten, háromévi mélypontra. Hozzájárul a spekulációhoz, hogy a dollár másfél hete ismét gyengül, továbbá az, hogy Mexikó átmenetileg bezárta olajexport-kikötőit a rossz időjárás miatt. Észak-Amerikában és Észak-Európában a sokévi átlagnál hidegebb van, és idegességet okoznak a kiújult erőszakcselekményekről érkező hírek az OPEC-tag Nigériából, és még folytatódik a pakisztáni fejlemények okozta politikai bizonytalanság is.
Az irányzatot most nemigen fékezi, hogy az utóbbi hetekben az amerikai kereskedelmi minisztérium, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az OPEC egyaránt a kereslet korábban vártnál kisebb növekedését jósolta erre az évre, a világgazdaság bizonyosra vehető lassulása miatt. Az OPEC bécsi titkársága csütörtökön megismételte, hogy nincs szükség rendkívüli miniszteri értekezletre az újabb árrekordok miatt, mert a piac bőségesen el van látva kőolajjal, és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az amerikai kormány is nyilatkozatot adott ki arról, hogy fölösleges lenne megnyitni a vésztartalékokat.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, februári határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 99,32 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 14 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, februári határidőre péntek reggel 97,92 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 32 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 6 centtel, majd 30 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 97,60 dolláron zárt, 24 centtel olcsóbban, mint szerdán. Csütörtökön napközben 98,50 dollárig emelkedett, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1988. júniusi kezdete óta.
Kevés olaj van raktáron
Csak az erős dollár mentheti meg az olajárat (hanganyag)
Ralizik az olajár: a száz dollárnak kedveznek a körülmények (hanganyag)
A zűrzavaros helyzet hajtotta fel az olajárat (hanganyag)
MTI