1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magas olajár ugyanúgy próbára fogja tenni a világot, mint a 70-es évekbeli, majd a 80-as évek eleji olajválság idején - figyelmeztetett a The Wall Street Journal
A 100 dolláros, vagy tartósan annak közelében maradó olajár fenyegetést jelent a beszűkült ingatlanpiac és a mind óvatosabb hitelezők miatt amúgy is gyengélkedő amerikai gazdaságra - figyelmeztetett a The Wall Street Journal.

Előző nap este New Yorkban a WTI amerikai könnyűolajfajta ára rövid időre elérte a lélektaninak mondott 100 dollárt hordónként. A Journal szerint az egekbe szökő olajár ugyanúgy próbára fogja tenni az iparosodott országokat, mint a 70-es évekbeli, majd a 80-as évek eleji olajválság idején.

Az Egyesült Államokban - amely a leginkább olajfüggő a fejlett ipari gazdaságok között - a 100 dolláros olajár a fogyasztás visszaesésével fenyeget. Amerikában a fogyasztói költések tartják életben a gazdaság kétharmadát. Az olajár emelkedése magával húzza az üzemanyagárat, aminek döntő hatása van az amerikaiak fogyasztás pszichológiájára - mutatott rá a vezető pénzügyi napilap.

A Global Insight intézet számítása szerint minden 10 dolláros olajár-emelkedés durván 19 centes benzinár-növekedéssel jár. Ez a fogyasztás 0,3 százalékos zsugorodását, a munkahelyek számának 100 ezerrel történő csökkenését eredményezi, továbbá a fogyasztói infláció fél százalékos emelkedését váltja ki. Mindezek a tényezők együttesen 0,2 százalékponttal vethetik vissza a 2008 első félévére várt egyébként is lassú, 1,1 százalékos növekedési ütemet.

A The Washington Post pocséknak nevezte az év nyitányát, a 100 dolláros olajárat. A lap szerint ez a gazdaság lassulásának a jele. Egyes befektetők stagflációtól, a stagnáló gazdaság és az infláció veszélyes elegyétől tartanak, amely a 70-es években sújtotta az Egyesült Államokat.


Áremeléssel kísérleteznek a befektetők

Péntek reggel a befektetők ismét némi áremeléssel kísérleteznek a kőolaj szabadpiacán, miután csütörtökön a nap végére a gyors profitkivétel a legújabb rekordok, sőt, a szerdai zárók alá süllyesztette az árakat.

A legújabb rohamot az indította el, hogy a csütörtökön megjelent adatok szerint az amerikai stratégiai tartalék hetedik hete csökkent a múlt héten, háromévi mélypontra. Hozzájárul a spekulációhoz, hogy a dollár másfél hete ismét gyengül, továbbá az, hogy Mexikó átmenetileg bezárta olajexport-kikötőit a rossz időjárás miatt. Észak-Amerikában és Észak-Európában a sokévi átlagnál hidegebb van, és idegességet okoznak a kiújult erőszakcselekményekről érkező hírek az OPEC-tag Nigériából, és még folytatódik a pakisztáni fejlemények okozta politikai bizonytalanság is.

Az irányzatot most nemigen fékezi, hogy az utóbbi hetekben az amerikai kereskedelmi minisztérium, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az OPEC egyaránt a kereslet korábban vártnál kisebb növekedését jósolta erre az évre, a világgazdaság bizonyosra vehető lassulása miatt. Az OPEC bécsi titkársága csütörtökön megismételte, hogy nincs szükség rendkívüli miniszteri értekezletre az újabb árrekordok miatt, mert a piac bőségesen el van látva kőolajjal, és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az amerikai kormány is nyilatkozatot adott ki arról, hogy fölösleges lenne megnyitni a vésztartalékokat.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, februári határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 99,32 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 14 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, februári határidőre péntek reggel 97,92 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 32 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 6 centtel, majd 30 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 97,60 dolláron zárt, 24 centtel olcsóbban, mint szerdán. Csütörtökön napközben 98,50 dollárig emelkedett, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1988. júniusi kezdete óta.

Kevés olaj van raktáron
Csak az erős dollár mentheti meg az olajárat (hanganyag)
Ralizik az olajár: a száz dollárnak kedveznek a körülmények (hanganyag)
A zűrzavaros helyzet hajtotta fel az olajárat (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG