Energiatőzsde nyílik Prágában
Az energia tőzsde legfőbb célja, hogy átláthatóvá tegye az árammal való kereskedést és az áram árának képzését a cseh piacon. A tőzsdei áramkereskedelem euróban fog lezajlani, s a megrendeléseket az elektronikus rendszerbe névtelenül, kódokkal fog lehetni leadni.
"Alapvetően egy kevert rendszert hoztunk létre, amely a SPAD rendszeren alapszik, de hozzáigazítottuk az árampiac specifikumaihoz" - mondta Koblic. Az üzleteket a clearingbankok segítségével fogják lebonyolítani. Ezt a minősítést eddig négy bank szerezte meg: Komercní Banka (KB), Ceskoslovenská Ochodní Banka (CSOB), Ceská Sporitelna (CS), HVB Bank Czech Republic (HVB). Koblic szerint ez a névsor a tőzsde megnyitásáig még bővül.
Csehországban jelenleg az áram árát a Cseh Energetikai Művek (CEZ) nyári aukcióján alakítják ki, alapvetően a következő évre. Az energia tőzsde most lehetővé teszi, hogy az ár folyamatosan kisebb időközökben - félév, negyedév, egy hónap - módosuljon, s figyelembe lehessen venni különféle befolyásoló tényezőket is, mint például az idei nagyon enyhe téli időjárás volt.
A CEZ ellenőrzi jelenleg a cseh árampiac mintegy 75 százalékát. Martin Ríman, ipari és kereskedelmi miniszter szerint a tőzsde beindulásával mérséklődhet az áram árának aránylag gyors emelkedése. Szakértők szerint azonban erre kevés az esély, mert Csehországban egyre nagyobb az áramigény, de a termelés nem emelkedik ezzel párhuzamosan.
A csehországi árampiacot két éve liberalizáltnak nyilvánították.
Áram: honnan és mennyiért? Nem kötelező váltani
Energetikai vészhelyzet Csehországban
Csehország Európa ócskavastelepe
Csehország +6,1 százalék a negyedéves bővülés
MTI