Az unió fejlődése szempontjából a lisszaboni szerződés egy újabb mérföldkőnek számít: az integrációt magasabb szintre emeli, felgyorsítja a döntéshozatalt, megerősíti az unió értékeit - hangoztatta Balázs Péter.
Hozzátette: ilyen érték a szolidaritás, a gazdasági, társadalmi és területi kohézió, a szabad mozgás joga, a polgárok biztonságának garantálása, a szociális piacgazdaság, a diszkrimináció-mentesség, a kulturális és nyelvi sokféleség megőrzése.
Egységesebb, hatékonyabb és átláthatóbb fellépést tesz lehetővé az új szerződés minden területen, és sokak reménye szerint közelebb hozza az integrációt a polgárokhoz - szögezte le.
A külügyminiszter szerint Magyarország otthagyhatja keze nyomát az unión, hiszen Spanyolország és Belgium után hazánk lesz a harmadik tagállam, amelyik már az új rendszerben tölti be az elnökséget, az általunk meghonosított gyakorlat válhat szabállyá.
Úgy értékelte, hogy a szerződés írországi megerősítésével megnyílt az út az előtt, hogy valamennyi tagállam ratifikálja a szöveget és az mihamarabb hatályba lépjen. A lisszaboni szerződés lendületet adhat Európának - fogalmazott a külügyminiszter, megjegyezve, hogy az Európai Unió egy évtizede küzd a belső intézményi megújulás problémájával.
A külügyminiszteri felszólalásra reagálva minden frakció üdvözölte az írországi népszavazás eredményét. Varga László (MSZP) közölte: bízik abban, hogy a történtek lökést adnak a ratifikációs folyamatnak. Navracsics Tibor (Fidesz) azt kívánta, Magyarországnak minél előbb legyen olyan kormánya, amely erőssé teszi. Firtl Mátyás (KDNP) azt javasolta, a költségvetés fordítson több pénzt a közelgő magyar uniós elnökség betöltésével kapcsolatos kiadásokra. A szabad demokrata Kovács Kálmán üdvözölte, hogy lezárul az EU történelmében az az időszak, amelyben szerinte az unió egy "béna kacsa" volt.
A lengyel elnök nem siet
Lech Kaczynski lengyel államfő nem sieti el az Európai Unió lisszaboni szerződésének aláírását az ír népszavazási "igenek" nagyarányú győzelme után - közölte hétfőn az elnöki hivatal vezetője, Wladyslaw Stasiak.
A lengyel parlament két háza már elfogadta a szerződést, csak Kaczynski elnök aláírása hiányzik róla. Stasiak arról biztosított, hogy lényegében nincs változás, az elnök az írországi "igen" után alá fogja írni a dokumentumot, ahogy ígérte. "Soha senki nem mondta, hogy ez a referendum eredményének bejelentése utáni órákban meg fog történni" - tette hozzá ugyanakkor a hivatalvezető, kijelentve, hogy az aláírás nem hétfőn lesz, hanem "a nem túl távoli jövőben".
Közben Párizs hétfőn felszólította Prágát és Londont, hogy az írországi jóváhagyás után ne hátráltassák tovább a lisszaboni szerződés elfogadását, mert "Európa már túl sok ideje csak köldöknézéssel van elfoglalva".
Nagykövetek és képviselők előtt a külügyminisztériumban tartott beszédében Pierre Lellouche Franciaország Európa-ügyi államtitkára arra a kérte a cseheket, hogy "ne vesszenek el késleltető körülírásokban" a lisszaboni szerződés jóváhagyását illetően. A briteknek pedig azt tanácsolta az államtitkár, hogy ne szigeteljék el magukat Európa-ellenes magatartással.
Václav Klaus cseh köztársasági elnök, aki még nem írta alá a prágai törvényhozás által ratifikált szerződésről szóló törvényt arra hivatkozik: ki kell várnia, mit mond a lisszaboni szerződés ellen benyújtott panaszra a cseh alkotmánybíróság. A brit konzervatívok pedig jelezték: kormányra kerülésük esetén népszavazást írnak ki a szerződésről, ha azt a jövő tavaszi brit választásokig nem ratifikálja mind a 27 EU-tagállam.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Uniós reform: már csak Václav Klauson bukhat el
Igent mondhatnak az írek a szerződésre
Írországon Európa szeme
MTI