1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány még ez év december 31. előtt benyújtja azt a törvénymódosító javaslatot a parlamentnek, amelynek célja, hogy bővítse a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) jogkörét - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc a Parlamentben újságíróknak azt követően, hogy a Magyar Nemzeti Bank és a PSZÁF vezetőivel, illetve pénzügyi szakemberekkel találkozott.

A kormányfő aláhúzta, a törvénymódosítással a kormány el akarja érni, hogy a PSZÁF meg tudjon akadályozni jövőben kialakuló problémákat, hogy jobban tudja kezelni a pénzügyi rendszerben felmerülő kockázatokat, védeni a betétesek érdekeit.

A miniszterelnök szólt arról is, hogy hétfőn a parlament nagy többséggel elfogadta a bankrendszer megerősítését célzó törvényt. Gyurcsány Ferenc nyomatékosította, a törvény életbe lépése után a bankrendszernek jelentős garanciákat, illetve adott esetben tőkemegerősítést biztosít a kormány, hogy biztonságosabb legyen a pénzügyi rendszer, olcsóbbak legyenek a hitelek.

Kiemelte: azoknak a pénzintézeteknek, amelyek arra igényt tartanak tőkejuttatást is biztosít majd a kormány, de egyúttal aláhúzta: "ingyen pénzt nem adunk, azt kamatostól visszakérjük". Arról is szólt, amely pénzintézetbe állami tőkemegerősítést ad a kormány, ott egy ideig az állam képviselője is ott lesz, mert a közpénzre vigyázni kell.

Gyurcsány Ferenc kiemelte, hogy az elmúlt időszak egyik legfőbb tanulsága az: "nincs jól kitalálva a világ, mert a pénzügyi intézményrendszerben keletkező profitokat hazaviszik a tulajdonosok, miközben a veszteségeket, kockázatokat szétterítik nálunk".

A kormányfő rámutatott: ha ez így van, be kell avatkozni a rendszerbe, méghozzá úgy, hogy erősebb jogai legyenek az államnak, hogy meg tudja védeni a betétesek, a befektetők és az egész pénzügyi rendszer érdekeit. "Nem engedhetjük meg" - mutatott rá a kormányfő, - hogy csak az állam viselje a kockázatokat, a közpénz nem arra való, hogy a rosszul gazdálkodó magántulajdonosok hibáit, annak az árát mi fizessük ki".

A miniszterelnök elmondta: a hétfőn elfogadott bankmegerősítő törvénycsomaggal lezárult egy fejezet a pénzügyi válság kezelésében. Kifejtette: az új jogszabály megteremti annak a feltételeit, hogyan lehet majd a jövőben jól körülírt, szabályozott módon kezelni a kockázatokat a pénzintézeti rendszerben.

Gyurcsány Ferenc biztos abban, hogy a törvény által felkínált lehetőségek közül a garancianyújtást - azaz, hogy a bankok hitelei mögé garanciát ad az állam -, használni fogják a pénzintézetek. Ettől ugyanis biztonságosabb lesz a magyar pénzügyi rendszer, olcsóbbak lesznek a hitelek, és kevésbé fenyeget majd az a veszély, hogy "azok számára, akik gazdálkodni, fejleszteni akarnak, nem lesz elegendő forrás" - mondta a kormányfő. A bankokon múlik, hogy a másik lehetőséggel - az állam tőkeemelésével - élni kívánnak-e a pénzintézetek - mutatott rá.

A miniszterelnök hangsúlyozta: "Tegyük világossá, mi ingyen pénzt nem adunk egy fillért sem, ahová pénzt adunk, azt kamatosan kérjük vissza. Amíg az állam tulajdonos lesz valahol, addig bizony ott lesz valamennyi döntésnél".

A PSZÁF-ról szóló jogszabállyal kapcsolatban elmondta: a jövőben nem lehet azt megengedni, hogy aránytalanul osszák szét a kockázatokat a bankok, és hogy a nagyobb kockázat a betétesekre, a befektetőkre essék. "Erősebb államra van szükség, olyan államra, amely erősebben tudja védeni a betétesek, a hitelfelvevők érdekeit - mutatott rá Gyurcsány Ferenc. A kormányfő kifejtette: a törvénymódosítás lehetővé teszi majd azt is, hogy a felügyelet ne engedélyezze egy-egy nagyon kockázatosnak ítélt banki termék bevezetését az országban.
 
A tájékoztatón Farkas István, a PSZÁF felügyeleti tanácsának elnöke elmondta: a törvénymódosítás egyik legfőbb célja az, hogy a pénzügyi stabilitás jobban megvalósuljon, a kockázatokat jobban tudja vizsgálni a pénzügyi felügyelet, ha kell, az egyes pénzügyi szektorok között is. Elmondta: a jelenlegi pénzpiaci folyamatok azt mutatják, gyakran nem lehet egy-két mutatóval leírni a felmerülő problémákat, szükséges az is, hogy időről időre új szempontok, új mutatók alapján vizsgálják meg a pénzintézeti rendszerben felmerülő kockázatokat.    

Farkas István utalt arra: a jövőben felmerülő újabb gondok később várhatóan azt is szükségessé teszik, hogy a pénzügyi rendszer működését szabályozó törvényeket időről-időre felülvizsgálják.

Lejárt a kapzsi bankok ideje?
Simor beszámolt és elszámolt: van pénz a bankoknál
Rengetegen belebuknak a karácsonyi hitelekbe

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG