Erősebb PSZÁF-ot szeretne Gyurcsány
A kormányfő aláhúzta, a törvénymódosítással a kormány el akarja érni, hogy a PSZÁF meg tudjon akadályozni jövőben kialakuló problémákat, hogy jobban tudja kezelni a pénzügyi rendszerben felmerülő kockázatokat, védeni a betétesek érdekeit.
A miniszterelnök szólt arról is, hogy hétfőn a parlament nagy többséggel elfogadta a bankrendszer megerősítését célzó törvényt. Gyurcsány Ferenc nyomatékosította, a törvény életbe lépése után a bankrendszernek jelentős garanciákat, illetve adott esetben tőkemegerősítést biztosít a kormány, hogy biztonságosabb legyen a pénzügyi rendszer, olcsóbbak legyenek a hitelek.
Kiemelte: azoknak a pénzintézeteknek, amelyek arra igényt tartanak tőkejuttatást is biztosít majd a kormány, de egyúttal aláhúzta: "ingyen pénzt nem adunk, azt kamatostól visszakérjük". Arról is szólt, amely pénzintézetbe állami tőkemegerősítést ad a kormány, ott egy ideig az állam képviselője is ott lesz, mert a közpénzre vigyázni kell.
Gyurcsány Ferenc kiemelte, hogy az elmúlt időszak egyik legfőbb tanulsága az: "nincs jól kitalálva a világ, mert a pénzügyi intézményrendszerben keletkező profitokat hazaviszik a tulajdonosok, miközben a veszteségeket, kockázatokat szétterítik nálunk".
A kormányfő rámutatott: ha ez így van, be kell avatkozni a rendszerbe, méghozzá úgy, hogy erősebb jogai legyenek az államnak, hogy meg tudja védeni a betétesek, a befektetők és az egész pénzügyi rendszer érdekeit. "Nem engedhetjük meg" - mutatott rá a kormányfő, - hogy csak az állam viselje a kockázatokat, a közpénz nem arra való, hogy a rosszul gazdálkodó magántulajdonosok hibáit, annak az árát mi fizessük ki".
A miniszterelnök elmondta: a hétfőn elfogadott bankmegerősítő törvénycsomaggal lezárult egy fejezet a pénzügyi válság kezelésében. Kifejtette: az új jogszabály megteremti annak a feltételeit, hogyan lehet majd a jövőben jól körülírt, szabályozott módon kezelni a kockázatokat a pénzintézeti rendszerben.
Gyurcsány Ferenc biztos abban, hogy a törvény által felkínált lehetőségek közül a garancianyújtást - azaz, hogy a bankok hitelei mögé garanciát ad az állam -, használni fogják a pénzintézetek. Ettől ugyanis biztonságosabb lesz a magyar pénzügyi rendszer, olcsóbbak lesznek a hitelek, és kevésbé fenyeget majd az a veszély, hogy "azok számára, akik gazdálkodni, fejleszteni akarnak, nem lesz elegendő forrás" - mondta a kormányfő. A bankokon múlik, hogy a másik lehetőséggel - az állam tőkeemelésével - élni kívánnak-e a pénzintézetek - mutatott rá.
A miniszterelnök hangsúlyozta: "Tegyük világossá, mi ingyen pénzt nem adunk egy fillért sem, ahová pénzt adunk, azt kamatosan kérjük vissza. Amíg az állam tulajdonos lesz valahol, addig bizony ott lesz valamennyi döntésnél".
A PSZÁF-ról szóló jogszabállyal kapcsolatban elmondta: a jövőben nem lehet azt megengedni, hogy aránytalanul osszák szét a kockázatokat a bankok, és hogy a nagyobb kockázat a betétesekre, a befektetőkre essék. "Erősebb államra van szükség, olyan államra, amely erősebben tudja védeni a betétesek, a hitelfelvevők érdekeit - mutatott rá Gyurcsány Ferenc. A kormányfő kifejtette: a törvénymódosítás lehetővé teszi majd azt is, hogy a felügyelet ne engedélyezze egy-egy nagyon kockázatosnak ítélt banki termék bevezetését az országban.
A tájékoztatón Farkas István, a PSZÁF felügyeleti tanácsának elnöke elmondta: a törvénymódosítás egyik legfőbb célja az, hogy a pénzügyi stabilitás jobban megvalósuljon, a kockázatokat jobban tudja vizsgálni a pénzügyi felügyelet, ha kell, az egyes pénzügyi szektorok között is. Elmondta: a jelenlegi pénzpiaci folyamatok azt mutatják, gyakran nem lehet egy-két mutatóval leírni a felmerülő problémákat, szükséges az is, hogy időről időre új szempontok, új mutatók alapján vizsgálják meg a pénzintézeti rendszerben felmerülő kockázatokat.
Farkas István utalt arra: a jövőben felmerülő újabb gondok később várhatóan azt is szükségessé teszik, hogy a pénzügyi rendszer működését szabályozó törvényeket időről-időre felülvizsgálják.
Lejárt a kapzsi bankok ideje?
Simor beszámolt és elszámolt: van pénz a bankoknál
Rengetegen belebuknak a karácsonyi hitelekbe
MTI