.jpg)
Mint a HM a közleményben írja, ezt követően harmincketten nyújtottak be fellebbezést a honvédelmi miniszterhez, mint az engedélyezési folyamatban másodfokon eljárni jogosult hatósághoz. Közülük 25-en fenntartották, heten pedig a másodfokú eljáráskor visszavonták a fellebbezést.
A miniszter a szakmai kifogásokat átadta vizsgálatra a szakhatóságoknak: az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségnek, az önkormányzati és területfejlesztési miniszternek, a Magyar Honvédség dr. Radó György Központi Honvédkórház parancsnokának, a honvéd tiszti-főorvosnak, a Nemzeti Hírközlési Hatóság Hivatalának, valamint a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalnak - jegyezték meg. |
A HM felhívta a figyelmet arra is, hogy mindvégig a demokrácia írott és íratlan szabályait betartva járt el a radartelepítés ügyében: folyamatosan egyeztetett a pécsi önkormányzattal, partneri viszony kialakítására törekedett a helyi szakmai és civil szervezetekkel. A radartelepítéssel kapcsolatos pécsi népszavazási kezdeményezést illetően pedig azt hangsúlyozták, bármilyen eredményt is hoz a népszavazás, azt a minisztérium tiszteletben tartja és elfogadja.
Beszámoltak arról is, hogy a lakossági bizalom erősítése érdekében rövidesen tájékoztató iroda nyílik Pécsett. A honvédelmi miniszter egy monitoring csoport felállítását is kezdeményezi. Ez a testület – a pécsi polgárok képviseletében – betekintést nyer majd az építkezés folyamatába, helyszíni szemléket tart, így ellenőrizheti, hogy a kivitelezők betartják-e az összes vonatkozó környezetvédelmi előírást, jogszabályt. A beruházás célja, hogy Magyarország NATO-ban tett vállalásának megfelelően csatlakozzon a katonai szövetség közös légvédelmi rendszeréhez. A már kész békéscsabai és bánkúti, valamint a megépítendő tubesi állomás együttesen olyan radarernyőt alkotnak, amely minden korábbinál pontosabban képes elvégezni a légtér figyelését és előrejelezni a potenciális veszélyeket - legyen szó katonai jellegű fenyegetésről vagy természeti katasztrófa kialakulásáról.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005 novemberében jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése a civilek ellenállása miatt korábban meghiúsult. Pécsi civil szervezetek tavaly szeptemberben aláírásgyűjtésbe kezdtek egy Tubessel kapcsolatos népszavazás kiírásáért. Az idén márciusban megtartott helyi népszavazás érvénytelen lett, ugyanakkor a szavazók többsége elutasította a radar építését. A kormány ezt követően úgy döntött: a Tubesen épül meg a lokátor, a HM építési hatósága pedig a közelmúltban kiadta az első fokú építési engedélyt a lokátor tervezett helyszínére.
Továbbra sincs építési tilalom a Tubesre
Nincs építési tilalom a Tubesre - vagy mégis?
Radar a Tubesen: későn kapcsolnak a pécsiek?
MTI