Az idézett források szerint ugyancsak elnapolták a közös szabadkereskedelmi övezet létrehozásának tervét. Az EU ugyanakkor elviekben támogatja Oroszország csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), de ragaszkodik ahhoz, hogy Moszkva előbb oldja meg a Szibéria feletti átrepülésekkel kapcsolatos problémát.
Berlinben ezzel egy időben közölték azt is, hogy Horst Seehofer mezőgazdasági miniszter újabb közvetítést tervez a lengyel húsimport orosz tilalma miatt Varsó és Moszkva között kialakult viszály rendezése érdekében. Az EU soros elnöki tisztségét betöltő Németország fővárosában ugyanis úgy ítélik meg, hogy a lengyel-orosz válság megoldása kulcsfontosságú az unió és Oroszország között kialakult feszültség enyhítése szempontjából.
Az EU és Oroszország között jelenleg az 1997-ben kötött partnerségi megállapodás van érvényben, amely az idei esztendő végén jár le. A német uniós elnökség egyik legfőbb célkitűzése az új egyezmény tető alá hozása volt, arra azonban berlini megfigyelők szerint a jelenlegi körülmények között egyre kevesebb a remény. |
A német borúlátást hétfőn megerősítette Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is. A szociáldemokrata politikus egy nyilatkozatban közölte ugyanis, hogy a június végén véget érő német elnökség alatt immár semmi esélyt nem lát a partnerségi megállapodást célzó tárgyalások felvételére. Kormányforrások szerint a szabadkereskedelmi övezet terve is megfeneklett. Egyedül Oroszország hőn óhajtott WTO-tagságára nem mondott kategorikus nemet az unió, de utalt arra: Moszkva csatlakozásának teljes támogatásáról csakis akkor lehet szó, ha az orosz hatóságok csökkentik az európai légitársaságoknak a Szibéria felett való átrepülések jogáért eddig felszámított, az EU által irreálisan magasnak tartott díjakat.
Nyílt ellentét EU és Oroszország közt
A Nabucco helyett Azerbajdzsán lehet a magyar út
MTI