Roger Waite megerősítette, hogy az országnak a csatlakozási szerződés rendelkezései alapján jogában áll kérelmeznie a 2011 április 30-án lejáró földmoratórium meghosszabbítását további három évvel. A bizottság mindazonáltal tüzetesen megvizsgálja a magyar kérést, amint kézhez vette azt - szögezte le. Brüsszel egyebek között annak igazolását várja, hogy a meghosszabbítás elmaradása súlyos zavarokat okozhat az ágazatban.
Egyelőre nem érkezett meg a magyar beadvány, és más tagországtól sem kaptak hivatalosan hasonló jellegű kérést - jelezte a szóvivő. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerdán jelentette be, hogy a kormány elfogadta azt a részletes indoklást, amelynek alapján Magyarország kéri a moratórium kitolását. A miniszter Magyarország legfontosabb érveként említette, hogy Magyarországon a földárak nem érik el a nyugat-európai szintet, azoknak fele-harmada a belföldi földár.
Waite felhívta a figyelmet arra, hogy a bizottság szívesebben veszi a tartós, hosszú távú megoldások keresését, mint pusztán ideiglenes lépések hosszabbítgatását. Emlékeztetett arra, hogy a végrehajtó testület már az uniós agrárreformok tavalyelőtti felülvizsgálatakor kérte az érintett tagállamokat: a moratóriumból még hátralévő időben igyekezzenek felkészülni annak végére, és mozdítsanak elő olyan intézkedéseket, amelyek az ágazat tartós fejlődését teszik lehetővé.
Úgy vélte, a földvásárlás tilalmán kívül a tagországok rendelkezésére állnak az uniós joggal összeillő más lehetőségek is. A szóvivő kifejtette még: a bizottság meglátása szerint a külföldi jelenlét a tagországok agrárszektorában hozzájárul a vidék és a mezőgazdaság kiegyensúlyozott, arányos fejlesztéséhez.
Más EU-források azt mondták az MTI-nek, hogy a bizottságot aggasztja az a tény, hogy a mezőgazdaság területén az elmúlt években csökkent a Magyarországra érkező külföldi befektetés. Ennek a szempontnak szerepe lehet a magyar kérés elbírálásakor - tették hozzá.
MTI