EU: visszaesés az iparban, kevesebb foglalkoztatott
Az euróövezetben 1,8 százalékkal, a 27 tagú unióban pedig 1,9 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva, jelentette hétfőn az Eurostat.
Az Európai Bizottság statisztikai hivatalának jelentése szerint az előző negyedévhez képest az eurózónában 0,5 százalékkal, az EU-ban pedig 0,6 százalékkal esett vissza a foglalkoztatottak száma.
Az eurózónában a foglalkoztatottak száma az első negyedévben 0,7 százalékkal csökkent az azt megelőző negyedévhez képest és 1,2 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A 27 tagú EU-ban a negyedéves csökkenés 0,8 százalék, az éves 1,2 százalék volt.
Az Eurostat becslése szerint az eurózónában a foglalkoztatottak száma 145,6 millió volt a második negyedévben, 702 ezerrel kevesebb, mint az előző negyedévben. A létszámcsökkentés egyebek mellett a feldolgozó-, építőipart, a pénzügyi szolgáltatásokat, a mezőgazdaságot, a kereskedelmet, a közlekedést érintette leginkább. Elemzők szerint az adatok megerősítik, hogy a munkaerőpiac továbbra is törékeny állapotban van.
Az euróövezetben 0,3 százalékkal csökkent az ipari termelés júliusban az előző hónaphoz viszonyítva, és 15,9 százalékkal esett vissza 2008 júliusához képest - közölte hétfőn az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők 0,2 százalékos havi és 16,6 százalékos éves visszaesést vártak. Júniusban 16,7 százalékkal csökkent a termelés az előző év azonos időszakához képest, májusban 17,6 százalékkal, áprilisban pedig 21,3 százalékkal esett vissza.
Az elemzők szerint ha a termelés változatlan marad augusztusban és szeptemberben, a kibocsátás visszaesése 0,2 százalék körül alakulhat a harmadik negyedévben. Egyes szakértők szerint a harmadik negyedévben a térség gazdasága már kikerülhet a recesszióból. A régió azonban továbbra is erősen függ a kormányok által biztosított pénzügyi és monetáris ösztönzőktől, egyelőre még korai lenne ezek megszüntetése.
Akinek érdeke, szálljon be az Opel megmentésébeMagyar gazdaság: innen már csak felfelé mehetünk?
Viszlát, Európai álom: irány a süllyesztő?
MTI