Mind az élelmiszer-, mind az energiaárak komoly inflációs kockázatot jelentenek minden napirenden lévő, esetleges árkorlátozó intézkedés ellenére - írja legfrissebb piaci kommentárjában Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője. A szakember úgy látja: a belső fogyasztásban ugyanakkor még mindig nem látszik fordulat, a gazdasági növekedési kilátásainkat illetően pedig összességében nem árt picit óvatosabbnak lenni. Mindezek hatására a kedvezőtlen tényezők a feltételezettnél később, illetve korlátozottabban jelenhetnek meg a fogyasztói árakban - szögezi le Vizkelety Péter.
A Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője hozzáfűzi: az alapkamat jelenlegi szintje sem a hitelezésre, sem pedig a belföldi fogyasztásra nincs számottevő hatással. Sokkal lényegesebb például a munkanélküliség alakulása, vagy - elsősorban a hitelportfoliók minőségén keresztül - a banki mérlegek állapota - hangsúlyozza.
Szerdán tovább erősödött a forint, az euróval szembeni 264 forint körüli árfolyama a tavaly áprilisban jellemző tartományban mozog, és közel fél éve első alkalommal 200 forint alatt is jegyezték a svájci frankot. |
Az ország finanszírozási helyzete egyértelműen javult az elmúlt hónapok során, de hogy mindez mennyire lesz tartós, az a következő néhány hónap gazdaságpolitikai döntésein múlik – hívják fel rá a figyelmet. Az elemzés szerint amennyiben továbbra is bíztató hírek látnak napvilágot, akkor Magyarország csődkockázati mutatója (CDS felára) a 200-as szintet is könnyen célba veheti, a kockázatok ugyanakkor továbbra is jelen vannak. Az ország finanszírozási költségét tekintve persze arra is figyelni kell, a fejlett piacokon hogyan alakulnak (elsősorban a hosszabb lejáratú) kamatszintek - húzza alá Vizkelety Péter.
A gazdasági kormányzat által kidolgozott Széll Kálmán terv egy olyan részletességű középtávú program, amilyennel a környezetünkben talán egyetlen ország sem rendelkezik – írja kommentárjában az elemző. Véleményük szerint összegszerűségében reálisan a reformelképzelések legfeljebb kétharmada hajtható végre úgy, hogy az tartós egyenlegjavulást jelentsen az államháztartás számára. Egy kisebb arányú teljesítést ugyanakkor a piac vélhetően csalódással fogadna – zárja helyzetértékelését a Generali Alapkezelő munkatársa.
Privátbankár