Az Európai Unió a gazdasági összeomlás szélén van - mondta az üzletember, a róla elnevezett alapítvány elnöke a bécsi Humán Tudományok Intézete (IWM) és a Der Standard című liberális osztrák napilap közös rendezvényén. Az uniós vezetők eddig csak időt nyertek, de az idő ellenük dolgozik - mondta Soros, és egyfajta "B"-tervet sürgetett, amely elmozdulást jelentene "a status quo-tól".
Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti gazdasági és pénzügyminiszterek csoportjának (Eurogroup) elnöke szerint az államadósság-válság bármiféle megoldása "mélyebb integrációt" kíván, és ebben a körben támogatja azt az elképzelést, hogy az EU létrehozza a közös európai pénzügyminisztérium intézményét. |
Az euró fennmaradása mindenkinek létfontosságú érdeke, de "jelenleg nincs B terv. Ezért ragaszkodnak a kormányzatok a fennálló helyzethez, ezért iparkodnak fenntartani a meglévő elrendezést, ahelyett, hogy elismernék: vannak alapvető hibák, amelyeket orvosolni kell. Nézzünk szembe azzal, hogy gazdasági összeomlás szélén vagyunk, amely mondjuk Görögországban kezdődik, de könnyen továbbterjedhet. A pénzügyi rendszer továbbra is rendkívül sérülékeny" - vélekedett Soros Görgy.
A mostani helyzetet jó alkalomnak nevezve a lehetséges intézkedések közt említette, hogy az EU létrehozhatna nagyobb közös központi költségvetést az áfabevételek vagy a pénzügyi tranzakciókra kivetendő adók egy részéből, európai intézményt alakíthatna a bankok garantálására, és megháromszorozhatná mentőalapját szintén az adóbevételekből.
Kína számára az euró vásárlása hosszú távú stratégia, nem befolyásolják rövid lejáratú problémák - mondta a kínai állami vagyonalap, a China Investment Corp. elnöke. "Nincs ok aggodalomra, az euró nem fog szétesni" - idézte egy pekingi konferencia közben tett nyilatkozatát a Reuters hírügynökség. A kínai vagyonalap elnöke, Laurence Lau úgy vélte, hogy a görög államdósság-válság egészen biztosan meg fog oldódni. |
Európa választás előtt áll, hogy nemzeti vagy európai szinten kezeli-e a helyzetet - mondta. Az EU "túlélését" alapvető érdeknek nevezte. Soros szerint az európai közvéleménynek kell arra ösztönöznie az európai vezetőket, hogy kidolgozzanak egy európai megoldást, egy "B" tervet. Soros szerint egy Európai Egyesült Államok a jelenlegi politikai légkörben utópia, de abban egyet lehet érteni, hogy "európai megoldásra" van szükség.
MTI, Privátbankár