Olaj szektor
Az Erste Group elemzői azzal számolnak, hogy a nyersolaj ára emelkedni fog, jóllehet az elmúlt 12 hónap során viszonylag széles sávban mozgott, hordónként 64 és 87 dollár között ingadozva. „2010 végére átlagosan 79,8 dolláros hordónkénti olajárat prognosztizálunk, ami 2011 végére 86,8 dollárra, hosszú távon (tehát 215 végéig) pedig 102,6 dollárra emelkedik számításaink szerint” – jelentette ki Thomas Unger, az Erste Group olaj- és gázipari elemzője.
Az olajárat a jövőben befolyásolni képes tényezők közül az egyik legjelentősebb az OECD kőolajkészlete, ami viszont a várakozások szerint magas szinten marad, így az áringadozás ellenszereként működhet. Emellett az elkövetkezendő két-három évre csak kismértékű kockázat látszik a kínálat beszűkülésének kialakulására, ugyanis az olajkitermelés kényelmesen lépést tud tartani a fogyasztás növekedési ütemével.
Nagy erőkkel készül a magyar energiastratégia |
Európa egyre kevesebb kőolajat használ majd fel
A downstream (feldolgozás és kereskedelem) oldalon a vállalatok zöme jelentős veszteségekről számolt be a recesszió idején és jelenleg is csak szerény nyereséget tud felmutatni. A jövőre nézve a helyzet meglehetősen borús marad. |
Gáz szektor
Az európai gázszektor némiképp különleges, hiszen hosszú távú szerződések és igen sűrű vezetékhálózat jellemzi. Jelenleg három fő régióból biztosított a kontinens gázellátása: az északi-tengeri mezőkről (Norvégia, Hollandia, és az Egyesült Királyság), Oroszországból, valamint a Közel-Keletről és Afrikából. Az orosz gáz hagyományosan főleg Kelet-Közép-Európába jutott el, Nyugat-Európa pedig két másik forrásra volt kénytelen támaszkodni. Annak ellenére, hogy számos nyilatkozatban fejeződtek ki aggodalmak azzal kapcsolatban, hogy Európa túlságosan is függ Oroszországtól, a British Petroleum szerint az EU a saját fogyasztásának 58 százalékát termelte ki (464 milliárd köbmétert 2009-ben).
A gázszállítással kapcsolatban számos projekt halasztódhat, hiszen a gázár pillanatnyilag meglehetősen nyomott. Azonban a cseppfolyós földgáz (LNG) továbbra is egyre fontosabb szerepet játszik (Ukrajna például 10 milliárd köbméter kapacitású LNG-terminált tervez, Lengyelország és a Balti államok pedig szintén szeretnének terminált építeni). Mindezek ellenére a cseppfolyós földgáz mindig is drágább lesz, mint a helyi kitermelésű és a hagyományosan vezetéken keresztül exportált gáz. |
Ázsia gázéhsége teremt egyensúlyt
Úgy tűnik, viszonylag nagy mennyiségű (nem hagyományos) gáz áll rendelkezésre, ami viszont meglehetősen egyenletesen oszlik el. A keresletben jelentkező visszaesés, a cseppfolyós földgáz kínálatának növekedése (hiszen a gáz kereskedett nyersanyaggá válik), valamint a palagázzal kapcsolatos fejlemények következtében nyomás alá kerül a földgáz ára. Másrészről viszont a széndioxid-kibocsátási értékek európai szigorítása arra készteti az áramtermelőket, hogy széntüzelésű erőműveket helyettesítő alternatívákat keressenek, s ezek közül a gáztüzelésű erőművek jelentik a leggyorsabban elérhető megoldást (hiszen kb. három év alatt áll üzembe egy gázerőmű és a szénerőmű kibocsátásnak felét jelenti csak). Persze az Ázsiában jelentkező energiaigény a várakozások szerint szintén hozzájárul a földgáz keresleti-kínálati egyensúlyának kiegyenlítéséhez. Továbbra is meglehetősen bizakodóak vagyunk a földgáz középtávú árával kapcsolatban: becslésünk szerint 5,5-6,5 dollár lesz a gáz ára ezer köblábra számítva.
Privátbankár - Zsiborás Gergő