Európának elege van az amerikai hitelminősítőkből
Egy független európai hitelminősítő létrehozataláról kezdődött egyeztetés a hesseni tartományi kormány, a frankfurti értéktőzsde, valamint a frankfurti üzleti élet meghatározó szereplőinek a bevonásával - közölte pénteken a megbeszéléseket koordináló Roland Berger tanácsadó cég.
A globális pénzügyi válság okán az amerikai hitelminősítőknek címére intézett éles bírálatok hatására a frankfurti pénzügyi központ alternatívát kíván felkínálni a nemzetközi pénzügyi közösségnek.
A tárgyalások célja "egy európai hitelminősítő intézet létrehozása, bevezetése és tevékenységének felfuttatása a frankfurti pénzügyi központban". A kezdeményezés iránt Európa minden részéről érdeklődnek vállalatok és intézmények.
A globális pénzügyi válság kirobbanása óta a piacot uraló három nagy amerikai hitelminősítő intézet tevékenysége újra és újra kritika tárgyává vált. A hitelminősítők ugyanis kiváló besorolást adtak azoknak a befektetési eszközöknek, amelyek bedőlése kirobbantotta a pénzügyi válságot. Mostanában pedig azt vetik az intézetek szemére, hogy a milliárdos mentőcsomag ellenére is bóvli kategóriába rontották a görög besorolást, és ezzel csak elmélyítették a válságot.
Az újonnan létesített európai pénzügyi felügyelet az ESMA kemény hangot ütött meg az amerikai hitelminősítők tevékenységét illetően, mondván "amerikai működési engedélyük még nem jelenti azt, hogy Európában is automatikusan folytathatják tevékenységüket".
MTI, Privátbankár