A három szervezet szerint fel kell lépni a 2010-es költségvetés tervezete ellen, mivel az intézkedések újabb összegeket vonnak el például az egészségügytől, ami teljesen ellehetetleníti a szakintézmények működését.
Éger István, a MOK elnöke közölte: az újabb megvonások érthetetlen intézkedések, hiszen a szakértők szerint a gazdasági válság leküzdéséhez inkább az emberekbe kellene fektetni, mint elvonni tőlük a forrásokat. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke azt hangoztatta, hogy a jövő évi költségvetés tervezete elfogadhatatlan, mert 63 milliárd forintot vonnának ki a közoktatásból, amire az elmúlt időszakban nem volt példa. "Ezzel biztosan ellehetetlenítik az oktatást akár akarják ezt, akár nem" - tette hozzá.
A költségvetésben az eseti forráskivonás az ágazatból nyolctól hetvenöt százalékig terjed, ami a közoktatás szétverését eredményezi - közölte a szakszervezeti elnök. Mint mondta, a jelek arra engednek következtetni, hogy az állam megpróbál kivonulni a közoktatásból és arra számít, "valaki majd csak átveszi azt". Kerpen Gábor szerint mindenképpen módosítani kell a jövő évi költségvetés tervezetét; paradigmaváltásra van szükség.
Szabó Endre, a NOE elnöke azt mondta, hogy elfogadhatatlan az az intézkedéstervezet, amely például harmadára csökkentené a diákétkeztetésre szánt költségvetési támogatás összegét. Mint elhangzott, már így is drámaian csökken azon családok száma, amelyek befizetik gyermekeiket az iskolai étkeztetésre, és ha ez a szám - az intézkedés hatására - tovább csökken, akkor kiterjedhet a "gyermekéhezés" az országban.
Szó esett arról is, hogy míg milliárdok "mennek el" végkielégítésekre, vagy például 24 milliárd forint digitális táblákra, addig megszűnhet a diáksport támogatása és egyre inkább kimarad a kötelező oktatásból a művészetoktatás.
A megszólalók úgy vélték, hogy az intézkedések a "jövő generációját rövidítik meg, így nemcsak rövidtávon, hanem tartósan is felélik az emberi tőkét, hosszú időre örvénybe kergetve ezzel a gazdaságot".
Az érdekképviseletek vezetői sérelmezték azt is, hogy a kormány elmulasztott egyeztetni velük, amit pedig elvárnak.
"Ha elindul a növekedés, akkor se lesz munkánk!"
A Fidesz gazdaságpolitikáját találgatják
Surányi: viszlát, gyors növekedés!
Nehéz bértárgyalásoknak nézünk elébe
MTI