A Bioerőmű a helyileg előállított biomasszából nagy értékű végterméket, megújuló villamos energiát, úgynevezett zöld áramot állít elő, emellett több mint 200 új munkahely teremtésével járul hozzá a térség foglalkoztatási gondjainak mérsékléséhez. A beruházás a vidékfejlesztés és a vállalati együttműködés kiváló példája. A Dél-nyírségi Bioenergia Művek Energiatermelő Zrt. (DBM) projekttársaságban több hazai társaság mellett Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója, a Tohoku Epco is tulajdonos.
A nettó 14 milliárd forintos beruházás finanszírozását a Magyar Fejlesztési Bank és az energetikai projektek finanszírozásában hagyományosan aktív szerepet játszó K&H Bank klubhitele biztosította, 50-50%-os kockázatvállalással. A Kormány a DBM munkahelyteremtéséhez 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. A Bioerőmű a legkorszerűbb technológiát alkalmazza, a magyar szilárd tüzelésű erőművek között kiemelkedő energetikai hatásfokkal rendelkezik.
Nem élünk a Nap adta lehetőségekkel |
A helyi vállalkozók és önkormányzatok a valamikori dohány- és almaültetvények helyére olyan gazdasági tevékenységet képzeltek el, amely enyhíti a térség 40%-os munkanélküliségi gondjait. Az erőműben több mint 50 alkalmazott dolgozik és további 150-200 fő találhat megélhetést az erőmű számára szükséges biomassza termelése, feldolgozása, szállítása területén.
A tüzelőanyagként felhasznált biomassza a térség erdeiből, fűrészüzemeiből, mezőgazdaságából származik. Ez nem veszélyezteti a lakosság tűzifa ellátását, az erőmű ugyanis elsősorban a más célra alkalmatlan, hulladék anyagokat használ fel. Ebből a szempontból a projekt úttörő jellegű. A környezetvédőkkel tartott folyamatos kapcsolat segített abban, hogy javaslataikat már a tervezés szintjén figyelembe vegyék. A térség földtulajdonosai a Tisza Szövetkezet szervezésében az erőmű építésével párhuzamosan megkezdték az ún. energiaültetvények létesítését, amelyeken intenzív fásszárú kultúrák alkalmazásával gazdaságos és környezetkímélő módon tudnak előállítani biomasszát az erőmű számára - olvasható a Magyar Fejlesztési Bank közleményében.
Szigorú szabályok: honnan tudjuk, mit eszünk?
A szél önmagában eltartaná a világot
A válságnál is durvább: kimerülőben a Föld
Gázcsapdában vergődünk - ki kell törni mielőbb
Privátbankár