
Az illetőt egy olyan sokakat megmosolyogtató kémsztori, hazaárulási ügy kapcsán tessékeli ki az elnök a kormányból, amelynek még a megtörténtét sem tudták eddig bizonyítani a különféle ügyészi hatóságok, hát még, hogy a miniszternek köze van hozzá.
Sok-sok ideje lett volna az elnöknek ezt a lépést megtennie, érdekes mód pont akkor történt a felfüggesztés bejelentése, amikor az államfő intenciói szerint bizalmatlansági szavazásra készült a bukaresti parlament, és a miniszter frakciója már korábban bejelentette, nem az elnök akaratának megfelelően voksol majd. A minisztert, a bukaresti kormány tárcavezetőjét úgy hívják: Nagy Zsolt, amúgy az RMDSZ Európa-parlamenti listavezetője. Politikusként elsősorban nem hangzatos fellépésekkel, hanem príma szervezőkészséggel hívta fel magára a figyelmet, jellemző figurája a fiatal európai technokratáknak, jól forog a fővárosokban, otthonosan intézi a dolgokat Brüsszelben, hírlevele rendszerint arról számol be, milyen fejlesztések, uniós programok futnak a közreműködésével Romániában, ahol az internetes penetráció az elmúlt években a sokszorosára nőtt. A távközlés és informatika azon sikeres területek egyike az országban, ahol az uniós követelményeknek többé-kevésbé megfelelően tudták a forrásokat felhasználni, miközben általában hatalmas a lemaradás Romániában a projektek, a támogatások befogadása terén.
Ugyanez az államfő, aki a magyar minisztert bizonyítékok nélkül is felfüggesztette, néhány napja az EBESZ bukaresti értekezletén többek közt Magyarországot vádolta azzal, hogy nem európai mód bánik a kisebbségekkel. Az elnök maga többször határozottan elutasította az autonómiát, Romániában, amíg ő áll az állam élén, szó sem lehet olyan kisebbségi önkormányzatokról, mint amilyenek nálunk léteznek. Az Európai Unióba való belépés feltételeként szereplő kisebbségi törvényt viszont az ő egykori pártja torpedózza meg újra és újra a bukaresti parlamentben.
Ugyanez az államfő, aki Nagy Zsoltot felfüggesztette, valamikor megválasztása után elmondta, történelmi küldetésének tekinti, hogy a magyarok képviselői a következőkben ne jussanak be Románia parlamentjébe. Nemhogy a kormányába, tehetnénk hozzá. Informatikai fejlesztés nyilván a miniszter felfüggesztése után is lesz Romániában, uniós segítséggel, brüsszeli programok révén. Kérdés, vajon mikor kezdi Brüsszel európai szellemben értékelni az információkat arról, mi történik az informatikai miniszterrel, a kisebbségi képviselettel és a többséget ily határozottan képviselő elnökkel a friss uniós tagállamban.
Márványii Péter jegyzete
Világbajnok baby-boom: a lelátóról az ágyba
A fenyegetettség elvakító ereje
Zavaros zavargások, feltörekvő remények
Soktonnás őrültek, padlógázzal - az igazi veszély