A szövetség tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 12,8 százalékkal csökkent idén októberben, és a hónap végén 2645 milliárd forintot tett ki.
Befektetési alap árfolyamok, hozamszámító, grafikongyár a Privátbankáron |
A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona októberben 20,2 százalékkal 76,5 milliárd forintra csökkent, egy hónappal korábban még 96 milliárd forint volt a vagyonuk.
Tovább nőtt a garantált alapok térnyerése: októberben nyolc új nyilvános garantált alap indult, és az 507 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyonon belül már eléri a 19,2 százalékot, meghaladva az ingatlanalapok részarányát. A 9,6 milliárd forint friss tőke nagyrészt az új alapok hatása, ugyanakkor a piaci teljesítmények 9,8 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát, így az előző hónaphoz képest stagnált a garantált alapok vagyona.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Az összvagyonon belül a legnagyobb hányadot továbbra is a pénzpiaci alapok teszik ki, ezek vagyona október végén 957 milliárd forint volt, az előző hónaphoz képest 10,7 százalékkal csökkent. A pénzpiaci alapokból közel 125 milliárd forint tőkét vontak ki egy hónap alatt, míg a hozamok 10 milliárd forinttal növelték a vagyont. A kategória 72 százalékát jelentő likviditási alapok vagyona októberben 6,2 százalékkal csökkent, 55 milliárd forint tőkekivonás mellett a hozamok 9,4 milliárd forint pluszt jelentettek. A "klasszikus" pénzpiaci alapok vagyona 20,6 százalékkal csökkent, 70 milliárd forintot vontak ki az alapokból, míg az alapok 900 millió forintnyi hozama növelte a befektetők vagyonát.
A 25 kötvényalap összvagyona októberben 21,5 százalékkal csökkent, és a hónap végén már csak 168 milliárd forintot tett ki. A kötvényalapokból 31 milliárd forintot vontak ki, a piaci teljesítmény alapján pedig közel 15 milliárd forintnyi veszteséget szenvedtek el. A kötvényalapok vagyonának 51 százalékát jelentő rövid kötvényalapok vagyona 24,5 százalékkal csökkent, 20 milliárd forint tőkekivonás és 7,6 milliárd forint veszteség következtében. A hosszú kötvényalapok vagyona 18,3 százalékkal csökkent, ami 11 milliárd forint tőkekivonás és 7,1 milliárd forint piaci veszteség hatása.
A részvényalapok vagyona 16,8 százalékkal csökkent, a hónap végén 233 milliárd forintot tett ki. Októberben 400 millió forint tőke érkezett az alapokba, míg a piaci teljesítmények közel 48 milliárd forinttal csökkentették a vagyont. A tiszta részvény alapok vagyona 1 milliárd forint tőkekivonás és több mint 8 milliárd forint veszteség következtében 13,9 százalékkal lett alacsonyabb. A részvényalapok 76 százalékát kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 17,7 százalékkal csökkent, ezekbe az alapokba közel 1,5 milliárd forint tőke érkezett, míg az alapokon 39,5 milliárd forint negatív hozam keletkezett.
A vegyes (részvény és kötvény) alapok vagyona 20,2 százalékkal csökkent, és október végén 120 milliárd forint volt. A hónap során 17 milliárd forintot vontak ki az alapokból, a piaci teljesítmények pedig 13 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát.
Október végén a BAMOSZ tagjai 400 alapot kezeltek, a hónapban kilenc új alap indult, nyolc nyilvános garantált alap és egy részvényalap.
Befagyasztott ingatlanalapok: csak semmi pánik!
Fölösleges volt felfüggeszteni az Erste alapjait
Tíznapos tilalom az ingatlanalapokra
Százmilliárdot buktak a befektetési alapok
Bankbetétek: hogy sokszorozható meg a védelem?
Befektető-védelem: értékvesztésre nincs garancia
Pánik: amikor nem a többség mondja a tutit
MTI