1p
Járai Zsigmond szerint a magyar kormány azért nem mer adót csökkenteni, mert fél, hogy nem tudja fedezni az állami kiadásokat, ezért inkább felvállal egy megszorító csomagot, amiből viszont nem lesz gazdasági növekedés - a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke erről Salgótarjánban beszélt kedden egy fórumon.

Járai Zsigmond kifejtette: a jelenlegi lassú lecsúszást növekedésbe kellene átfordítani, ehhez pedig pénzt kellene pumpálni a gazdaságba, adót kellene csökkenteni, alacsony kamatot kellene tartani. Magyarország nem ezt teszi - tette hozzá.

Az Orbán-kormány pénzügyminisztere szerint azért, mert nincs pénz, nincs tartalék, a kormány nem mer adót csökkenteni, fél, hogy nem tudja fedezni az állami kiadásokat. Inkább vállalja azt, hogy nem fizeti ki a 13. havi béreket és szigorítja a nyugdíjkifizetéseket, de az a probléma, hogy ez megszorító csomag, amitől nem fog elindulni a gazdasági növekedés.

Járai Zsigmond szerint sokkal drasztikusabb programokra van szükség, így például fele ekkora parlamentre, fele ennyi minisztériumra és állami alkalmazottra, Audi A8-as helyett 3-6 milliós autókra, olcsóbb metróra és autópályára, az állami kiadások visszafogására. "Így lehetne adót csökkenteni, otthagyni a pénzt a gazdaságban, arra ösztönözni a vállalkozásokat, hogy munkahelyeket teremtsenek, nőjön a belső fogyasztás" - fogalmazott.

A pénzügyi szakember annak a véleményének is hangot adott, hogy a válság legalább 2-3 évig tart majd, és Magyarországon mélyebb lesz, mint más országokban, ahol jobb állapotban van a gazdaság.

"Ha áttérnénk egy jó kormányzásra, akkor is évek kellenének, míg Magyarország ebből a válságból kijöhetne, és eljutnánk oda, ahol 2000-ben tartottunk, hogy 4-5 százalékkal növekszik a gazdaság" - mondta. Jó hírként azt említette, hogy az infláció alacsonyabb lesz, az árak lassabban fognak emelkedni.

Járai Zsigmond a pénzügyi válság előzményeiről elmondta: Magyarország 1976-ban vette fel az első hosszú lejáratú hitelt, de az 1980-as évek óta az történik - mint sok más országban is -, hogy a sok-sok közül éppen lejáró hitelt újabb hitelből fizetjük, és már a kamatot is hitelből fizetjük vissza, így állandóan nő az államadósság.

A probléma akkor csúcsosodott ki, amikor szeptember közepén befagyott a bankközi pénzpiac, és Magyarországnak sem adott kölcsönt senki. A Nemzetközi Valutaalap hiteléből ezt megoldjuk, de ez a pénz egy idő után elfogy. Amennyiben szerencsénk lesz, akkor közben lecsendesedik a válság a pénzügyi világban, és újra kap Magyarország hitelt, ha nem, akkor újra ott leszünk a fizetésképtelenség szélén - jelentette ki a volt jegybankelnök.

Ellenzéki segítséggel megvannak a büdzsé-számok
Szidja a kormányt az SZDSZ
Gyurcsány: okosan döntött az SZDSZ

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG