„Bár az általánosan elfogadott szakértői vélemények alapján talán már vége a recessziónak, a hosszú távú potenciális növekedési pályához történő visszatérésre még jó ideig, valószínűleg évekig várniuk kell a szereplőknek. A hihetetlen szárnyalást követően a legtöbb részvénypiac immár a 2003-2007 közötti – akkor jelentős gazdasági növekedés által támogatott – értékeltségi szintek mellett, túlvett tartományban mozog, de a profitkilátások vizibilitása – a bizonytalan időtartamú világgazdasági felépülés miatt – még mindig nagyon alacsony.” – hívja fel a figyelmet mai elemzésében Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron! |
Az egyensúlyi problémákra nincs megoldás egyelőre
„A pénzügyi rendszer összeomlásának megakadályozása elképesztő méretűvé duzzadó, folyamatos likviditás injekciót igényelt, amelyet a világ vezető jegybankjai és a globális intézmények biztosítottak. A példamutatóan koordinált globális monetáris intézkedéseknek azonban ára van, véleményünk szerint a kialakult likviditási buborék utolsó szakaszához érkeztünk. Az általános nézet szerint gyenge gazdasági környezetben, alacsony kapacitáskihasználtság mellett jó ideig nem kell inflációs veszéllyel számolni, így a jegybankok tartósan alacsony alapkamattal akár évekig segíthetnek a gazdaság újraélesztésében. Ugyanakkor a jelenlegi helyzetben ez nem feltétlenül állja meg a helyét, mivel a rendszer strukturális egyensúlyi problémái miatt a korlátlan rövidtávú likviditás csak tüneti kezelés, miközben a tiszta likviditási buborék könnyen gerjeszthet inflációs várakozásokat, majd inflációt, amelyet a gazdasági felépülésbe vetett téves hit és a spekulánsok forró pénzei együttesen támogatnak. Az idei évet jellemző deflációs környezet után jövőre már az inflációs problémák (és annak megoldási módjai) kerülhetnek a figyelem középpontjába.” – mondja a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
Észre kell venni a jeleket
A likviditási buborék jellemzői: • óriási likviditásnövekedés a globális pénzpiacokon • hirtelen árfelhajtó hatás pénz- és tőkepiaci eszközosztályoknál (tőzsdén jegyzett nyersanyagok, kötvények, részvények), elszakadva a valós fundamentumoktól • a multiplikátor hatás a széles értelemben vett reálgazdaságra nézve limitált • a jellemzően vagyonhatáson keresztül megjelenő, fogyasztásra gyakorolt hatás szintén korlátozott • lefutási ideje rövidtávú, függ a kormányzati és jegybanki döntésektől |
Csalódni fognak a befektetők
„A jelenlegi környezetben igen óvatos befektetői magatartást tartunk indokoltnak, arra számítunk, hogy bár még egy ideig emelkedő trendben maradhatnak az árfolyamok, inkább előbb, mint utóbb növekszik majd a piacok volatilitása. Az elmúlt hónapokban vásárló befektetők döntő többsége már komoly nyereséget tud realizálni, részben emiatt egy-egy újabb, a várakozásokhoz képest csalódást jelentő információ napvilágra kerülése még az eddigieknél is erőteljesebb kilengésekhez vezethet az árfolyamokban. A piacot az a remény támogatja, hogy a stimulusok és likviditásfokozó intézkedések segítségével a stabilizálódás után megkezdődik a fenntartható reálgazdasági élénkülés. Várakozásaink szerint ebben csalódnak majd a befektetők, így az év vége felé vagy 2010 elején alapvető változás áll be a globális piaci hangulatban. Javaslatunk szerint a piaci szereplőknek érdemes lehet az abszolút hozamú befektetések felé fordulniuk.” – foglalja össze várakozásait a Generali Alapkezelő portfólió menedzsere.
Államadósság: magyar éltanuló, cseh bukta?
"Abba lehet hagyni a hazudozást, nagy a baj!"
Felejtse el a nyugdíjemelést!
Jövőre már növekedhet Magyarország
Ha nem lenne válság, pozitív lenne az egyenleg
Válságmegelőzés: nyilvános értékeléstörténet
Az export és a beruházás lesz az ország motorja
Privátbankár