Az elemzők 513 millió eurós mérlegtöbbletet vártak, amely a most közölt 418 milliós adatnak megfelelt volna, ha az MNB nem változtatott volna az import szállítási költségek elszámolási módszertanán. Az év első félében a folyó fizetési mérleg többlete 866 millió euró volt.
A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes többlete) 806 millió euró (221 milliárd forint volt). A szezonális hatások kiszűrésével a finanszírozási képesség 688 millió euró, a GDP 2,8 százaléka (187 milliárd forint) volt a második negyedévben. A féléves finanszírozási képesség 1,672 milliárd eurós összege többszöröse a tavalyi 253 millió eurónak.
A fizetési mérleg összetevőit elemezve az MNB közölte: a folyó fizetési mérleg többlete a szezonálisan kiigazított adatok alapján a második negyedévben 398 millió euró. Szezonálisan kiigazítva az export és az import szintje tovább emelkedett az első negyedévhez képest, de a második negyedéves nettó áruexport kiigazított értéke (1,141 milliárd euró) kisebb az előző negyedéves (1,213 milliárd euró) egyenlegnél.
A szolgáltatások bevételi többlete a második negyedévben a szezonális hatásokat kiszűrve 518 millió euró volt, a többlet 33 millióval elmarad az előző negyedévi többlet szintjétől, de több, mint a múlt év bármely negyedévében volt. A szolgáltatásokon belül a szezonális hatásoktól megtisztított idegenforgalmi bevételek (1.072 milliárd euró) szerény 9 millió euróval nőttek, a kiadások (544 millió euró) pedig 14millióval csökkentek az előző negyedéves értékekhez képest. Az egyéb szolgáltatásokon viszont a bevételek (2.477 milliárd euró) 137 millió euróval csökkentek és a kiadások (2.468 milliárd euró euro) nőttek 111 millióval az előző időszakhoz képest.
A szezonális hatásoktól megtisztított jövedelemkiáramlás 1,665 milliárd euró volt, tovább nőtt az első negyedévi 1,560 és a tavaly második negyedévi 1,272 milliárdhoz képest.
Az MNB közleményéből kiderül, hogy az Európai Unióval kapcsolatos második negyedéves eredményszemléletű adatokat tekintve a folyó transzferek bevételi többlete 393 millió euró, míg a tőketranszferként elszámolt tranzakciók bevételi többlete csaknem 413 millió euró volt. A második negyedévben így 806 millió euró bevételi többlet került EU-transzferként elszámolásra a fizetési mérlegben.
Az adatot kommentálva Antal Judit, a jegybank vezető elemzője újságíróknak elmondta: amíg a válság előtt Magyarország nettó finanszírozási képességét a GDP 1,2 százalékával javította az EU-transzferek egyenlege, addig ez az arány jelenleg a GDP 3 százalékát teszi ki.
Az MNB által közölt fizetési mérleg statisztika pénzügyi mérlege szerint a közvetlen tőkebefektetéseken belül a külföldiek magyarországi közvetlen tőkebefektetéseinek nettó 946 millió euró kiáramlását mérsékelte, hogy a külföldön befektetett magyar tőkéből 468 milliót hazahoztak a tulajdonosok, igaz nem profit repatriálás vagy tőkekivonás, hanem úgynevezett egyéb tőkemozgás formájában.
Az MNB részletes adatai azt mutatják, hogy a külföldi társaságok a 2009. évi 4,2 milliárd eurós adózott eredményből 2,6 milliárd euró osztalékot szavaztak meg 2010. második negyedévében - válaszolta az MTI kérdésére Sisákné, Fekete Zsuzsa, a jegybank osztályvezetője. (Egy évvel korábban az adózott eredmény 5,3 milliárd euró volt, a megszavazott osztalék összege pedig 2,35 milliárd euró.)
A jegybanki tartalékok értéke 2010. június végén 35,2 milliárd euró volt. A nemzetgazdasági nettó adósságállománya 2010. június végén 53,3 milliárd euró (a GDP arányában 54,7 százalék volt a közvetlen tőkebefektetéseken belül elszámolt egyéb tőke, valamint a pénzügyi derivatívák nélkül. Ez 510 millió euróval kevesebb mint március végén volt, de 1,7 milliárd euróval több, mint a múlt év végén volt.
A mostani adatközléssel egy időben az MNB - a KSH-val közösen - több revíziót hajtott végre a korábbi évek fizetési mérleg statisztikáin, s emellett a normál revíziós időszakban egy multinacionális cégnél történt struktúraátalakítás eddig nem tapasztalt nagyságrendben módosította a 2009. IV. negyedéves közvetlen tőkebefektetés adatát. Ennek nyomán az idei első negyedévben a folyó fizetési mérleg korábban közölt 344 millió eurós aktívuma 104 millió euróval nőtt.
A revízió nyomán változtak a korábbi évek folyó fizetési mérleg adatai: a korábban közölt 2009. évi adat 582 millió euróval, a 2008. évi adat 268 millió euróval, a 2007. évi adat 359 millió euróval romlott. Ennek eredményeként a tavalyi 153 millió euró összegű folyó fizetési mérlegtöbblet 429 millió euró deficitre változott. Az MNB és a KSH a mostani változtatásokkal igyekezett a minimálisra csökkenteni a tévedések és kihagyások egyenlegét, amelyet korábban milliárd eurós nagyságrendűre becsültek.
MTI