„A gazdasági indikátorok alapján a rendkívüli események hatására bekövetkezett visszaesés után is folytatódhat az emelkedő pálya, ugyanakkor a stabil növekedés mellett a piacok különösen érzékenyek a „fekete hattyúra” – azaz olyan politikai vagy természeti események bekövetkeztére, amelyeknek bár minimális az esélye, mégis rövid idő alatt komoly sokkot jelenthetnek a világgazdaságnak. Ezért a következő hónapokban a gazdasági fellendülés mellett is fokozott óvatosság várható a befektetők részéről” – elemezte a helyzetet Horváth István.
A K&H közleményéből kiderül: a világ legnagyobb gazdaságát képviselő Egyesült Államokban mind a beszerzési menedzser indexek, mind a fogyasztói bizalom – kisebb törésekkel ugyan – de folyamatosan emelkedik, és 2011-ben mintegy 3,0 – 3,5 százalékos növekedésre számítanak az elemzők, ami gyakorlatilag a válság előtti szintnek felel meg. A munkaerőpiac a gazdaság jelentős bővülése ellenére sem növekedett eddig számottevően, a foglalkoztatás szempontjából kulcsfontosságú szolgáltató szektor élénkülése azonban áttörést hozhat a következő hónapokban.
Az Eurózóna helyzete is stabil képet mutat, dacára a portugál, ír és görög helyzetnek, ami annak köszönhető, hogy a most már állandósulni látszó kríziseket határozottabban kezeli az unió, így a nemzetközi piacok elsősorban az egyes tagállamok sajátosságai alapján mérlegelik az adott ország kockázatait, ezért a bizalom megingása nem terjed tovább a többi országra. A valutaunió gazdasága idén várhatóan átlagosan 2,0 – 2,5 százalékkal fog növekedni, amiben az exportra termelő országok, vállalatok lesznek meghatározóak. Habár Európa egyik exportsikerét, az autógyártást érzékenyen érintette a japán katasztrófa, ennek jelentősége hétről hétre fokozatosan csökken. Az exportbővülés szempontjából az erősödő euró jelenthet még kockázatokat, mivel azonban az unió kivitelében a magas hozzáadott értékű áruk szerepelnek meghatározó súllyal, az árfolyammozgás nem befolyásolja szignifikánsan az ezekre irányuló keresletet - áll a közleményben.
A feltörekvő országok gazdasági növekedése várhatóan lassulni fog, de még így is erős marad. A továbbra is figyelemreméltó bővülés és ennek következtében meghatározó nyersanyagkeresletük miatt világgazdasági súlyuk dinamikusan növekszik, de egyre fontosabb szerepet fog játszani a belső kereslet alakulása is.
Stabil hazai helyzet
Magyarországon a kormány március elején közzétette a hároméves költségvetési kiigazító tervét, amelyet a várakozásokat is felülmúló megtakarítás miatt nagyon pozitívan fogadtak a nemzetközi befektetők. A fő irányvonalak így már ismertek a költségvetés egyensúlyba hozásához és az államadósság csökkenő pályára állításához, a konkrét megvalósítási terv részleteit pedig remélhetőleg az előttünk álló hónapokban fogjuk megismerni. Ez akár tovább javíthatja az ország gazdaságának külső megítélését.
„A gyenge pontot a hazai gazdaság szempontjából is a magas munkanélküliség, és a továbbra is gyenge lakossági fogyasztás jelenti. Az EU, ezen belül is a német gazdaság stabil növekedésének köszönhetően az erőteljes exportbővülés azonban továbbra is segíti a gazdasági növekedést. A következő hónapokban a magas export-növekedés és az autóipari beruházások hatásaként remélhetőleg a foglalkoztatottság-bővülés is érezhetően beindul” - véli Horváth István.
Rövid távú kockázatok
A feszült közel-keleti politikai helyzet miatt emelkedő nyersanyagárak és a gyorsuló gazdasági növekedés hatására világszerte egyre erősebb az inflációs nyomás, és az inflációs mutatók mindenhol emelkedőben vannak. A legerősebb inflációs nyomás a feltörekvő országokban figyelhető meg, itt már sorra szigorítanak is jegybankok, és kamatemelésbe kezdtek.
A K&H befektetési szakembere szerint a közel-keleti politikai feszültség állandósulása a nyersanyagkínálat beszűkülését okozza, ami az emelkedő nyersanyagárak miatt globális kockázatot jelent a növekedés szempontjából. A helyzet kulcsa rövid távon Szaúd-Arábia, amely gyakorlatilag az olajkészlet központi bankja, így az arab ország politikai stabilitásának megőrzése létfontosságú a világ folyamatos nyersanyagszükségletének kielégítéséhez.
Az elmúlt hetek világeseményei ismét felhívták a figyelmet a gazdaságot fenyegető „fekete hattyú” veszélyére. Habár az olyan rendkívüli eseményekre, amilyenek Japánban vagy az arab országokban történtek nem lehet felkészülni, a piacok érzékelhetően óvatosabbak, és - különösen a nyersanyagárakba - nagyobb mértékben beépülnek a geopolitikai kockázatok.
Privátbankár